REKLAMA

Kieliszek wódki – jak długo się po nim trzeźwieje? Czy można prowadzić?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 18 grudnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ile czasu trzeba odczekać po wypiciu kieliszka wódki, aby móc prowadzić? Postanowiliśmy to sprawdzić za pomocą 2 alkomatów z różnych półek cenowych – BACscan F-50 oraz AlcoVisor MARS BT. Wyniki testu okazały się zaskakujące!

W polskiej kulturze niejednokrotnie spotkać można się z sytuacją, kiedy to dana osoba rozpoczyna dzień od wypicia kieliszka wódki, tłumacząc to np. względami zdrowotnymi. O ile nie zamierzamy wnikać czy ma to uzasadnienie medyczne, to postanowiliśmy zweryfikować, jak długo trzeźwieje się po takim kieliszku wódki oraz jakie stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu może mieć osoba poddająca się takowej konsumpcji.

Założenie testu i wybrane urządzenia pomiarowe

W celach badawczych zaprosiliśmy trzech mężczyzn w średnim wieku, o różnej masie ciała i wzroście, którzy najpierw mieli wypić po 1 kieliszku 40% wódki (50 ml), po czym poddać się pomiarom kontrolnym w określonych rygorach czasowych. Uczestnicy nie mogli przy tym spożywać żadnych pokarmów na 2 godziny przed próbą, a po wypiciu wódki mogli popić ją niewielką ilością wody.

Zobacz: Jak przeliczyć stężenie alkoholu z mg/l na promile? Sprawdziliśmy!

Żeby precyzyjnie określić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu każdego z mężczyzn, wykorzystaliśmy do pomiarów 2 alkomaty. Pierwszy to wielokrotnie wykorzystywany w naszej redakcji model BACSCAN F-50. Pomiary wykonuje z dokładnością do 2 miejsc po przecinku, ma elektrochemiczny sensor i ekran, który zmienia kolor podświetlenia na czerwony w chwili wykrycia przekroczenia dopuszczalnego w Polsce stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Model ma 10 lat gwarancji i 2-letnią darmową kalibrację, dlatego regularnie go serwisujemy będąc pewnymi jego działania.

Pomiar dokonywaliśmy alkomatem BACscan F-50 oraz kontrolnie drugim modelem AlcoVisor Mars BT.

Oprócz niego w teście wykorzystaliśmy kontrolnie alkomat MARS BT firmy AlcoVisor. Co prawda jest znacznie droższy od BACscan F-50, ale dodatkowo spełnia normę EN16280: Breath alcohol test devices for general public, która ma świadczyć o jego wysokiej dokładności.

Urządzenie to można też podłączyć bezpośrednio do drukarki przez kabel USB, a wyniki zarejestrowanych pomiarów wydrukować wraz z datą ich pozyskania.

Wyniki testu

Wyniki naszego testu okazały się interesujące. Tak jak można było się spodziewać, kluczowe w badaniu okazały się waga i wzrost uczestników. Nie bez znaczenia był także ich wiek. Dlaczego? Bowiem najwyższy i najcięższy Julek, okazał się wyjątkowo „odporny” na niewielką ilość alkoholu. W jego przypadku już po 15 minutach od wypicia kieliszka wódki, w wydychanym przez niego powietrzu nie było śladów alkoholu!

Nieco niższy i lżejszy Kamil „wydmuchał” 0,08‰. Ale nawet w tym przypadku taka ilość alkoholu nie groziła konsekwencjami prawnymi, bowiem mieściła się w dopuszczalnym polskimi przepisami limicie 0,20‰.

Zdecydowanie w gorszej sytuacji prawnej byłby za to najstarszy Marek, który po spożyciu 1 kieliszka wódki miał aż 0,23‰ alkoholu co oznaczało, że siadając za kierownicę auta popełniłby wykroczenie polegającym na kierowaniu pojazdem „po spożyciu”.

Jak długo  trzeźwieje się po 1 kieliszku wódki 50 ml
uczestnik wiek wzrost waga stężenie alk. po 15 min stężenie alk. po 30 min stężenie alk. po 45 min
Juliusz 33 lata 193 cm 103 kg 0,00 ‰ 0,00 ‰ 0,00 ‰
Kamil 33 lata 185 cm 91 kg 0,08 ‰ 0,00 ‰ 0,00 ‰
Marek 44 lata 175 cm 80 kg 0,23 ‰ 0,10 ‰ 0,00 ‰

Zobacz: Czy alkomat trzeba kalibrować? Jak często?

Przeprowadzony po kolejnych 15 minutach pomiar alkomatami potwierdził trzeźwość Julka. Okazało się też, że czas ten pozwolił wytrzeźwieć Kamilowi, który pozbył się „nadprogramowych” 0,08‰. Z kolei u Marka poziom stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu spadł z 0,22‰ do 0,10‰ czyli do wartości dopuszczalnej przez przepisy.

Ale pełną trzeźwość Marek uzyskał po kolejnych 15 minutach co oznacza, że w jego przypadku organizm potrzebował łącznie 45 minut na pozbycie się alkoholu. I potwierdziły to oba zastosowane w teście alkomaty.

Wnioski po badaniu

Jak pokazało nasze badanie, nawet 1 kieliszek wódki może oznaczać poważne problemy prawne dla kierowcy. O tym jak szybko alkohol jest usuwany z organizmu decyduje szereg czynników. Wśród tych najważniejszych jest waga danej osoby oraz jej wiek, który silnie koreluje z tempem przemiany materii. Nie bez znaczenia będzie też tzw. dyspozycja dnia, czyli stan psychofizyczny w jakim znajduje się dana osoba. Przemęczony lub osłabiony organizm, zmagający się dodatkowo z jakąś infekcją lub chorobą, będzie gorzej radził sobie ze spalaniem alkoholu. Dlatego żeby mieć pewność, co do faktycznego stanu trzeźwości kierowcy, niezbędnym jest przebadanie go alkomatem. I to regularnie kalibrowanym, bo bez tego nawet najdroższe modele przestają prawidłowo działać.

Zobacz: Alkomat jednorazowy – na ile jest wiarygodny? Sprawdzamy!

W teście wykorzystaliśmy alkomaty firmy BACSCAN i ALCOVISOR:

  1. alkomat BACSCAN F-50
  2. alkomat ALCOVISOR MARS BT

z oferty polskiego dystrybutora urządzeń pomiarowych firmy AISKO

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Michałslawek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

Zdarzało się w przeszłości pobliskich prowadzi po kieliszku. Ale nigdy po więcej niż kieliszku. Szczerze? Na pewno nie szkodzi jjyesli

slawek
Gość
slawek
slawek
Gość
slawek
slawek
Gość
slawek
slawek
Gość
slawek
slawek
Gość
slawek

Aktualności