REKLAMA

Zgłoszenie darowizny samochodu do urzędu skarbowego – jak wypełnić formularz SD-Z2?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 30 listopada 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Wzór wypełnionego formularza SD-Z2 pomoże Wam zgłosić do urzędu skarbowego fakt dokonania darowizny samochodu. Jak wypełnić formularz SD-Z2 i jakie załączniki są niezbędne do zgłoszenia darowizny samochodu do urzędu skarbowego? Zobaczcie!

Zwolnienie od podatku od darowizny

W przypadku otrzymania samochodu w darowiźnie, osoby które należą do pierwszej grupy podatkowej mają możliwość zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Warunkiem uzyskania takiego zwolnienia jest zgłoszenie otrzymania samochodu do właściwego urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Darowiznę samochodu, jak i każdej inne rzeczy oraz pieniędzy należy zgłosić poprzez złożenie wniosku na formularzu SD-Z2 – zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.

Zobacz: Darowizna samochodu – jak ją zrobić krok po kroku?

Ważne Darowizny nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, jeżeli umowa darowizny jest sporządzona w formie aktu notarialnego. W praktyce umowy darowizny samochodu są zawierane w zwykłej formie pisemnej. Ponadto nie ma obowiązku zgłoszenia darowizny, jeżeli otrzymana darowizna (w ramach pierwszej grupy podatkowej) nie przekracza kwoty 9637 zł. Należy jednak pamiętać, że wskazana kwota stanowi sumę wszystkich otrzymanych darowizn od tego samego darczyńcy na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Jak poprawnie wypełnić formularz SD-Z2?

W lewym górnym rogu formularza SD-Z2 należy uzupełnić swój NIP lub PESEL oraz wpisać datę nabycia darowizny oraz datę powstania obowiązku podatkowego. Datą powstania obowiązku podatkowego jest data przekroczenia limitu 9637 zł. Najczęściej będzie to ta sama data, co data otrzymania samochodu.

formularz SD-Z2 1

W rubrykach A pkt. 6 wnioskodawca wpisuje dane urzędu skarbowego właściwego ze względu przedmiot darowizny. W przypadku darowizny samochodu zgłoszenia należy dokonać w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania obdarowanego. W pkt. 7 należy zaznaczyć kwadrat 1 “złożenie zgłoszenia”.

formularz SD-Z2 2

W rubrykach B wnioskodawca (osoba obdarowana) uzupełnia swoje dane osobowe zgodnie z oznaczeniem poszczególnych pól.

formularz SD-Z2 3

W rubrykach C wnioskodawca (osoba obdarowana) uzupełnia dane osobowe darczyńcy zgodnie z oznaczeniem poszczególnych pól.

formularz SD-Z2 4

W przypadku otrzymania samochodu jako darowizny wnioskodawca w rubryce D zaznacza kwadrat 40.6 – “darowizna”.

formularz SD-Z2 5

W rubryce E należy zaznaczyć kwadrat nr 43.

formularz SD-Z2 6

W rubryce F należy wypełnić wers 6, dotyczący samochodu osobowego.

formularz SD-Z2 7

W rubryce G należy określić stosunek pokrewieństwa pomiędzy obdarowanym a darczyńcą. Przykładowo przy darowiźnie samochodu dokonanej przez ojca na syna albo przez dziadka na wnuczka, należy zakreślić kwadrat „zstępny”.

formularz SD-Z2 8

W rubryce J należy wpisać datę, imię i nazwisko wnioskodawcy oraz podpis. Wniosek na formularzu musi zostać złożony w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Przekroczenie tego terminu powoduje utratę zwolnienia od podatku.

formularz SD-Z2 9

Zobacz: Umowa darowizny samochodu – bezpłatny wzór wraz z objaśnieniem

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
FunnyKamilMateuszArekBogdan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mateusz
Gość
Mateusz

Jest błąd w rubryce G, powinno być wstępny w przypadku darowizny ojca dla syna. Zstępny byłby wtedy, gdyby syn obdarował ojca 🙂

Kamil
Gość
Kamil

Nie ma żadnego błędu. Jest wszystko dobrze.
SD-Z2 składa do Urzędu Skarbowego obdarowany, a w tym wypadku jest nim syn – syn zaznacza jako zstępny (stosunek nabywcy do osoby od której zostało nabyte). Ojciec nic nie składa, bo tylko obdarowany składa SD-Z2.

Bogdan
Gość
Bogdan

Fajnie, ale: zięć podarował mi samochód i w pokrewieństwie nie ma takiego zwrotu – co mam zrobić?

Arek
Gość
Arek

Zięć to nie rodzina 😉

Funny
Gość
Funny

A kiełbasa nie wędlina

Aktualności