Przyciemnianie szyb w samochodzie – legalne czy nie?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 3 września 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy przyciemnianie szyb w samochodzie jest legalne? Co mówią na ten temat przepisy prawa? Wielu kierowców decyduje się na przyciemnienie szyb w swoim samochodzie. Nie zawsze jednak zdają sobie sprawę czy ich działania są zgodne z prawem. W artykule przedstawiamy warunki zgodnego z prawem przyciemnienia szyb w samochodzie.

Przyciemnione szyby w samochodzie to szereg korzyści dla jego właściciela. I nie mam tu na myśli tylko aspektów wizualnych, choć trzeba przyznać, że ciemne szyby nadają autu elegancji, zwłaszcza jeśli okna okalają chromowane listwy. Ale przyciemnienie szyb pozwala także ukryć przed wzrokiem ciekawskich osób (oraz złodziei) wszytko to, co znajduje się w pojeździe. Co więcej, mogą one ograniczać ilość światła, które trafia do kabiny, a przez to i nadmierną tendencję wnętrza do nagrzewania się w słoneczne dni. Nie od dziś jednak wiadomo, że Policja bardzo często zabiera dowody rejestracyjne za przyciemnione szyby w pojeździe. Dlaczego? Czy to faktycznie nielegalny proceder? A może to kwestia nie znajomości prawa? Temat ten postanowił przybliżyć Wam nasz ekspert w zakresie prawa, LEXman!

Przyciemnienie szyb w samochodzie za pomocą folii

Jednym z najpopularniejszych sposobów przyciemnienia szyb w samochodzie jest oklejenie ich specjalną folią. Taki sposób może okazać się zarówno zgodny jak i niezgodny z obowiązującymi przepisami. Przyciemnienie szyb w samochodzie za pomocą folii będzie nielegalne, gdy:

  1. użyta folia nie będzie miała specjalnego atestu,
  2. szyba przednia czołowa oraz szyby przednie boczne zostaną przyciemnione za bardzo.

Przepisy a przyciemnianie szyb folią

Na pierwszym miejscy należy pochylić się nad art. 66, ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby zapewniał dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Sportowe Renault Megane GT ma fabrycznie przyciemnione tylne szyby. Wyglądają efektownie, a przy tym dają pewność, że są w pełni legalne!

Dodatkowo przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia w § 8 ust. 5 wskazują m.in., że szyby pojazdu przednie i przednie boczne powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Należy przy tym pamiętać, że w wielu przypadkach szyby pojazdów są już częściowo przyciemnione i naklejenie folii, choćby o parametrach dopuszczalnych, może spowodować wzrost ograniczenia przepuszczalności do wartości przekraczającej określone wskaźniki.

Ważne: Bez ograniczeń można przyciemniać szybę tylną oraz szyby tylne boczne.

Przyklejenie folii należy również rozpatrywać z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz zgodności w zakresie homologacji. Zgodnie z przywołanym już wcześniej rozporządzeniem przedmioty wyposażenia i części pojazdów związane z bezpieczeństwem ich użytkowania i ochroną środowiska mogą być stosowane w pojazdach, jeżeli spełniają odpowiednie wymogi homologacyjne.

Kara za nielegalne przyciemnienie szyb

Podczas kontroli drogowej policja może żądać od kierowcy potwierdzenia legalności wykonanego przyciemniania szyb. Dlatego najbezpieczniej jest posiadać przy sobie atest. Jeżeli kierowca takiego atestu nie posiada, to grozi mu mandat karny w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Ponadto policja odbierze kierowcy dowód rejestracyjny.

Źle przyciemnione szyby mogą doprowadzić do utraty dowodu rejestracyjnego, mandatu karnego oraz konieczności zdjęcia folii.

Zwrot dowodu rejestracyjnego nastąpi dopiero po doprowadzeniu szyb do stanu zgodnego z przepisami. W tym celu należy usunąć folie oraz wybrać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów na badanie techniczne pojazdu. Dopiero po jego pozytywnym przejściu oraz okazaniu dokumentu potwierdzającego pozytywny wynik badania technicznego – kierowca odzyska dowód rejestracyjny pojazdu.

Zobacz: Co grozi za zakrywanie tablic rejestracyjnych – mandat?

Podsumowując należy wskazać, że przyciemnienie szyb w samochodzie jest możliwe, jednak w stosunku do szyby przedniej czołowej oraz przednich bocznych – kierowca musi spełnić warunek dotyczący homologacji oraz odpowiedniego stopnia ich przyciemnienia.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Przyciemnianie szyb w samochodzie – legalne czy nie?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
rommi
Gość

Kominowo przyciemnialem w swoim Golfie. Ale efekt przeciętny. Folia jest o tyle dobra ze jak coś nie wyjdzie mozna wymienić.

wpDiscuz

Aktualności