Auto nie przeszło przeglądu technicznego – co robić dalej?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 26 sierpnia 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Niezaliczony przegląd techniczny auta, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które ponieść będzie musiał jego właściciel. Oprócz standardowej opłaty za przegląd doliczone zostaną kolejne należności związane z ponowna weryfikacją niesprawnych wcześniej podzespołów.

Przegląd techniczny samochodu trzeba wykonywać co roku (w przypadku aut starszych niż 3 lata) w Stacji Kontroli Pojazdów. Aby uniknąć problemów z jego zaliczeniem,  przed każdym badaniem warto jest zrobić podstawowy przegląd pojazdu w warsztacie mechanicznym (wymiana oleju, filtrów itp.). W trakcie standardowych prac przy samochodzie, dobry mechanik bez problemu wykryje poważniejsze usterki, dzięki czemu uchroni kierowcę przed dodatkową stratą czasu i pieniędzy niezbędnych na wykonanie powtórnych badań pojazdu.

Ile kosztuje standardowy przegląd techniczny samochodu?

Cena przeglądu technicznego pojazdu uzależniona jest od jego rodzaju. W przypadku samochodów osobowych koszt przeglądu wynosi 98 zł. Jeśli auto posiada instalację gazu LPG to cena rośnie do 160 zł. Warto mieć nieco więcej gotówki przy sobie także dlatego, że w trakcie badania technicznego diagnosta sprawdza czy na wyposażeniu samochodu są trójkąt ostrzegawczy i ważna  gaśnica. W przypadku ich braku można je na miejscu zakupić (koszt gaśnicy to ok. 25 zł).

Zobacz: Migająca kontrolka hamulca ręcznego: przyczyny awarii

Co zrobić gdy auto nie przejdzie przeglądu technicznego?

W myśl przepisów, które weszły w życie w październiku 2012 roku diagnosta w trakcie sprawdzania szeregu elementów auta powinien prawidłowo określić stan techniczny w jakim jest pojazd oraz  odpowiednio ocenić skalę i rangę usterek jakie zdołał w nim wykryć. Skala jakiej podlega dotyczy 3 rodzajów usterek pojazdu:

1) usterki drobne – usterki techniczne niemające istotnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska;

2) usterki istotne – usterki techniczne mogące naruszać bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochrony środowiska;

3) usterki stwarzające zagrożenie – usterki stanowiące bezpośrednie i natychmiastowe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska w stopniu uniemożliwiającym używanie pojazdu w ruchu drogowym, niezależnie od okoliczności.

Auto nie przeszło przeglądu, trzeba zapłacić za niego jeszcze raz?

Problem pojawia się w sytuacji, gdy diagnosta wykryje w pojeździe usterki istotne lub stwarzające zagrożenie. Wtedy właściciel auta będzie musiał zapłacić za wykonane badanie, jednak nie otrzyma pieczątki potwierdzającej wykonanie przeglądu technicznego. Zamiast tego dostanie specjalne zaświadczenie ważne 14 dni, dzięki któremu będzie mógł poruszać się autem w celu wykonania naprawy pojazdu.

Zobacz: Ponowny przegląd techniczny pojazdu – wykaz opłat

Po usunięciu usterek kierowca musi ponownie wykonać przegląd techniczny (najlepiej w tej samej SKP) w celu potwierdzenia ich usunięcia. Za każdą istotną lub stwarzającą zagrożenie usterkę, której wyeliminowanie diagnosta będzie musiał potwierdzić kierowca zapłaci 20 zł. Czyli jeśli na pierwszym przeglądzie auto posiadało 3 usterki, to na drugim przeglądzie kierowca zapłaci za ich przegląd 60 zł (kwota ta nie może jednak przekroczyć 98 zł).

Zobacz: Lewy przegląd techniczny samochodu – badanie na odległość

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Auto nie przeszło przeglądu technicznego – co robić dalej?"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Franek
Gość

Jedziesz na przegląd i płacisz 100 zł + 20 zł za każdą usterkę w takim razie .Dziurka w wydechu , trochę tłuszczu na silniku , trójkąt niemiecki (nie odpowiedni) i co ? lepiej dopłacić parę złotych i jechać gdzie indziej a nie do naciągacza koło łorlena w Srzegomiu …….Już wiem zrobić badanie przed przeglądem no i tak czy siak biedacy właściciele stacji zarobią razy dwa .

Tomek
Gość

Nikt jednak nie przewidział ze usunięcie usterki moze trwac dluzej niz dwa tygodnie ,np . Stwierdzono wyciek oleju spod uszczelki pod głowicą. Czas naprawy u mechanika wydłuzył sie i potrwa ponad dwa tygodnie. Dlaczego musze płacić jeszcze raz 100zl za badanie.? Juz raz zapłaciłem. ! Usterke chce usunąć tylko czasu brakło. DOBRA ZMIANA? Nie sądzę!!!!!!

Jan
Gość

Trzeba było pojechać wcześniej albo na stację, albo do mechanika, a nie jeździć złomem. Dobrze diagnosta zrobił. Z tego co pamiętam, to takie prawo obowiązywało już za po.

Aktualności