Kiedy Policja nie zabierze prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 10 stycznia 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Rząd chce wprowadzić pewne wyjątki w przepisach, dzięki którym Policja nie zatrzyma prawa jazdy kierowcy, który przekroczył dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym. Przyczynił się do tego wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku. O tym w jakich przypadkach kierowca nie straci prawa jazdy za zbyt szybką jazdę w mieście przeczytacie w tym materiale.

W środę, tj. 10 stycznia 2018 roku, Sejm zadecydował, że senacki projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami trafi do komisji administracji i spraw wewnętrznych. Wedle projektu kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, nie straci prawa jazdy na 3 miesiące w jednym przypadku – jeżeli ratował on życie albo zdrowie człowieka. Jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można było uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego, to kierowca taki powinien zachować prawo jazdy.

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości jest niezgodne z Konstytucją?

Projekt zmian w przepisach jest bezpośrednią odpowiedzią na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 11 października 2016 roku, w którym to TK stwierdził, że niekonstytucyjne jest odbieranie prawa jazdy, kiedy kierujący autem przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, bez możliwości uwzględnienia np. stanu wyższej konieczności usprawiedliwiającego kierowcę.

Senator Marek Borowski, który zaprezentował projekt w Sejmie przypomniał kuriozalny przypadek kierowcy, który wiózł do szpitala rannego rowerzystę i przekroczył dopuszczalną prędkość. Policja zatrzymała kierowcę, po czym eskortowała go dalej do szpitala. Później jednak funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy na 3 miesiące. Trudno nie odnieść wrażenia, że w tym przypadku zabrakło po prostu dobrej woli Policjantów, którzy działając wg określonych procedur, nie chcieli złamać prawa. Żeby więcej nie dochodziło do takich przypadków konieczne są zatem zmiany przepisów.

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości jest niezgodne z Konstytucją?

Dalszych prac w komisji nad projektem chce klub Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Piotr Kaleta ocenił, że propozycja jest oczekiwana. „Czasami litera prawa nie jest literą życia.Życie podpowiada rozwiązania, które należy zawrzeć w prawie” – powiedział poseł. Pytanie tylko kto ma decydować o tym czy w danym przypadku zachodzi tzw. „wyższa konieczność”. Tym zająć się musi komisja. Zdaniem wiceministra infrastruktury Marka Chodkiewicza, o zaistnieniu „stanu wyższej konieczności powinien decydować nie starosta, ale organ kontroli ruchu drogowego podczas kontroli drogowej.

Co grozi za przekroczenie prędkości w mieście?

Wedle obecnie obowiązujących przepisów kierowca, który przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, będzie miał zatrzymane na 3 miesięcy prawo jazdy.  Jeśli jednak w tym okresie kierowca będzie dalej prowadzić auto i zostanie zatrzymany, ten okres wydłuży się do 6 miesięcy. Następna taka  „wpadka” zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Według danych Komendy Głównej Policji w 2016 r. było 33 020 przypadków zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Zobacz: Co grozi za brak OC w 2018 roku? Idą zmiany!

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Kiedy Policja nie zabierze prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
GeodezySiegfried
Gość

Zapomnieliście o jeszcze jednym przypadku , zapewniającym nienaruszalność naszych praw jazdy…no może dwóch. Święte krowy z immunitetem mogą i o 60km ba…o 100km 😛 przekroczyć taką prędkość i to pod wpływem alkoholu 😀 nie mówiąc już, gdy pensja słaba strażników prawa a złapany kierowca ma gotówkę przy sobie i chce się jej pozbyć.

Aktualności