REKLAMA

Agent ubezpieczeniowy a broker – najważniejsze różnice

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 31 marca 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czym się różni broker od agenta ubezpieczeniowego? Kiedy lepiej wybrać agencję ubezpieczeniową niż brokera? Jaki jest zakres kompetencji brokera a jaki agencji ubezpieczeń? Na te pytania odpowiedzą Wam eksperci z portalu Ubea.pl.

Agent ubezpieczeniowy – masowa sprzedaż ubezpieczeń

Ustawa z 22 maja 2003 r. jasno oddziela obszar działania agentów i brokerów ubezpieczeniowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, broker jako osoba fizyczna lub osoba prawna wykonuje czynności brokerskie (np. doprowadzenie do zawarcia umowy ubezpieczenia i zarządzanie polisami), na zlecenie klienta szukającego ochrony. Broker reprezentuje wyłącznie osobę potrzebującą polisy i nie może:

  1. wykonywać działalności agencyjnej i czynności agencyjnych
  2. pozostawać w stałym stosunku umownym z firmą ubezpieczeniową
  3. być członkiem zarządu albo rady nadzorczej zakładu ubezpieczeń
  4. posiadać akcji ubezpieczyciela kupionych poza rynkiem regulowanym

W polskich realiach, wynagrodzenie brokera (tzw. kurtaż) najczęściej zostaje wypłacone przez ubezpieczyciela. Zindywidualizowane usługi brokerów wzbudzają mniejsze zainteresowanie na rozwijających się rynkach ubezpieczeniowych (np. polskim). W naszym kraju zdecydowanie popularniejsze są oferty agentów ubezpieczeniowych. Wspomniane podmioty w ramach działalności gospodarczej i zawartej umowy agencyjnej reprezentują jednego ubezpieczyciela (agenci wyłączni) lub kilku ubezpieczycieli (multiagenci). Agenci zajmują się masową sprzedażą polis o mniejszej wartości i standardowych warunkach ochrony. Ubezpieczyciele ograniczają liczbę produktów oferowanych przez współpracujące agencje. Zwykle są to najpopularniejsze ubezpieczenia dla konsumentów (np. OC i AC, polisy turystyczne).

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Kolejna różnica polega na tym, że agent jest zobowiązany do przyjmowania pisemnych wypowiedzeń umowy ubezpieczenia od klientów współpracującego ubezpieczyciela (patrz art. 30 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej).

Zobacz: Uszkodzone auto przez dziurę w drodze – jak uzyskać odszkodowanie?

Informacje KNF-u wskazują, że pod koniec 2014 roku na krajowym rynku działało 33 685 agentów. Multiagenci stanowili 47% wszystkich podmiotów wykonujących działalność agencyjną. Do grupy agentów zaliczały się też banki (313) oraz SKOK-i (53). Dane KNF-u wskazują, że profesja brokera ubezpieczeniowego nadal jest stosunkowo rzadka. Pod koniec 2014 r. w Polsce było zarejestrowanych 1191 brokerów ubezpieczeniowych.

Źródło: materiały prasowe Ubea.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności