Kalibracja alkomatu – jak często?

Autor: Materiał promocyjny · Zdjęcia: · Dodane: 9 września 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Większość profesjonalnych urządzeń pomiarowych musi być kalibrowane. Od tego zależy dokładność pomiaru a tym samym wiarygodność. Specjalnym przykładem jest alkomat, który także musi być cyklicznie kalibrowany, aby przedstawiał prawidłowe wskazania.

Alkomaty przeznaczone do użytku osobistego stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza, że użytkownicy doceniają możliwość przeprowadzenia kontroli trzeźwości samodzielnie w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Odpowiednia weryfikacja stanu po spożyciu alkoholu przyczynia się również do zachowania wyższego poziomu bezpieczeństwa. Jednak niewielu użytkowników wie, że co jakiś czas konieczna jest kalibracja alkomatu. Co należy wiedzieć o tym procesie?

Co to jest kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatu polega na przywróceniu stanu urządzenia do stanu fabrycznego, czyli de facto ponownego wgrania bazy danych stworzonych z wzorcowych pomiarów. Kalibrację zazwyczaj przeprowadza się przed samym oddaniem alkomatu do użytku. Kupując już dostosowane urządzenie masz pewność, że nowy nabytek będzie działał jak należy, a same pomiary nie będą zafałszowane.

W trakcie kalibracji alkomatu niejako weryfikuje się otrzymywane przez niego wyniki. Odbywa się to poprzez zestawienie rezultatów prezentowanych przez urządzenie z wzorcami jednostki miary. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek rozbieżności, następuje odpowiednia regulacja czujnika, tak aby obie wartości się zgadzały. Tylko właściwie skalibrowany, a więc skontrolowany alkomat, może właściwie służyć użytkownikowi. Kalibracja dostarcza niezbędnych informacji o dokładności pomiarów wykonywanych przez urządzenie i może świadczyć o jego skuteczności. Co ważne, kalibrowanie jest nie tylko procesem weryfikacyjnym, ale także przygotowawczym – na tym etapie wszelkie wykryte nieprawidłowości zostają usunięte, a alkomat jest przygotowywany do właściwej pracy.

Kalibracja alkomatu – czy jest niezbędna?

Chociaż przy większości najpopularniejszych modeli wyraźnie zaznaczona jest konieczność ich kalibracji, to nie brakuje na rynku niesprawdzonych alternatyw. Ich producenci zarzekają się, że oferowane przez nich produkty nie wymagają “kłopotliwej” kalibracji, która niepotrzebnie zabiera czas i jest dodatkowym utrudnieniem.

Znajdź punkt kalibracji – https://polskie-centrum-kalibracji.pl/kalibracja-alkomatu-i-serwis-alkomatow

Wbrew takim zapewnieniom, tylko kalibracja alkomatu może odpowiednio przygotować urządzenie do pracy. Alkomaty rzekomo niewymagające przeprowadzania tego procesu, prędzej czy później zaczną pokazywać fałszywe pomiary. Jeśli kalibracja będzie niemożliwa, użytkownikowi nie pozostanie nic innego jak kupno nowego modelu. To bardzo duży wydatek, którego można w prosty sposób uniknąć, korzystając właśnie z kalibracji alkomatu.

Precyzja pomiaru może spadać w przypadku każdego rodzaju alkomatu. Zazwyczaj dzieje się tak na skutek niewłaściwej eksploatacji, przyczyniającej się do rozregulowania urządzenia. Najczęstszym błędem jest przeprowadzanie badania tuż po spożyciu alkoholu. Jego stężenie przewyższa wtedy możliwości większości alkomatów, co może prowadzić do trwałego uszkodzenia sensora.

Gdzie skalibrować alkomat?

W tym artykule został zaprezentowany proces kalibracji alkomatu, jednak faktycznym problemem jest pojawienie się faktycznej potrzeby konieczność przeprowadzenia takiej operacji. Nie można przeprowadzić jej samodzielnie, ze względu na brak odpowiednich do tego narzędzi. Niemniej jednak Istnieją specjalne miejsca, zajmujące się profesjonalną kalibracją alkomatu. Warto zdecydować się na oddanie urządzenia jedynie w sprawdzone ręce. Czym kierować się w doborze podmiotu, który przeprowadza proces kalibracji? Najlepszym wyjściem jest pozostawienie urządzenia w miejscu, zajmującego się zarówno sprzedażą, jak i profesjonalną kalibracją alkomatów. Dzięki temu masz pewność, że pracownicy są “ludźmi z branży” i posiadają odpowiednie kwalifikacje. Sprawdzonym miejscem do przeprowadzania kalibracji jest Polskie Centrum Kalibracji. Za jego pośrednictwem możesz umówić się na kalibrację w wybranych punktach stacjonarnych lub przesłać urządzenie drogą pocztową.

Jak często kalibrować alkomat?

Czas, w którym konieczna jest kalibracja alkomatu, może się nieznacznie różnić w zależności od konkretnego modelu. Zazwyczaj jest to przedział czasowy od 3, 6 lub nawet 12 miesięcy. Wszystko zależy od Twojego urządzenia – jeśli zastosowano w nim droższy sensor elektrochemiczny, kalibrację można przeprowadzać rzadziej, niż w przypadku alkomatów półprzewodnikowych.

Artykuł promocyjny

Zobacz: Spryskał kabinę perfumami, żeby oszukać policyjny alkomat

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności