REKLAMA

Nowa opona Bridgestone Potenza Race zaprojektowana dla Lamborghini!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Bridgestone · Dodane: 9 września 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Bridgestone rozpoczyna współpracę z Lamborghini, której efektem są opony Potenza Race dla super-sportowego samochodu Huracan STO. To opona torowa, ale posiada też homologację drogową.

Lamborghini Huracan STO to wyjątkowe auta włoskiej marki. Co prawda posiada homologację drogową, ale można nim bezproblemu wybrać się na tor wyścigowy i czerpać frajdę z jazdy autem prawie torowym. Pomaga w tym niesamowita jego konstrukcja. Zewnętrzne panele nowego modelu są w 75 procentach wykonane z włókna węglowego. Wiele fragmentów wytwarzanych jest jako jednobryłowe komponenty, które łączą większą szczelność (mniejsze zawirowania powietrzne) z niższą wagą. Masa Huracana STO wynosi 1339 kg, o 43 kg mniej od wersji Performante. A do tego pod maską jest wolnossący motor, który ma 10 cylindrów i pojemność 5,2 litra co przekłada się na moc 640 KM i moment obrotowy 565 Nm dostępny dopiero przy 6500 obr./min. Huracan STO przyspiesza 0-100 km/h w 3 sekundy, natomiast 0-200 km/h w 9 sekund, a prędkość maksymalna pojazdu wynosi 310 km/h. Ale żeby takie osiągi były możliwe do uzyskania potrzebne są też odpowiednie opony.

Bridgestone Potenza Race – opona torowa na drogę

Aby zapewnić maksymalną trakcję zarówno na torze, jak i w codziennej eksploatacji, Lamborghini opracowało wspólnie z Bridgestone specjalne ogumienie dostosowane pod ten konkretny model auta. Nowa opona nazywa się Bridgestone Potenza Race i jest efektem projektowania wirtualnego, które oszczędza około 200 opon, co prowadzi do około 60% oszczędności surowców i emisji CO2 w fazie rozwoju ogumienia.

Zobacz: Najlepsze opony letnie w 2021 roku? Test modeli UHP i UUHP!

Bridgestone Potenza Race zaprojektowana dla Huracana STO ma bieżnik pokryty kolorami włoskiej flagi – w nawiązaniu, do miejsca w którym został zaprojektowany samochód i opona. Ponadto posiada charakterystyczne unikatowe oznaczenia Lamborghini. Ale przede wszystkim została opracowano pod kątem jak najlepszej trakcji na suchej nawierzchni. Opona dzięki specjalnej konstrukcji osnowy umożliwia też jazdę na zwykłych drogach. Jednak jazda na mokrej nawierzchni będzie jednak wyzwaniem

Zobacz: Opona Bridgestone Potenza Sport lepsza niż Michelin Pilot Sport 4 S!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności