REKLAMA

Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 30 stycznia 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zaparowane szyby w samochodzie to najczęściej efekt tego, że w aucie zalega wilgoć. Jak ją usunąć? Trzeba przede wszystkim znaleźć jej przyczyny. Skutki bagatelizowania tego problemu mogą okazać się poważne nie tylko dla kondycji samochodu, ale przede wszystkim zdrowia jego pasażerów.

Zwykło się uważać, że nadmierna wilgoć w we wnętrzu auta to problem jaki pojawia się przede wszystkim po zimie. Jego przyczyn doszukuje się przede wszystkim we wnoszeniu do kabiny dużej ilości śniegu i błota, w których gromadzi się woda. Jej nadmiar powoduje zawilgocenie kabiny, a w dłuższej perspektywie czasu problemy m.in. z parującymi szybami i nieprzyjemnym zapachem stęchlizny. Jest w tej tezie sporo słuszności, ale z mojego osobistego doświadczenia wynika, że szukając przyczyn nadmiernego zawilgocenia wnętrza auta, trzeba spojrzeć na problem znacznie szerzej.

Wilgoć w samochodzie – główne przyczyny

Moim zdaniem nie jest możliwym, aby normalnie użytkowane, sprawne technicznie auto musiało się zmagać z zalegającą w jego kabinie wilgocią tylko na skutek wnoszenia niewielkich ilości wody w formie błota czy śniegu na butach. Taka jej ilość błyskawicznie wyparowuje pod wpływem działania układy wentylacyjnego pojazdu. Jest to bowiem jedna z zasadniczych jego funkcji.

Oczywiście, poziom zawilgocenia powietrza zmienia się w zależności od pory roku, ale jeśli system wentylacyjny zaczyna mieć problemy z osuszeniem szyb z zalegającej na nich wilgoci, to warto zwrócić uwagę na stan techniczny naszego samochodu. W końcu problem ten pojawia się przede wszystkim w autach eksploatowanych już przez dłuższy czas, a nie w nowych czy prawie nowych pojazdach.

Zatkane kanały wentylacyjne – wilgoć w kabinie

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że najczęstszą przyczyną zalegania wilgoci w kabinie jest niedrożny układ wentylacyjny pojazdu. Jest to dość rozbudowany system, a w niektórych modelach aut nawet bardzo, dlatego warto sprawdzić szereg jego elementów. Zasadniczy problem to zablokowane kanały wentylacyjne przy podszybiu auta od strony maski.

Zobacz: Przymarznięte uszczelki drzwi – jak otworzyć auto?

To właśnie tamtędy zasysane jest świeże powietrze do wnętrza pojazdu. Kamienie, liście, gałązki z drzew czy żołędzie potrafią skutecznie zapchać kratkę i zablokować cyrkulację powietrza pomiędzy kabiną a otoczeniem auta. Najczęściej pomaga jej gruntowane oczyszczenie, ale zdarza się, że liście przedostaną się do wnętrza kanałów i wtedy niezbędna może okazać się pomoc wyspecjalizowanego warsztatu.

Zapchany filtr kabinowy

Jeśli jednak kanały wentylacyjne nie zostały zablokowane, to w drugiej kolejności należy sprawdzić stan filtra kabinowego. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, co tylko zwiększa prawdopodobieństwo jego zużycia. Filtra kabinowy oczyszcza przedostające się do wnętrza kabiny powietrze z kurzu, pyłów i innych większych zanieczyszczeń (jak np. liście). Jeśli jest on jednak niewymieniany przez długi czas, to w końcu zaczyna robić więcej szkód niż pożytku.

Zobacz: Alergia u kierowcy – dlaczego jest niebezpieczna?

Blokując recyrkulacje powietrza pomiędzy wnętrzem samochodu a otoczeniem doprowadza m.in. do zaparowania szyb. Woda zawarta w powietrzu zaczyna skraplać się na powierzchni zimnej szyby uniemożliwiając właściwą obserwację drogi. Jest to szczególnie częste zjawisko w okresie zimy kiedy to parująca z ubrań i butów woda zaczyna gromadzić na szybach. Jeśli filtr kabinowy faktycznie jest silnie zabrudzony warto na czas samej podróży po prostu go usunąć. Powinno to pomóc kierowcy w bezpiecznym dotarciu do celu. Później należy jednak zamówić nowy filtr.

Gdzie znajduje się filtr kabinowy w samochodzie?

Filtr kabinowy zazwyczaj zlokalizowany jest tuż za schowkiem pasażera. Wystarczy odpiąć jego kieszeń z zatrzasków (lub odkręcić śrubę), aby uzyskać wygodne dojście do filtra. Warto mieć przy sobie latarkę, która powinna pomóc w jego zlokalizowaniu. Jeśli nie dostrzeżemy filtra kabinowego za schowkiem pasażera, trzeba go szukać w komorze silnika, najczęściej po stronie pasażera tuż przy podszybiu (pod plastikową kratką wentylacyjną). Zdarza się jednak, że niektórzy producenci lubią zaskakiwać swoich kierowców i umieszczają filtr kabinowy tuż nad pedałami (w okolicy środka deski rozdzielczej). Tak jest m.in. w przypadku Citroena C5.

Woda w bagażniku auta – przyczyny

Jeśli filtr kabinowy i kanały wentylacyjne są w porządku, to przyczyną nadmiernej wilgoci w aucie może być nieszczelność w nadwoziu auta. Najczęściej winne są temu sparciałe uszczelki drzwi i klapy bagażnika. Jeśli użytkownik auta zapomina o właściwej konserwacji uszczelek, to ich trwałość wyraźnie spada (o tym jak zabezpieczyć uszczelki drzwi przed starzeniem przeczytacie tutaj). Jednak nie warto skupiać się wyłącznie na uszczelkach. Zmorą wielu modeli aut jest gromadząca się w bagażniku woda. Jej przyczyn można się doszukiwać zarówno w zniszczonych uszczelkach klapy bagażnika, jak i w nieszczelnościach klamki czy wycieraczki tylnej szyby (zamarznięte resztki letniego płynu mogą ją uszkodzić). Winna może być także wiązka przewodów biegnąca do tylnej klapy. Harmonijkowa guma wokół nich może być nieszczelna w wyniku czego będzie przepuszczać wodę do wnętrza auta.

7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
kowal911LirojBFPrennenDaily Driver Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kowal911
Gość
kowal911

wilgoć najlepiej usuwa biały smar (*** zapraszamy do kontaktu reklama@dailydriver.pl)

Liroj
Gość
Liroj

Jak usunąć wilgoć z samochodu? Najlepiej działa ryż, piasek dla kota, gazety lub osuszacz powietrza.

BFP
Gość
BFP

No ja używam osuszaczy powietrza z Auchan z 5 zł. Dają radę. Tylko są szkodliwe na dłuższą metę więc nie można ich trzymać tam non stop

rennen
Gość
rennen

u mnie w Prelude miałem ciągle zaparowane szyby i wilgoć bo okazało sie, ze woda w bagażniku sie zbierala. Jak? taka konstrukcja uszczelek. Z czasem parcieją i puszczają wodę…Warto to sprawdzic. bo inaczej nie pozbedziecie sie wilgoci

Basia
Gość
Basia

Jak usunąć wilgoć z auta? Koci żwirek najlepszy. Tani i skuteczny.

Aktualności