Najczęściej wybieraną formą leasingu przez przedsiębiorców jest leasing operacyjny. Zazwyczaj jest to bardziej ekonomiczne i korzystne rozwiązanie w porównaniu do leasingu finansowego. Nie jest to jednak regułą. Istnieją sytuacje, w których leasing operacyjny nie jest odpowiednią opcją. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy?
Znalezienie najlepszej oferty leasingu nie musi być trudne. Z pomocą przychodzi porównywarka leasingowa. Jest to narzędzie, które pozwala w wygodny sposób poznać ofertę leasingu największych instytucji finansowych w jednym miejscu. Dzięki temu możesz znaleźć propozycję dostosowaną do potrzeb Twojej firmy. Zanim jednak skorzystasz z porównywarki leasingowej, sprawdź, czym różni się leasing finansowy od operacyjnego.
Czym jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny, znany również jako leasing usługowy, polega na oddaniu środka trwałego do użytkowania w zamian za regularne płatności leasingowe. Przedmiot leasingu pozostaje w posiadaniu leasingodawcy, a to oznacza, że odpisy amortyzacyjne są po jego stronie. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca ma opcję wykupu przedmiotu leasingu.
Wszystkie opłaty, takie jak czynsz leasingowy, opłaty wstępne i inne koszty związane z utrzymaniem przedmiotu leasingu, mogą być zaliczone przez korzystającego do kosztów uzyskania przychodu.
Podatek VAT jest uwzględniany w każdej raty leasingowej, ponieważ leasing operacyjny jest traktowany jako usługa. Korzystający ma prawo do wypowiedzenia umowy leasingowej i zwrotu przedmiotu w dowolnym momencie. Porównaj oferty leasingu na: Sprawdzleasing.pl.
Czym jest leasing finansowy?
Leasing finansowy, znany również jako leasing kapitałowy lub inwestycyjny, polega na przekazaniu środka trwałego do użytkowania w zamian za regularne raty leasingowe. W przypadku leasingu finansowego, przedmiot leasingu jest zapisany na rzecz leasingobiorcy jako jego własność. Podobnie jak w leasingu operacyjnym, leasingobiorca ma możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca ma opcję wykupienia przedmiotu leasingu.
W przypadku leasingu inwestycyjnego, rata leasingowa jest podzielona na dwie części: część kapitałową i część odsetkową. Część kapitałowa służy do spłaty wartości początkowej przedmiotu leasingu, podczas gdy część odsetkowa stanowi koszt uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. Podatek VAT musi być zapłacony z góry przy zawarciu umowy, ponieważ leasing kapitałowy jest traktowany jako dostawa towarów. Co więcej, część kapitałowa nie może być wliczona w koszty uzyskania przychodu.
Dowiedz się, jak wygląda wykup samochodu z leasingu dla firm.
Podatek VAT w przypadku leasingu
Umowę leasingu mogą zawrzeć przedsiębiorcy rozpoczynający działalność, którzy stanowią spore grono klientów firm leasingowych. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że leasing to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które dysponują mniejszym kapitałem własnym, co zwykle utrudnia finansowanie działalności. Prowadząc działalność, właściciele sięgają po leasing, aby zminimalizować wszelkie początkowe wydatki. Dlatego sięgają po finansowanie w formie leasingu, który często nie wymaga wpłaty własnej. Porównywarka leasingowa pomoże Ci w znalezieniu optymalnej oferty. Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda opłata wstępna, jakie są koszty leasingu, jakie korzyści podatkowe zapewnia dane rozwiązanie, która propozycja wiąże się z opłatą wstępną i gdzie dostępna jest niska rata.
Wady i zalety leasingu operacyjnego
Leasing usługowy umożliwia przeniesienie praktycznie wszystkich związanych z nim kosztów uzyskania przychodu. Wliczane są opłata początkowa, znana jako czynsz inicjalny, która może wynosić od 10% do 20% netto wartości leasingowanego przedmiotu, rata leasingowa, prowizje, opłaty manipulacyjne oraz codzienne wydatki, takie jak koszty paliwa.
Jednak odpisy amortyzacyjne są stosowane tylko w przypadku leasingu finansowego, gdzie przedsiębiorca jest właścicielem przedmiotu leasingu od samego początku. W przypadku leasingu operacyjnego jest to niemożliwe, ponieważ to leasingodawca jest właścicielem pojazdu i rejestruje go jako środek trwały w swojej ewidencji.
Jak skorzystać z oferty leasingu? Pomoże porównywarka leasingowa
Jeśli interesują Cię nowe lub używane samochody osobowe, które pomogą Twojej firmie w dalszym rozwoju, ale nie wiesz, jak je sfinansować? Chcesz znaleźć najtańszy leasing? Zastanawiasz się, jaka firma leasingowa sfinansuje przedmiot umowy, który nie jest samochodem? Porównywarka leasingu pomoże znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania. Firmy leasingowe nie wymagają dużej ilości dokumentów. Niemniej jednak porównanie ofert kilku firm może być czasochłonne. Dlatego wygodniejszym i szybszym rozwiązaniem jest porównanie leasingu w przeglądarce. Zanim znajdziesz samochód, sprzęt IT lub maszynę, którą chcesz sfinansować leasingiem, przygotuj kilka podstawowych informacji:
- REGON i NIP;
- adres e-mail;
- numer telefonu.
Formalności związane z przygotowaniem umowy leasingowej wymagają nieco więcej dokumentów. Jednak do stworzenia oferty finansowania wystarczą powyższe dane. Dzięki temu kalkulator leasingowy to wygodne narzędzie, które szybko przygotuje dla Ciebie oferty leasingu dla firm.
Chcesz kupić samochód i szukasz finansowania? Leasingodawcy chętnie sfinansują flotę samochodów osobowych, ale także pojedyncze auta i maszyny. Leasing to rozwiązanie korzystne pod względem podatkowym. Zanim jednak podpiszesz umowę leasingową, porównaj oferty dostępne na rynku. Pomoże w tym porównywarka leasingowa, która przygotuje oferty leasingu na podstawie wprowadzonych przez Ciebie informacji. Dzięki temu zyskujesz bezcenne informacje i czas, a podpisanie umowy staje się często formalnością.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz