REKLAMA

Grawitacyjne magazyny energii to przełom w OZE?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 10 sierpnia 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowe tzw. grawitacyjne magazyny energii mają stanowić przełom w rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Mają być bardzo trwałe i wydajne, skuteczniej gromadząc energię.

Wzrost ilości oraz wydajności urządzeń do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, wymaga równoczesnego rozwijania możliwości przechowywania nadmiaru wytworzonej energii. Grawitacyjne magazyny energii stanowią rozwiązanie tego problemu, które jest znacznie bardziej ekonomiczne niż tradycyjne elektrownie pompowo-szczytowe, a ich działanie opiera się na podobnej zasadzie. Firma OZE Rentier S.A. opracowała innowacyjne podejście, zastępując wodę blokami stalowymi. Wysokie wieże, osiągające setki metrów, zostały specjalnie zaprojektowane do przechowywania tych bloków. W okresach, gdy mamy nadmiar energii elektrycznej, bloki stalowe są unoszone za pomocą lin wciągarek, natomiast w okresach wzmożonego zapotrzebowania energia jest odzyskiwana poprzez opuszczanie bloków.

Grawitacyjne magazyny energii

Rozwiązanie to est skalowalne, zajmuje niewielką przestrzeń i może być budowane blisko obszarów generujących energię ze źródeł odnawialnych, takich jak turbiny wiatrowe czy panele słoneczne. Integracja grawitacyjnych magazynów energii z istniejącymi sieciami przesyłowymi nie wymaga znacznych zmian w infrastrukturze, co pozwala na oszczędności. Na hektarze ziemi można zbudować magazyn o pojemności do 20 MWh, a poprzez ich rozmieszczenie można tworzyć je praktycznie wszędzie, w dowolnych pojemnościach na większych obszarach.

Najważniejszą cechą tych magazynów jest ich stała, wysoka sprawność przez cały okres eksploatacji, a także możliwość niemal kompletnego recyklingu (99,9%). Przy odpowiednim serwisie okres eksploatacji wynosi 50 lat, przewyższając wydajność elektrowni słonecznych i wiatrowych, dzięki starannemu projektowi konstrukcji i mechanizmów.

Magazyny OZE

Grawitacyjne magazyny energii, dzięki swojej lokalizacji blisko źródeł produkcji energii, mają znacznie zwiększyć dostępność mocy w obszarach o największym zapotrzebowaniu na energię, przy minimalnych kosztach rozbudowy lokalnych sieci elektroenergetycznych. Dopóki energetyka jądrowa i geotermalna nie zostaną znacząco rozwinięte w Polsce, elektrownie oparte na paliwach kopalnych w połączeniu z grawitacyjnymi magazynami energii mogą efektywnie stabilizować krajową sieć energetyczną oraz system energetyczny. To przyspieszy przekształcenie gospodarki w kierunku neutralności węglowej, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej.

Zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym, poprzez rozbudowę elektrowni słonecznych i wiatrowych, stanie się możliwe dzięki wprowadzeniu grawitacyjnych magazynów energii. To pozwoli stopniowo wycofywać elektrownie oparte na paliwach kopalnych, co z kolei przyczyni się do znacznego obniżenia i stabilizacji cen energii w kraju. Dzięki temu polska gospodarka będzie mogła rosnąć i pełnić rolę napędową w Europie przez wiele kolejnych dziesięcioleci.

Zobacz: Tesla usuwa z rynku auta z darmowym ładowaniem!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności