REKLAMA

Jazda na kacu autem – konsekwencje i zagrożenia dla kierowcy

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 20 grudnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy prowadzenie samochodu na kacu jest przestępstwem? Czy można za to stracić prawo jazdy? Raczej nie. Chyba, że oprócz bólu głowy, kierowca ma też zbyt duże stężenie alkoholu we krwi. Ale jazda na kacu to przede wszystkim znacznie większe ryzyko wypadku drogowego. Dlaczego?

Jazda pod wpływem alkoholu jest obecnie jednym z największych społecznych tabu, a siadanie za kierownicą następnego dnia rano może być równie niebezpieczne. Koniec roku i karnawał obfitują w przyjęcia i spotkania, na których wiele osób wypija więcej alkoholu, niż zwykle. Jest to także okres, w którym więcej kierowców podejmuje potencjalnie śmiertelne ryzyko, zarówno dla nich samych, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zobacz: Ford i jego darmowy kurs doskonalenia techniki jazdy!

Tu swoją rolę może odegrać „wczorajszy garnitur”. Ważący ponad 17 kg zestaw składa się ze specjalnej kamizelki, obciążników nadgarstków i kostek, specjalnej czapki i okularów. Wszystkie te elementy symulują klasyczne objawy kaca – zmęczenie, zawroty głowy i osłabienie koncentracji.

Symulator jazdy na kacu

Badania prowadzone w Europie pokazują, że alkohol jest czynnikiem pojawiającym się w co szóstym wypadku drogowym z ofiarami śmiertelnymi*. W Wielkiej Brytanii 1 na 10 aresztowań za jazdę po spożyciu alkoholu ma miejsce w godzinach między 06:00 a 08:00 rano**. Ford zlecił zbudowanie „wczorajszego garnituru” naukowcom z renomowanego Meyer Hentschel Institute w Niemczech, w celu demonstrowania zagrożeń związanych z jazdą na kacu.

Zobacz: Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

„Istnieje silna presja społeczna, by powstrzymywać tych, którzy mają ochotę wracać z alkoholowej imprezy prowadząc samochód. Niestety, wielu siadających za kierownicą następnego ranka podróżuje samotnie.” – mówi Jim Graham, menadżer programu Ford Driving Skills for Life***. „Wczorajszy garnitur” pokazuje, jak wyniszczający może być kac i jak wielkie jest ryzyko, że jazda w takim stanie stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg. Nawet wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy mieści się w granicach dozwolonych przez prawo, nadal stwarza on ryzyko porównywalne z kierowcami, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu, a to z powodu niewyspania i wydłużonego czasu reakcji.****

W ramach programu Ford Driving Skills for Life, Ford oferuje bezpłatne szkolenia dla młodych kierowców. Do końca 2016 roku, w ramach programu zostanie przeszkolonych ponad 20.000 kierowców z 13 krajów Europy. Wcześniej, w ramach tego samego programu, Ford współpracował z Meyer Hentschel Institute przy stworzeniu “kombinezonu nietrzeźwego kierowcy” i “kombinezonu kierowcy po narkotykach” – co przedstawiono ostatnio w telewizyjnej produkcji “Jay Leno’s Garage”. “Wczorajszy garnitur” postawił swoim twórcom odmienne wyzwania.

Zobacz: Jakie cechy ma dobry kierowca?

„Przeprowadziliśmy wiele badań, analizowaliśmy także własne umiejętności po wieczorach spędzonych z kolegami przy kieliszku.” – powiedział Gundolf Meyer-Hentschel, prezes Instytutu Meyer-Hentschel. „Do „wczorajszego garnituru” wprowadziliśmy słuchawki, które symulują szczególną, zwiększoną wrażliwość na dźwięki i specyficzne odczucia akustyczne jakie towarzyszą migrenie, a także rodzaj czapki o specjalnie dobranej masie, która wraz z goglami symuluje zawroty i oślepiający ból głowy.”

Na imprezie Ford Driving Skills for Life 2016 kierowcy mogli zobaczyć za pomocą alkogogli świat oczami osoby pijanej.

Wśród tych, którzy wypróbowali osobiście działanie nowego “garnituru” znalazł się dr Richard Stephens, starszy wykładowca psychologii na Uniwersytecie Keele w Wielkiej Brytanii, zajmujący się także badaniami skutków spożycia alkoholu i ekspert w dziedzinie reakcji związanych z tak zwanym kacem. „Ludzie często nie zdają sobie sprawy, do jakiego stopnia kac zakłóca podstawowe zdolności robienia czegokolwiek – twierdzi profesor Stephens. We „wczorajszym garniturze” można doświadczyć skutków kaca z siłą zapadającą w pamięć.”

Źródła informacji

*www.allianz.com/en/press/news/commitment/community/141209_fatal-traffic-accidents.html

**www.dailymail.co.uk/news/article-2514724/Jump-drink-drivers-caught-limit-morning-after.html

***www.psychologicalscience.org/news/motr/driving-with-a-hangover-just-as-dangerous-as-driving-drunk.html#.WEf_QLKLTb0

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności