Nowelizacja prawa zakładająca pierwszeństwo pieszego na pasach została zatwierdzono i podpisana przez Prezydenta. Termin kiedy przepisy wchodzą w życie został już wyznaczony. Kierowcy mają mniej niż 3 miesiące na utrwalenie nowych przepisów. Ale piesi także będą mieli nowe obowiązki.
W myśl podpisanej 5 marca przez Prezydenta RP ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Jednak i piesi zostali zobligowani do pewnych czynności.
Pieszy na pasach – nowe przepisy
Przede wszystkim nowelizacja ustawy PoRD zakłada większe prawa dla pieszych. Kierowca zbliżając się do przejścia będzie zobligowany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oczekującemu na przejście.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
W tym przypadku należy jednak pamiętać, że pieszy nie będzie mieć pierwszeństwa przed nadjeżdżającym tramwajem. Próba wejścia na pasy przed nadjeżdżający tramwaj będzie nie tylko objawem bezmyślności, ale i załamaniem przepisów.
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
Warto przy tym rozgraniczyć pojęcia „wchodzenie na przejście” dla pieszych i „znajdowanie się na przejściu” dla pieszych. Będąc bowiem na pasach, pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, ale pieszy wchodzący na przejście, ma pierwszeństwo przed pojazdem ale oprócz tramwaju.
Zobacz: Wymusił pierwszeństwo przejazdu i stracił prawo jazdy
Jednak posiadanie pierwszeństwa nie uchroni pieszego przed potrąceniem, okaleczeniem czy śmiercią na pasach, dlatego zamiast bezmyślnej wiary w zapisy prawa, należy zawsze zachować rozsądek i nie wchodzić pod jadące auto, bo w starciu z 1,5-tonowym pojazdem, człowiek jest bez szans. A fakt posiadania pierwszeństwa, niespecjalnie pocieszy rodzinę ofiary.
Nowe obowiązki i zakazy dla pieszego
Trzeba przy tym pamiętać, że nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zakłada też nowe obowiązki i zakazy dla pieszych. Są one powiązane z przywilejami jakie otrzymali względem ruchu samochodowego. Jak wynika z zapisów ustawy:
pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność (…)
a po drugie,
pieszemu zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych
Co jeszcze ważniejsze, nadal obowiązywać będą wszystkich pieszych zapisy artykułu 14 ustawy Prawa o Ruchu Drogowym. A na samym jego wstępie ustawodawca podkreśla, że
pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Zaskakujące, że wśród wielu publikacji medialnych praktycznie nikt nie zwraca uwagi ten ostatni element. Zapis o zakazie wchodzenia pieszego bezpośrednio przed jadący pojazd nadal obowiązuję!
Pierwszeństwo pieszych na pasach – termin wejścia w życie przepisów
Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę 5 marca 2021 roku ustawa nowelizująca Prawo u Ruchu Drogowym wejdzie w życie za niecałe 3 miesiące. Nowe przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych na pasach wejdą zaczną obowiązywać 1 czerwca 2021 roku. Do tego czasu zarówno kierowcy, jak i piesi będą mieli czas, aby zapoznać się z nowymi regulacjami i przyswoić ich treść.
Dodaj komentarz