Zmiany w wydawaniu kart parkingowych wprowadzono w 2015 roku. Komu przysługuje teraz karta parkingowa? Kto ma prawo teraz parkować na kopertach? Co grozi za bezprawne parkowanie na kopercie czyli miejscu parkingowym dla niepełnosprawnych?
Zmiana przepisów dotyczących kart parkingowych doprowadziła do znacznego zmniejszenia się osób uprawnionych do parkowania na tzw. kopertach, czyli miejscach parkingowych zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych. Zmianie uległ również wygląd kart parkingowych, a w 2017 roku wszystkie koperty uzyskają odróżniający je niebieski kolor.
Zobacz: Trzecia tablica rejestracyjna a bagażnik autobusowy, kufer na hak, wózek widłowy
Zmiany w wydawaniu kart parkingowych wprowadzone w 2015 roku
Od 1 lipca 2015 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące możliwości posiadania kart parkingowych. Wskutek tych zmian liczba osób uprawnionych do parkowania na kopertach w zauważalny sposób się zmieniła.
Zobacz: Od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów?
Jednak zmiana przepisów nie dotknęła jedynie posiadaczy kart parkingowych. Zgodnie z nowymi przepisami każdy zarządzający parkingiem oraz miejscami parkingowymi musi zapewnić co najmniej 4 proc. z ogólnej sumy miejsc na miejsca dla niepełnosprawnych. Ponadto nowo powstające miejsca parkingów, muszą być malowane na niebieskim tle, a już istniejące muszą zmienić kolor na niebieski do końca czerwca 2017 roku.
Karta parkingowa po nowemu
Karta parkingowa uprawnia jej posiadacza do parkowania na kopercie. Kartę parkingową można otrzymać wyłącznie na podstawie orzeczeń o niepełnosprawności, które są wydawane przez powiatowe lub miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Wydawane sa one osobom o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Z karty mogą też korzystać kierowcy, którzy przewożą osoby niepełnosprawne posiadające kartę.
Zobacz: Dopuszczalna prędkość na drodze w 2016 roku
Po zmianie przepisów karty parkingowe wydawane są na maksymalny okres 5 lat. Jest to istotna zmiana w porównaniu z poprzednim stanem prawnym, w którym karty parkingowe były wydawane bezterminowo. Stan taki prowadził jednak do wielu nadużyć i korzystania z kart parkingowych wydanych m.in. na członków rodziny, którzy zmarli już dawno temu.
Kto może wnioskować o kartę parkingową?
Nie wszyscy niepełnosprawni o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o kartę parkingową. Taki przywilej przysługuje jedynie tym spośród nich, którzy borykają się z chorobami narządu wzroku, upośledzeniem narządu ruchu lub chorobą neurologiczną. O kartę parkingową moga wnioskować wszystkie osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zobacz: Mandat za zdjęcie z fotoradaru straży miejskiej po 1 stycznia 2016 roku
Wniosek należy złożyć osobiście. Wobec niektórych niepełnosprawnych przepisy przewidują jednak odstępstwa od obowiązku osobistego składania wniosku. Wyjątek dotyczy osób:
- które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia – wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie,
- ubezwłasnowolnionych całkowicie pozostających pod władzą rodzicielską, za których wniosek składa jeden z rodziców,
- ubezwłasnowolnionych całkowicie nie pozostających pod władzą rodzicielską lub osób ubezwłasnowolnionych częściowo, za których wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.
Kary za posługiwanie się nieswoją kartą parkingową
Wraz ze zmianami przepisów dotyczących kart parkingowych w Kodeksie wykroczeń pojawiło się nowe wykroczenie, tj. posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych. Wykroczenie takie zagrożone jest karą grzywny do 2 tys. zł.
Zobacz: Koszt odholowania pojazdu w 2016 roku
Za parkowanie na kopercie kierowca nie posiadający karty parkingowej może otrzymać mandat w wysokości 500 zł plus 5 punktów karnych.
Czy kartę parkingową może otrzymać osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która ma tylko jedną rękę?