REKLAMA

Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w 2021 roku

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 27 lutego 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ile można mieć promili w wydychanym powietrzu, aby prowadzić auto? Jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu u kierowcy? Sprawa jest rozbudowana, bo konkretna ilość alkoholu we krwi decyduje o tym, czy kierowca popełnił wykroczenie czy przestępstwo, a tym samym jaka spotka go kara. Oto stan prawny na 2021 rok.

Alkohol i jazda samochodem to dwa pojęcia stojące wobec siebie w opozycji. Mimo że jedno nie służy drugiemu, to ich drogi niestety często się przeplatają. Niestety mało osób sobie zdaje sprawę z tego, że nawet 1 lampka wina może spowodować, że kierowca przekroczy dopuszczalne przez polskie prawo normy zawartości alkoholu. Konsekwencje tego czynu mogą być różne, w zależności od tego, jak dużo alkoholu ma w swoim organizmie kierowca.

Ile promili może mieć kierowca w Polsce?

Wedle obowiązujących w Polsce przepisów, prawo zabrania kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Sęk w tym, że nie każdy z kierowców wie, czym różni się stan nietrzeźwości od stanu po spożyciu alkoholu.

Stan po użyciu alkoholu – zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Zobacz: Jak długo trzeźwieje się po 1 kieliszku wina?

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi jest powyżej 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Powyższe oznacza, że w Polsce dopuszczalne jest kierowanie pojazdami mechanicznymi, jeżeli stężenie alkoholu we krwi jest niższe niż 0,2 promila (czyli nie większe niż 0,19 promila). Bez dokładnego pomiaru wykonanego precyzyjnym alkomatem, kierowca sporo ryzykuje wsiadając po alkoholu za kierownicę. Zaledwie 0,01 promila może zadecydować o tym, czy kierowca będzie wolny, czy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. W zależności od tego, który próg został przekroczony, kierowcy grożą inne konsekwencje karne, z uwagi na odmienną klasyfikację czynu. Wynik w granicy 0,2-0,5 promila to wykroczenie, natomiast stężenie powyżej 0,5 promila to już przestępstwo!

Co grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu?

Sankcje karne są zróżnicowane – od grzywny w wysokości 50 zł i 6-miesięcznego zakazu prowadzenia, do 12 lat więzienia i nawet 1 miliona złotych grzywny! O tym co dokładni grozi za jazdę po alkoholu w zależności od jego stężenia, opisujemy dokładnie w poniższym artykule:

Zobacz: Co grozi kierowcy za jazdę autem po pijanemu w 2020 roku?

W artykule wykorzystaliśmy alkomat BACscan F-45 dostarczony przez firmę Aisko 

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PawelKarolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pawel
Gość
Pawel

Czemu nas traktują gorzej niż Brytyjczyków?mogą więcej wypić a przecież wszędzie wszczynaja pirackie burdy. Rasa panów?

Karolina
Gość
Karolina

Dziwne że w Polsce jest taki mały limit. Mieszkam w UK i tutaj 0.8 można mieć A przecież Angole to też pijaki niesamowite.

Aktualności