Na stacja Orlen paliwo ma być tańsze nawet o 70 gr za litr. Obniżona ma być także cena ładowania aut elektrycznych. Ma to być efekt obniżenia stawki VAT na paliwa.
Przed świętami Bożego Narodzenia rząd wprowadził obniżoną akcyzę na paliwa, aby zahamować rosnące ceny na stacjach paliowych. Ceny jednak obniżyły się nieznacznie, bo szybko galopująca inflacja i wzrosty cen paliw na światowych rynkach z powrotem wymusiły ich wzrosty. W ramach walki z inflacją Sejm przyjął 13 stycznia 2022 roku nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która przewiduje czasowe obniżenie podatku VAT. Według zapisów tańsze ma być m.in. paliwo.
Obniżona stawka VAT na paliwa w 2022 roku
Według zapisów nowelizacji, od 1 lutego 2022 roku tzw. zerową stawką VAT (0%) objęte mają zostać podstawowe produkty żywnościowe i napoje opodatkowane dotąd 5% stawką (np. mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne). Ale dla kierowców ważniejszy jest fakt, że nowelizacja zakłada obniżenie stawki VAT na paliwa z 23 do 8%. A to ma przekładać się na duże obniżki cen oleju napędowego, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, benzyny oraz gazu LPG.
Jak wynika z komunikatu polskiego koncernu Orlen, ceny benzyny i oleju napędowego na jego stacjach własnych obniżyły się średnio o ponad 70 groszy za litr. Tańsze będzie również ładowanie samochodów elektrycznych w infrastrukturze Orlen – np. stawka za ładowanie DC z mocą 50 kW zmniejszy się o 29 groszy za kWh. Obniżone stawki VAT na paliwa mają ograniczyć wpływy do budżetu Skarbu Państwa o ok. 3,11 mld zł (w 2022 roku).
Zobacz: Obniżona akcyza na paliwo – o ile spadnie cena benzyny, diesla i LPG?
Dodaj komentarz