REKLAMA

Opona Nokian prawie w całości z ekologicznych materiałów

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 3 lutego 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nokian Tyres Green Step to opona ekologiczna wykonana z materiałów odnawialnych i pochodzących z recyklingu. Jest efektem prac fińskiego koncernu mających zwiększyć do 50% udział wszystkich surowców wykorzystywanych w oponach Nokian Tyres. Stanie się to do 2030 roku.

Producenci w duchu modnej ekologii próbują tworzyć też produkty o większym udziału naturalnych składników. Bo to się dobrze sprzedaje. Opona koncepcyjna Nokian Tyres Green Step jest dowodem pomysłowości działu badawczo-rozwojowego Nokian Tyres oraz ambicji firmy, aby uczynić jazdę samochodem bardziej zrównoważoną. A przy tym zachęcić klientów do wyboru właśnie fińskiej opony do swego samochodu.

Nokian i jego ekologiczna opona

Cała guma użyta w oponie koncepcyjnej Green Step jest naturalna, a do jej produkcji wykorzystuje się oleje odnawialne, takie jak olej rzepakowy. Prawie wszystkie plastyfikatory, żywice i substancje pomocnicze pochodzą z zasobów odnawialnych. Ponadto, naturalny popiół z łusek ryżowych pełni rolę głównego wypełniacza bieżnika i ścian bocznych, a odnawialne włókna kordowe są wykorzystywane do zwiększenia twardości opony Nokian Tyres. Inżynierom firmy udało się całkowicie zastąpić kauczuk syntetyczny jego naturalną odmianą.

Zobacz: Masz opony Continental? Przysługuje Ci ich wymiana na nowe!

Jak podkreślają przedstawiciele firmy Nokian, prawie każdy komponent opony Green Step zawiera materiały pochodzące z recyklingu lub źródeł odnawialnych. Na przykład, sadza użyta w mieszankach gumowych pochodzi z opon wycofanych z eksploatacji. Natomiast butyl użyty w wewnętrznej powierzchni, jak również stal w stalowych pasach i drutach koralikowych w konstrukcji, pochodzą w większości z recyklingu.

Opona koncepcyjna Nokian Tyres Green Step: 

– 93% materiałów pochodzi z recyklingu lub odnawialnych źródeł

– Materiały odnawialne obejmują naturalną gumę, oleje i krzemionkę z naturalnego popiołu z łusek ryżu

– Materiały pochodzące z recyklingu zastosowano w prawie każdym elemencie opony

– Materiały pochodzące z recyklingu obejmują stal i recyklingową sadzę

Innowacje opracowane na potrzeby opony koncepcyjnej zostaną wykorzystane w przyszłych oponach. Celem firmy jest to, by do 2030 roku, 50% wszystkich surowców używanych w oponach Nokian Tyres pochodziło z recyklingu lub odnawialnych źródeł

Zobacz: Ekologiczna opona będzie mieć w 70% zrównoważony skład

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności