REKLAMA

Inspekcja Handlowa sprawdza ceny na stacjach paliw!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 4 lutego 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Inspekcja Handlowa przeprowadza kontrole cen paliw na stacjach w Polsce. Pierwsze wyniki są optymistyczne, chociaż to dopiero początek audytu. Obniżony VAT na paliwa jest podstawą do dalszych kontroli, które już się rozpoczęły.

Ostatnie obniżki podatków paliwowych, najpierw akcyzy, potem VAT nie uszły uwadze organom kontroli. Sygnały o braku reakcji przedsiębiorców na decyzje podatkowe rządu musiały zostać zweryfikowane. Nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy na obniżkach podatków próbują zarobić, sporo ryzykują. W przypadku ewentualnej kontroli, grożą im kosztowne kary.

Kontrole cen paliw na stacjach

Na szczęście rynek paliw jest pod stałą obserwacją m.in. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wielu lat badana jest jakość benzyny, oleju napędowego i gazu. Obecne działania zostały rozszerzone także o weryfikację cen paliw z uwagi na tarczę inflacyjną, w ramach które nastąpiła obniżka akcyzy i VAT-u na paliwa. Kontrole Inspekcji Handlowej mają na celu ocenić, czy przedsiębiorcy faktycznie uwzględnili obniżone daniny w cenie paliw. Jak podkreśla Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny:

Poleciłem Inspekcji Handlowej sprawdzenie cen na stacjach po obniżce przez rząd akcyzy na paliwo. Wyniki analizy potwierdzają, że w okresie objętym monitoringiem ceny paliw spadły. Pod koniec grudnia i w pierwszej połowie stycznia płaciliśmy ponad 20 groszy mniej za litr niż miesiąc wcześniej, co pozwoliło zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych podczas jednego tankowania. Kontynuujemy nasze działania, wkrótce będziemy sprawdzać ceny po rządowej obniżce VAT na paliwa.

Pierwszy etap kontroli trwał od 9 grudnia 2021 roku do 20 stycznia 2022 roku. Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę 1021 stacji. Inspektorzy prowadzili monitoring cen dwa razy w tygodniu. Wyniki pierwszego okresu analizy pokazały obniżkę ceny paliw. Po 20 grudnia, czyli od wejścia w życie obniżki akcyzy, mediana ceny litra oleju napędowego spadła o 20 gr (z 5,99 zł 16 grudnia do 5,79 zł 21 grudnia), a w przypadku benzyny Pb 95 spadki były jeszcze większe – z 5,98 zł za litr do 5,75 zł.  Następnie ceny ustabilizowały się na tym poziomie lub jeszcze nieznacznie się obniżały. W końcu grudnia zaczęły spadać również ceny gazu LPG. Mediana obniżyła się z 3,36 zł/l  16 grudnia do 3,21 zł/l 21 grudnia i konsekwentnie spadała, osiągając poziom 3,13 zł/l 13 stycznia.

Z pierwszego etapu monitoringu wynika, że badane stacje zareagowały pozytywnie na zmianę akcyzy. Zdecydowana większość z nich (w tym duże sieci) od razu obniżyło ceny, zaś kilka małych stacji zrobiło to z niewielkim opóźnieniem. Właściciele stacji powinni jednak pamiętać, że to dopiero początek kontroli, o czym przekonuje prezes UOKiK:

Monitoring cen paliw nadal trwa. Wnikliwie analizujemy widoczne od kilku dni wzrosty cen paliw, które są efektem najwyższych od lat cen baryłki ropy Brent. Obserwujemy już  ponowne spadki na giełdach, co wkrótce może mieć przełożenie na niższe ceny na stacjach paliw. Przypominam również, że kierowcy powinni wkrótce płacić mniej po rządowej obniżce podatku VAT na paliwa, planowanej na 1 lutego 2022 r. Będziemy nadal monitorować sytuację i sprawdzać jak reagują stacje benzynowe i czy ceny ulegną stosownemu obniżeniu

Jednocześnie Inspekcja Handlowa bada jakość paliw. Tego typu kontrole odbywają się dwutorowo. Po pierwsze, Prezes UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do sprawdzenia. Po drugie, IH weryfikuje tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości.

Zobacz: Tańsze paliwo i ładowanie DC na stacjach Orlen! Obniżka sięga 70 gr/l!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności