REKLAMA

Centrum testowe i tor Nardo już od 10 lat należą do Porsche

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Porsche · Dodane: 16 maja 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Tor Nardo to obiekt, który należy od 2012 roku do Porsche. Jest on elementem całego Centrum Technicznego Nardo, w którym niemieccy inżynierowie testują auta i nowe rozwiązania do nich przeznaczone. Najbardziej znany jest pierścień, na którym sprawdzana jest m.in. maksymalna prędkość nowych samochodów.

Centrum Techniczne Nardo (Nardo Technical Center), należący do Porsche i zarządzany przez Porsche Engineering poligon testowy na południu Włoch, obchodzi 10. rocznicę przejęcia przez niemieckiego producenta samochodów sportowych. Objekt został przejęte przez Niemców w 2012 roku. W tym czasie NTC, obejmujące ponad 700 hektarów gruntu z ponad 20 torami testowymi w regionie Apulii, zmieniło się z ośrodka doświadczalnego z unikalnymi torami i obiektami w zintegrowane centrum zaawansowanych testów, walidacji oraz rozwoju inteligentnych, skomunikowanych samochodów.

Centrum Testowe Nardo

Od 2012 r. cały poligon przeszedł znaczne zmiany. W modernizację i rozbudowę infrastruktury, która obejmuje tory, warsztaty oraz systemy bezpieczeństwa, zainwestowano 80 mln euro. Słynny pierścień o długości 12,6 km i średnicy 4 km został całkowicie odnowiony w 2019 roku. Zakres pracy obejmował obejmował zastosowanie kabli światłowodowych do szybkiej transmisji danych, a także zróżnicowanych możliwości sygnalizacji drogowej na potrzeby walidacji zautomatyzowanej jazdy. Na terenie całego obiektu zlokalizowano stacje ładowania o wysokiej mocy, zapewniając dodatkowe zasoby pod kątem przyszłych aut elektrycznych. Powstały też dodatkowe tory oraz infrastruktura do testowania skomunikowanych i zautomatyzowanych funkcji nowej generacji pojazdów, z prywatną siecią 5G, która już wkrótce umożliwi wdrażanie nowych usług i jeszcze szybszą transmisję danych.

Tor Nardo został odnowiony przez Porsche. 

Rozwój NTC napędza wykwalifikowana siła robocza i poszerzanie wiedzy na temat pojazdów. Warto zauważyć, że w ciągu 10 lat zarządzania przez Porsche Engineering liczba stałych pracowników obiektu wzrosła o ponad 50% (ze 105 w 2012 roku do ponad 160 w 2022 roku). Inżynierowie są w pełni zintegrowani z globalną siecią innowacji i rozwoju Porsche Engineering, co umożliwia harmonijne łączenie kwestii rozwoju, wirtualnych symulacji oraz rzeczywistego testowania.

Nardo to nie tylko tor

Co ciekawe NTC rozwinięto w szerokim zakresie. Na terenie ośrodka przeprowadzono prace związane z ochroną krajobrazu, a także wzmocniono system przeciwpożarowy wewnątrz centrum, tak aby zabezpieczyć również okoliczne obszary, z ich typową, wartą ochrony śródziemnomorską roślinnością. Ponadto w ostatnich latach zintensyfikowano wspólne inicjatywy z lokalną społecznością. Ponieważ ośrodek jest świadomy swojej społecznej odpowiedzialności i nieustannie poszukuje młodych talentów, nawiązano owocną współpracę z wieloma szkołami i uczelniami w regionie – na przykład poprzez oferowanie studentom staży oraz wsparcia merytorycznego. W ramach międzynarodowej inicjatywy Porsche „Turbo for Talents” NTC sponsoruje młodzieżowe drużyny lokalnego klubu piłkarskiego AC Nardò – z myślą o wzmocnieniu osobistych umiejętności i wartości młodzieży, takich jak pewność siebie, uczciwość czy duch zespołu. Jednocześnie pracownicy angażują się w regionalne projekty społeczne, m.in. w usuwanie plastikowych odpadów z lokalnej plaży.

Zobacz: Najmocniejsze kombi świata czyli Audi RS6 Nogaro!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności