REKLAMA

Nowy Prezes Orlenu został wybrany!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 11 kwietnia 2024
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Rada nadzorcza Orlenu w środę wieczorem ogłosiła wybór nowego prezesa, którym został Ireneusz Fąfara. Przełom w procesie wyboru nowego lidera koncernu był oczekiwany po wypowiedzi premiera Donalda Tuska podczas wczorajszej konferencji, gdzie zapowiedział, że nazwisko nowego szefa Orlenu zostanie ujawnione w bieżącym tygodniu.

Premier podkreślił, że oczekuje od nowego prezesa propozycji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz dostępności paliwa w Polsce, zważywszy na kontrolę państwa nad takimi spółkami jak Orlen. Początkowo serwis Gazeta.pl poinformował, że Ireneusz Fąfara, który cieszył się poparciem Trzeciej Drogi, ma największe szanse na objęcie stanowiska prezesa. Przedtem jako potencjalnego następcę Daniela Obajtka najczęściej wymieniano Krzysztofa Zamasza, który uchodził za faworyta ministra aktywów państwowych, Borysa Budki. Jednakże z nieoficjalnych informacji serwisu Business Insider Polska wynika, że Zamasz nie wypadł najlepiej podczas rozmowy konkursowej.

Czy Orlen zachowa swoją wysoką rentowność podczas rządów Tuska?

Warto przypomnieć, że Daniel Obajtek został odwołany ze stanowiska przez radę nadzorczą Orlenu 5 lutego br. Następnego dnia pełniącym obowiązki prezesa został Witold Literacki, a w połowie lutego ogłoszono konkurs na nowego prezesa koncernu. Literacki został dzisiaj wybrany na stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych, stając się jednocześnie pierwszym zastępcą prezesa.

Zobacz: Orlen wytyka kardynalne błędy w metodologii obliczeń i przyjętych danych przez NIK

Ireneusz Fąfara w latach 2010-2018 pełnił funkcję prezesa litewskiej spółki Orlenu, a w latach 2007-2009 był prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. Ponadto przez wiele lat był członkiem zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zarządzał spółkami biotechnologicznymi 4Cell Therapies i Helixbiopharma w ostatnich latach. Gdy Fąfara był w zarządzie Orlenu spółka notowała wyraźnie gorsze wyniki finansowe, a niewiele brakowało, by Orlen został sprzedany.  Nowy prezes Orlenu jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, specjalizującym się w Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych, oraz ukończył studia podyplomowe na Politechnice Łódzkiej.

Zobacz: Orlen potwierdza nowe złoża gazu na Morzu Norweskim

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności