Japoński koncern Nissan wyznaczył sobie za cel neutralność węglową w zakresie swojej działalności spółki oraz w cyklu życia jej samochodów do 2050 roku. Wśród założeń jest m.in. wprowadzenie na kluczowych rynkach dla firmy nowych modeli Nissana w wersjach z silnikiem elektrycznym do początku lat 30-tych XXI wieku.
Nissan zamierza wprowadzić działania, w ramach których osiągnie neutralność węglową. Aby ją osiągnąć, będzie zmuszony wprowadzać dalsze innowacje w zakresie elektryfikacji i technologii produkcyjnych. Ale elektryfikacja branży motoryzacyjnej nie będzie łatwym zadaniem. Napędy elektryczne mają nadal poważnie ograniczenia, w tym wysokie koszty produkcji.
Jak Nissan chce osiągnąć neutralność węglową?
Wśród najważniejszych celów Nissana jest zatem rozszerzanie innowacji dotyczących akumulatorów, w tym technologii półprzewodnikowych i powiązanych, aby auta elektryczne były tańsze. Koncern zamierza dalej rozwijać zelektryfikowane napędy e-POWER własnej produkcji, dzięki czemu osiągnąć ma wyższą efektywność energetyczną. Wśród ciekawych celów Nissan obrał sobie rozwój ekosystemu wykorzystującego akumulatory w celu wspierania zdecentralizowanej, lokalnej produkcji energii elektrycznej przeznaczonej do zasilania budynków ze źródeł energii odnawialnej. Trzeba bowiem pamiętać, że Nissan aktywnie współpracuje z sektorem energetycznym w celu wspierania dekarbonizacji sieci energetycznych.
Zobacz: Które auta elektryczne tracą najmniej na wartości?
Nie da się tworzyć bardziej ekologicznych pojazdów bez zmian ich produkcji. Koncern będzie dalej wdrażał innowacyjne rozwiązania w procesach produkcyjnych w celu zwiększania wydajności montażu samochodów, począwszy od inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Spółka będzie starała się również osiągnąć wyższą wydajność w zakresie energii i materiałów, aby ułatwić realizację długoterminowych cele neutralności węglowej.
Wieloletnie perspektywa zmian
Pomysły Nissana to cele, które opierają się na zaplanowanych na wiele dekad programach na rzecz redukcji emisji i dostarczania technologii samochodów elektrycznych, które służą środowisku i społeczeństwu. Wysiłki na rzecz elektryfikacji i redukcji emisji Nissana wpisują się w cele paryskiego porozumienia klimatycznego oraz globalnych postępów w celu osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.
Wraz z planowaną elektryfikacją wszystkich nowych modeli na kluczowych rynkach (Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone i Europa) do początku lat 30., Nissan będzie jednym z liderów kontynuujących starania na rzecz upowszechniania technologii samochodów elektrycznych. Nissan jest przekonany, że branża motoryzacyjna może być siłą napędową w wychodzeniu naprzeciw globalnym potrzebom środowiskowym i klimatycznym poprzez zaangażowanie w innowacje oraz zmniejszanie wpływu na środowisko dzięki współpracy z władzami i partnerami na całym świecie. W połączeniu z coraz szerszym wykorzystaniem energii odnawialnej i rozbudową infrastruktury ładowania, elektryfikacja samochodów oraz bardziej zrównoważona działalność operacyjna mogą przyspieszyć nadejście neutralnej węglowo przyszłości.
Zobacz: Oto najlepiej sprzedające się auta elektryczne w Polsce w 2020 roku!
Dodaj komentarz