REKLAMA

Elektryczna Mazda MX-30 ma problem z ładowaniem! Rusza akcja serwisowa

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Mazda · Dodane: 12 lipca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Mazda Mx-30 ma problemy z uruchomieniem i jazdą, na skutek błędnie działającego oprogramowania. Auto może wysyłać komunikaty do kierowcy jakoby było podłączonego do ładowarki, choć nic takiego nie będzie mieć miejsca, i nie pozwoli na uruchomienie silnika i dalszą jazdę.

Samochody elektryczne, jak żadne inne, są w największym stopniu uzależnione od tzw. elektroniki. To one potrzebują największej ilości półprzewodników do produkcji i to elektronika zarządza w nich całym procesem jazdy, w tym oceną m.in. stanu naładowania baterii, ich temperatury i potencjalnego ryzyka przegrzania. Ale nieprawidłowe jej działanie, może unieruchomić potencjalnie sprawny pojazd. Z takim problemem mierzy się Mazda.

Mazda MX-30 i problematyczny komunikat ładowania

Mazda poinformowała, że jej elektryczny model MX-30 (DR) ma problem, który nie zostanie rozwiązany bez akcji serwisowej. Wada dotyczy egzemplarzy, które zostały wyprodukowane w Japonii między 19 kwietnia 2022 roku a 30 marca 2023 roku. W pojazdach tych występuje potencjalny problem z ładowarką pokładową (OBC), która może błędnie wykrywać brak połączenia z przewodem ładowania z powodu nieprawidłowego oprogramowania sterującego. W rezultacie na wyświetlaczu wielofunkcyjnym mogą pojawić się następujące komunikaty, nawet jeśli przewód ładowania nie jest podłączony i tryb gotowości (Ready-ON) nie może zostać aktywowany:

  1. Odłącz ładowarkę, aby włączyć pojazd.
  2. Podłączono ładowarkę EV. Nie można prowadzić pojazdu.

Te komunikaty mogą być wyświetlane podczas próby uruchomienia pojazdu w stanie spoczynku (z trybu Ready OFF do Ready ON) lub podczas krótkotrwałego zatrzymania podczas jazdy (na przykład na sygnalizacji świetlnej). Pojazd może również przejść w tryb Ready OFF i być niezdolny do ponownego uruchomienia (nie można przejść w tryb Ready ON). W Polsce usterka dotyczy 366 pojazdów, które zostaną objęte akcją serwisową. Właściciele tych pojazdów zostaną poinformowani o konieczności umówienia się na wizytę w autoryzowanym serwisie Mazda w celu dokonania odpowiedniej naprawy.

Zobacz: Mazda 3 i CX-30 mają wadliwy system automatycznego hamowania!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności