REKLAMA

Dzień Grzeczności za kierownicą czyli czego brakuje nam na co dzień?

Autor: ITS · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 2 kwietnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dnia 5 kwietnia obchodzimy światowy Dzień Grzeczności za kierownicą. Badania Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach, a ponad 30 proc. przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje. Na szczęście można w prosty sposób zaradzić tym negatywnym statystykom.

Ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach, a ponad 30 proc. przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje, wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego. Na szczęście można w prosty sposób zaradzić tym negatywnym statystykom.

Dzień Grzeczności za Kierownicą

Dzień Grzeczności za Kierownicą to kampania o wieloletniej tradycji, zainicjowana we Francji, której celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami. Przedsięwzięcie ma za zadanie uświadamiać kierowcom, by zachowywali się w sposób właściwy i przestrzegali zasad kodeksu drogowego. Jak zauważa Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego:

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach tj. oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp. Jednocześnie tylko niewiele ponad 30 proc. badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje.

Dlatego z okazji Dnia Grzeczności za Kierownicą warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które przydadzą się nie tylko w tym dniu:

  1. Bądź wyrozumiały, gdy ktoś na drodze popełni błąd. Może on przytrafić się również tobie. Warto szczególnie o tym pamiętać w przypadku osób uczących się jeździć i kierowców z innych miast,
  2. Kieruj przewidywalnie – używaj kierunkowskazów, nie zmieniaj gwałtownie pasa ruchu, nie hamuj gwałtownie, nie zajeżdżaj drogi, zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów,
  3. Bądź pomocny, gdy ktoś tej pomocy potrzebuje,
  4. Parkuj poprawnie, zgodnie z przepisami – tak, by zajmować jedno miejsce,
  5. Używaj lewego pasa ruchu (na drodze wielopasmowej używaj) tylko do wyprzedzania,
  6. Ustępuj pojazdom uprzywilejowanym,
  7. Nie stwarzaj zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego, np. rozmawiając przez telefon w trakcie jazdy lub pisząc wiadomości tekstowe,
  8. Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych, przestrzegając przepisów,
  9. Pamiętaj o uśmiechu, nawet gdy zachowanie innego uczestnika ruchu może irytować.

Nie zapominajmy, że szczególnie w pandemii rodzi się silna potrzeba otrzymywania, ale i dostarczania dobrych emocji, także na drodze. Im więcej symbiozy pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego, tym lepiej dla wszystkich. Jak zauważa dr Ewa Odachowska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego:

Pozytywne zachowania sprawiają, że dodatkowo jesteśmy bardziej kreatywni, łatwiej się uczymy, nawiązujemy lepsze relacje, mamy lepsze wyniki w pracy i czujemy się pewniej za kierownicą. Pozytywność motywuje nas do działania i wysiłku. Potwierdzają to analizy psychologiczne. A kiedy doświadczamy, np. złości, nasze  pole widzenia zawęża się i przeszkadza w doświadczaniu i eksplorowaniu nowych możliwości. Wówczas skupiamy się tylko ma rozwiązaniu sytuacji bądź jej przetrwaniu i rozładowaniu emocji.

Emocje pozytywne działają inaczej. Poszerzają zdolności umysłowe i świadomość. Dzięki nim budujemy lepsze relacje z otoczeniem. Także nasze reakcje za kierownicą są przewidywalne, stonowane i nastawione na empatię do pozostałych uczestników ruchu.

Pod wpływem pozytywnych emocji zachodzą korzystne dla zdrowia procesy fizjologiczne oraz zmiany w układzie immunologicznym, hormonalnym, w układzie krążenia oraz w zakresie odporności na stres. Dzięki nim jesteśmy zdrowsi, mądrzejsi, efektywniejsi i bardziej otwarci. Szukajmy zatem okazji, aby okazywać je częściej, a Dzień Grzeczności za Kierownicą może być tego dobrym początkiem,

– dodaje dr Odachowska.

Zobacz: Kim jest przeciętny kierowca auta marki BMW w Polsce?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności