Który kraj UE ma największą liczbę aut w przeliczeniu na liczbę mieszkańców? W którym są najstarsze samochody i jaki jest przeciętny wiek auta w Polsce? Sprawa wygląda dość ciekawie o czym informują specjaliści z rankomat.pl.
Według danych Eurostatu, Polacy znajdują się w czołówce Unii Europejskiej pod względem liczby posiadanych samochodów. W 2021 roku Polska zanotowała największą liczbę zarejestrowanych samochodów osobowych na 1000 mieszkańców w całej UE (687). To jednak nie jedyny rekord naszego kraju w dziedzinie motoryzacji.
Średni wiek auta w Polsce to nie wszystko
Polska może się również „pochwalić” tym, że posiada najstarsze auta w całej Unii Europejskiej. Co gorsza, nie chodzi o przeciętny wiek, a coś innego – bardzo wysoki odsetek naprawdę starych samochodów. Aż 41% samochodów w Polsce – ma ponad 20 lat. Perspektywa najbliższych lat przynosi nadzieję na wzrost liczby nowszych i bardziej ekologicznych pojazdów elektrycznych. Ale będzie to oznaczać raczej przymusowe ograniczenie liczby starych aut, a nie poprawę poziomu życia Polaków.
Zobacz: Darmowe ładowanie auta elektrycznego – sprawdzamy jak to działa
Zakazy wjazdów do centrów miast dla starszych pojazdów spalinowych i ulgi dla pojazdów elektrycznych, mają odmłodzić polski rynek samochodów. Sęk w tym, że wiele osób zostanie wręcz zmuszonych do przesiadki na pojazdy komunikacji publicznej, bo nie udźwignie kosztów transformacji.
Najwięcej aut w przeliczeniu na liczbę mieszkańców
W roku 2021 na terenie Unii Europejskiej zarejestrowanych było aż 253,3 miliona samochodów osobowych. Krajem z największą liczbą zarejestrowanych samochodów okazały się Niemcy (48,5 mln), Włochy (39,8 mln) i Francja (38,7 mln), a Polska zajęła czwarte miejsce (25,8 mln), nieznacznie wyprzedzając Hiszpanię (24,9 mln) – wynika to z danych dostarczonych przez Eurostat.
Jednak jeszcze bardziej istotne może być spojrzenie na liczbę zarejestrowanych samochodów osobowych na 1000 mieszkańców. W tym aspekcie Polska również zdobyła pierwsze miejsce w UE w 2021 roku, osiągając wynik 687/1000. Na podium znalazły się także Luksemburg (681/1000) oraz Włochy (675/1000). Z drugiej strony, ostatnie miejsce w tym zestawieniu zajęła Rumunia (400/1000), nieco wyprzedzając Łotwę (404/1000) i Bułgarię (414/1000).
Najstarsze aut w Unii Europejskiej
Jednocześnie należy zaznaczyć, że polskie drogi są zdominowane przez starsze pojazdy. W roku 2021 Polska odnotowała najwyższy odsetek zarejestrowanych samochodów osobowych w UE, które mają ponad 20 lat – wynosił on 41,3%. Na podium znalazły się również Estonia (33,2%) oraz Finlandia (29,1%). Z drugiej strony, najniższy odsetek dwudziestoletnich pojazdów można zauważyć na drogach Luksemburga (5,2%), Danii (5,3%) i Holandii (7%).
Zobacz: Gdzie w Polsce ma miejsce największa liczba wypadków samochodowych?
W 2021 roku w Polsce odnotowano, że 37,1% zarejestrowanych samochodów osobowych miało od 10 do 20 lat, 10,5% miało od 5 do 10 lat, 6,2% miało od 2 do 5 lat, a 4,9% miało mniej niż 2 lata. Natomiast w Unii Europejskiej największy odsetek nowych samochodów poniżej 2 lat znajduje się w Luksemburgu (19,1%), Niemczech (17,8%) i Szwecji (17,8%).
Wiek auta a ubezpieczenie
Warto również zauważyć, że starsze samochody często są oceniane jako gorzej wyposażone i bardziej awaryjne przez ubezpieczycieli, co zwiększa ryzyko wystąpienia szkody i może prowadzić do wyższych cen ubezpieczenia OC. Warto jednak podkreślić, że wyjątkiem mogą być auta wyprodukowane w latach 90. lub wcześniej. Ich liczba maleje z roku na rok, a często są one użytkowane przez starszych kierowców i pasjonatów motoryzacji, którzy zazwyczaj są ostrożniejsi za kierownicą, co zmniejsza ryzyko wypadków lub kolizji. To z kolei może przyczynić się do obniżenia składki OC.
Zobacz: Czy instalacja LPG ma wpływ na ubezpieczenie OC auta?
Dodaj komentarz