REKLAMA

Które stacje sprzedają złej jakości paliwo? UOKiK publikuje raport 2020!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 18 sierpnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Które stacje sprzedają „chrzczone” czyli złej jakości paliwo? Mapa opracowana przez UOKiK ma pomóc kierowcom omijać stacje, które oferują paliwa nie spełniające norm jakościowych. Dane pochodzą z 2020 roku, na podstawie kontroli wykonanych od stycznia do maja 2020 r.

Jakość paliw w Polsce w teorii utrzymuje się na dobrym poziomie. Tak przynajmniej wynika z oficjalnych raportów i kontroli przeprowadzanych przez Inspekcję Handlową na polecenie UOKiK. Jak wynika z raportu za 2019 rok, wymagań nie spełniało 1,37% skontrolowanych próbek paliw (rok wcześniej – 1,90 proc.). Podobnie jak w 2018 r., nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny (1,01%) niż oleju napędowego (1,86%). Łącznie inspektorzy zbadali w zeszłym roku 1023 próbki pobrane na 1023 stacjach. Ale w przypadku kontroli wykonanych na wniosek kierowców, którzy skarżyli się na jakość danej stacji paliw, sytuacja wglądała trochę mniej optymistycznie. Z pobranych 658 próbek oleju napędowego i benzyny na 520 stacjach inspektorzy zakwestionowali 2,74% z nich (nastąpiła poprawa, bo rok wcześniej było to 6,63%).

Zastrzeżenia częściej dotyczyły oleju napędowego – 4,46% próbek (rok wcześniej – 9,98%). W przypadku benzyny, kontrola w 2019 r. nie ujawniła nieprawidłowości (rok wcześniej 0,82%). W ramach kontroli gazu LPG inspektorzy zakwestionowali 1,92%próbek, a więc nastąpiła nieznaczna poprawa w stosunku do 2018 r., gdy było to 2%. Najwięcej odstępstw od wymagań jakościowych paliw ciekłych było w województwach: zachodniopomorskim (13,64%) i lubuskim (13,04%). Trzeba jednak brać poprawkę na to, że nie mamy gwarancji, że skontrolowane stacje nie wiedziały wcześniej o szykowanej kontroli. A to może w pewnym stopniu wypaczać te wyniki.

Które stacje sprzedają złej jakości paliwo? Lista i mapa

Co ważne, IH nie próżnowała także w okresie paniki wywołanej koronawirusem i przeprowadzała stosowne kontrole przeprowadzonych  od stycznia do maja 2020  r. Dotknęły one zarówno przedsiębiorców wybranych losowo, jak i tych, na których były skargi. Od początku roku do końca maja 2020 r. Inspekcja Handlowa pobrała i zbadała łącznie 632 próbki paliw ciekłych, w tym 316 próbek oleju  napędowego i 316 próbek benzyn. Kazało się, że 22 próbki paliw ciekłych (3,48%) nie  spełniały wymagań jakościowych, w tym 20 próbek ON (6,33%) i 2 próbki  Pb 95 (0,63%). Po raz kolejny benzyna okazała się lepsza jakościowo od diesla. W przypadku gazu skroplonego (LPG) od początku roku do końca maja pobrano i zbadano 133 próbki, 2 próbki nie spełniały wymagań jakościowych, co stanowi 1,77 proc.

Zobacz: Test KIA ProCeed GT 1.6 T-GDI DCT

Listę stacji i hurtowni paliw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK znajdziesz na stronie internetowej urzędu na specjalnie przygotowanej mapie. Pokazane są tu stacje i hurtownie w konkretnych miejscowościach. Pod mapą znajduje się legenda wyjaśniająca symbole i litery użyte w tabelach. Litera D oznacza, że próbka spełnia wymagania jakościowe (parametry) określone w przepisach prawa.

Złe paliwo uszkodziło silnik? Co robić?

Uważasz, że złe paliwo uszkodziło silnik? Poniosłeś koszty naprawy? Złóż reklamację u właściciela stacji. O stacji, która sprzedaje paliwo złej jakości, poinformuj też UOKiK, wykorzystując specjalny formularz. Zawiadom także Inspekcję Handlową. IH pomoże polubownie rozstrzygnąć twój spór z przedsiębiorcą. Jeżeli sprzedawca nie zgodzi się na polubowne rozstrzygnięcie sprawy, wsparcia w dochodzeniu praw na drodze sądowej, udzieli bezpłatnie jeden z rzeczników konsumentów. Jeżeli podczas tankowania do pełna dystrybutor na stacji paliw wskazał ilość paliwa o kilka litrów większą niż mieści się w baku pojazdu, zwróć się do Głównego Urzędu Miar. Inspektorzy Urzędu Miar mogą skontrolować wskazaną stację i sprawdzić, czy licznik w dystrybutorze wskazuje prawidłową ilość tankowanego paliwa.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl

Zobacz: Tańsze paliwo dla żołnierzy WOT na stacjach Orlen

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Rafi28 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafi28
Gość
Rafi28

zdałem się na rekomendację, któą podaje Paweł Juś były współpracownik exPrezydenta Centrum A.Smitha, str Pawła jest w necie i tam t el.polecam

Aktualności