REKLAMA

Czyżby następca Mondeo? Oto Ford Evos – intrygujący SUV

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 20 kwietnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Ford Evos traktowany jest jako następca Forda Mondeo. Chociaż auta należą do innych segmentów, to niesłabnąca popularność SUV-ów sprawia, że producenci aut zastępują nimi inne modele ze swojej oferty. Tym samym następca Mondeo prawdopodobnie nie będzie sedanem klasy średniej, a SUV-em. Chociaż niewykluczone, że w przyszłości się to zmieni.

Mondeo był modelem, który zawsze wyróżniał się nie tylko przestronnym wnętrzem, ale przede wszystkim świetnym prowadzeniem. Niestety, popularność SUV-ów sprawiła, że wielu producentów zdecydowało się usunąć z gamy auta klasy średniej, bo po prostu nie sprzedawały się w zadowalającym stopniu. Wszystko wskazuje na to, że także Ford pożegnał się z Mondeo – jednym z najbardziej rozpoznawalnych swoich modeli w Europie. Chociaż jest szansa na to, że kiedyś jeszcze do nas wróci. Dlaczego? Bo zaprezentowany w Chinach i ogłoszony jego następcą model nazywa się Ford Evos. W związku z tym, że nazwa Mondeo prawdopodobnie pozostanie niewykorzystana, daje cień szansy na to, że w przyszłości model ten jeszcze do nas powróci. O ile klienci znudzą się SUV-ami…

Ford Evos – oficjalne zdjęcia

Nowy Ford Evos naszym zdaniem prezentuje się ciekawie. Ma dynamiczne linie, opływową sylwetkę i widać w nim pewne podobieństwa do pojazdów konkurencji. To co przemawia za nim to fakt, że nie przypomina klasycznego SUV-a z masywną, ale i przewidywalną linią nadwozia. Zwłaszcza opadający mocno słupek C czyni Froda bardzo świeżym na tle oklepanych modeli konkurencji. W jego liniach dostrzec można podobieństwo do Kii Stinger czy Alfy Romeo Stelvio, a projekt klamek wydaje się być kopią tego co widzieliśmy w elektrycznej Hondzie e.

Ford Evos czyli następca Mondeo, choć nie w prostej linii.

Podobieństwo do wspomnianej Hondy widać przejawia także wnętrze, w którym główne miejsce zajmuje ogromny, ponad 1-metrowy ekran wyświetlający obraz w rozdzielczości 3840×2160 pix (czyli 4K). Tak naprawdę to jest on podzielony na dwa wyświetlacze – jeden ma przekątna 12,3-cala i zawiera cyfrowy zestaw wskaźników, a drugi 27-calowy ultraszeroki ekran służy do obsługi systemu multimedialnego. Działa ona na systemie operacyjnym SYNC + 2.0 firmy Ford z technologią AI firmy Baidu, którą Ford nazywa wirtualnym osobistym asystentem. Kokpit jest bardzo uproszczony, a motywem przewodnim jest minimalizm. Do tego nie brakuje też przycisków i pokręteł pochodzących z innych modeli Forda, w tym pokrętła do sterowania skrzynią biegów.

Ford Evos – silniki i osiągi

Niestety na ten moment Ford nie przedstawił żadnych danych dotyczących układów napędowych, ani szczegółów dotyczących zastosowanej płyty podłogowej. Prawdopodobnie auto będzie klasyczną hybrydą, ale pojawią się głosy, że model będzie dostępny też w wersji elektrycznej. Póki co są to jednak tylko plotki. Według informacji do jakich dotarliśmy, Ford Evos nie pojawi się jednak w Europie. Być może to tylko zasłona dymna Forda, który chce wprowadzić auto pod inna nazwą na Stary Kontynent? Może jako … Mondeo? A może dla nas, wystarczy póki co Mustang Mach-E? Artykuł ten będziemy na bieżąco rozszerzać i aktualizować.

Zobacz: Ford Mustang Mach-e w Polsce! Oto cennik i wszystkie jego wersje

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności