Komis AAA Auto z zarzutami od UOKiK

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 30 sierpnia 2022
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że spółka AUTOCENTRUM AAA AUTO z Piaseczna, właściciel salonów sprzedaży i skupu samochodów używanych, może naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Na terenie Polski AUTOCENTRUM posiada 14 salonów, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu. Samochody prezentowane są również na portalach: aaaauto.pl, otomoto.pl.

Podstawą podjęcia działań były sygnały od konsumentów, którzy informowali, że sprzedaż pojazdów odbywała się na niezrozumiałych zasadach. Mogło to wprowadzać w błąd na etapie podejmowania decyzji o zakupie auta i zawarcia umowy. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny sprawdził praktyki dealera samochodowego. Z informacji zebranych podczas postępowania wyjaśniającego wynika, że na stronach internetowych: aaaauto.pl oraz otomoto.pl brakowało informacji, że podczas transakcji do ceny auta zostanie doliczona opłata za dodatkową usługę.

AAA Auto stosuje nieuczciwe zasady wobec klientów?

Konsumenci, którzy decydowali się na zakup, rezerwując wcześniej wybrany pojazd, dopiero podczas wizyty w salonie sprzedaży AUTOCENTRUM dowiadywali się, że do prezentowanej ceny pojazdu należy doliczyć dodatkową opłatę w wysokości około 1300 zł. Co przy tym istotne, sprzedawcy wskazywali na różne powody naliczania opłaty, np. że jest to „opłata za przygotowanie auta”, „za dezynfekcję w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną”, czy  „opłata za sprawdzenie legalności pojazdu”.

Zobacz: Opłata celna za samochód z USA – ile wynosi i kiedy należy ją opłacić?

Konsumenci zwracali też uwagę na problem automatycznego uwzględnienia w cenie pojazdu kosztu produktu ubezpieczeniowego, którego nie zamierzali kupić. Dodatkowo na stronie aaaauto.pl znaleźć można było ofertę ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczenia assistance, których ceny nie uwzględniały podatku od towarów i usług.

Postawiłem zrzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce AUTOCENTRUM AAA AUTO, sprzedawcy używanych samochodów. Cena dla konsumentów jest podstawową informacją decydującą o wyborze. Zgodnie z naszymi ustaleniami oraz otrzymanymi sygnałami, dopiero na etapie podpisywania umowy konsumenci dowiadywali się, że muszą opłacić dodatkowe usługi, o których nie mieli dotąd pojęcia 

– mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. O tym jak zakończy się postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec AAA Auto, będziemy informować w kolejnych komunikatach prasowych.

Zobacz: Które stacje sprzedają złej jakości paliwo? UOKiK publikuje raport 2020!

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
DanteRobertderekDaily Driver Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dante
Gość
Dante

Janusze bizensu xD

Robert
Gość
Robert

Niestety kupowałem kiedyś u nich młoda Toyotę, okazało się że do ceny doliczyli gwarancję za 3000, a samochód z przebiegiem 30 tysięcy średnio potrzebował takiej gwarancji jak dla mnie. Gwarancja była na chyba 30 tysięcy km, oczywiście na silnik, skrzynie i to, co wiadome że w tym 3 letnim aucie nie padnie. Dodatkowo chciałem dobrać trochę kredytu i rata jaką policzyli była dwa razy wyższa niż w tym samym banku jakbym brał bez ich pośrednictwa. Czyli nawet na ratach zarabiają. Byłem świadkiem jak ludzie przyjeżdżali po 200 km, czekali na wycenę po 3 godziny i kwota jaką im oferowano była… Czytaj więcej »

derek
Gość
derek

BRAWO, urząd reaguje po latach działalności tej lichwy. Miałem nieprzyjemność zamówienia u nich pojazdu. Na szczęscie jako „ogarnięty” klient w porę się zorientowałem. Znalazłem pasujący mi samochód okazało się że jest w innym mieście więc AAA wskazało że i tak mieli go tutaj przywieść ,więc go dostarczą do oględzin na miejsce. Przysłali formularz i co? ano właśnie opląty dodatkowe – za ten transport (niby oczywiste niby nie bo miał być i tak przetransportowany) dezynfekcja sprawdzeni pojazdu, przygotowanie do oględzin jakieś ubezpieczenia itd i tak paradoksalnie z auta o dosć niskiej wartości o cenie rynkowej ponad średnią zrobiło się auto ponadprzeciętnie… Czytaj więcej »

Aktualności