REKLAMA

Uszkodzony czujnik położenia pedału sprzęgła – jakie daje objawy?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 13 lutego 2024
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Po czym poznać, że uszkodzony jest czujnik położenia pedału sprzęgła? Czy problemy z odpalaniem silnika mogą mieć z tym związek? Tak, jak najbardziej, ale uszkodzony czujnik daje też inne objawy. Wbrew pozorom warto mieć ten problem w pamięci, bowiem często można pomylić usterkę czujnika sprzęgła z awarią znacznie droższego elementu auta. A koszty naprawy czujnika są dużo niższe.

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że w samochodzie jest ogromna liczba czujników, od których działania zależy prawidłowa praca auta. Jednym z ciekawszych jest czujnik położenia pedału sprzęgła. Ten niewielki element potrafi narobić ogromnych problemów nawet doświadczonym mechanikom. Dlaczego? Bo gdy ulega uszkodzeniu, daje objawy tożsame z awariami wielu innych podzespołów samochodu.

Czujnik położenia pedału sprzęgła – funkcje

Czujnik położenia sprzęgła pełni wiele funkcji. Co więcej, występuje też w dwóch wariantach, dlatego podczas diagnostyki trzeba wiedzieć, który czujnik uległ uszkodzeniu. Jego główną funkcją jest kontrola i umożliwienie odpalenia silnika pod konkretnymi warunkami. Czujnik sprawdza bowiem m.in. czy w chwili uruchamiania jednostki napędowej, wciśnięte jest sprzęgło. Jeśli nie, motor nie odpali. Dlaczego? Bowiem jest to zabezpieczenie przez włączeniem jednostki napędowej, gdy auto jet na biegu.

Ale czujnik sprzęgła jest też niezbędny chociażby do prawidłowej pracy tempomatu. Jeśli jest uszkodzony, komputer samochodu ECU nie pozwoli na włączenie tempomatu. W takich sytuacjach powinna pojawić się też kontrolka na zegarach sygnalizująca awarie tempomatu. Trzeba też pamiętać, że czujnik ten jest też na co dzień wykorzystywany przez ECU do sterowania pracą silnika np. wtedy, gdy kierowca zmienia biegi w manualnej skrzyni biegów. Bez niego w określonych sytuacjach silnik mógłby zgasnąć, a sama kultura pracy silnika byłaby zdecydowanie niższa (szarpanie), zwłaszcza przy zmianie biegu przy bardzo niskich obrotach jednostki napędowej.

Uszkodzony czujnik położenia pedału sprzęgła – objawy

Kiedy czujnik położenia sprzęgła jest uszkodzony, pojawiają się dwa typowe problemy. Po pierwsze, w większości aut przestaje działać tempomat. Korzystanie z niego jest możliwe, a na zegarach pojawia się kontrolka o awarii tempomatu. Po drugie, mogą pojawić się problemy z uruchomieniem silnika. Co gorsza, objawy uszkodzonego czujnika położenia sprzęgła, są często prawie takie same jak wtedy, gdy uszkodzony jest rozrusznik, rozładowany akumulator czy przetarty lub odpięty przewód masowy. Po trzecie, pojawić się może szarpanie silnika w momencie zmiany biegu, co pogarsza komfort jazdy. Niestety i w tym przypadku przeciętny mechanik może pomylić się i wskazać na inną usterkę, często dotyczącą układu przeniesienia napędu. A to będzie oznaczać duże i zupełnie niepotrzebnie ponoszone koszty.

Zobacz: Silnik sam podnosi obroty? Jaka jest tego przyczyna?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności