Czy bambus można wykorzystać do produkcji samochodów? Tak, bowiem roślina ta ma kilka ciekawych cech zwłaszcza pod kątem ograniczenia emisji C02, a w zasadzie jego bilansowania. Dlatego Lexus postawił właśnie na tę roślinę w swoich autach.
Podczas ostatnich targów Japan Mobility Show 2023 Lexus zaprezentował koncept Bamboo CMF, który stanowi ilustrację postępów marki w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Kluczowym elementem koncepcyjnego modelu LF-ZL (Lexus Future Zero-emission Luxury) jest bambus, roślina o niezwykle szybkim tempie wzrostu, która pochłania znaczące ilości CO2. Bambus jest tradycyjnie wykorzystywany w Japonii do tworzenia pięknych przedmiotów, a Lexus, łącząc tę tradycję z nowoczesnymi technikami rzemieślniczymi, stworzył wyrafinowane elementy ozdobne w swoich pojazdach. Na przykład, włókna bambusowe połączone z tkaninami pozwoliły na stworzenie eleganckich detali, które dodatkowo podkreślono nastrojowym oświetleniem.
Jak szybko rośnie bambus?
Lexus stawia na szerokie wykorzystanie zrównoważonych materiałów, nie chcą rezygnować z wysokiuej jakości swoich produktów oraz możliwości dostosowania ich do stylu życia klientów. Bambus jest idealnym materiałem dla branży motoryzacyjnej ze względu na swoje szybkie tempo wzrostu – dziesięciokrotnie szybsze niż inne drzewa. Już po trzech latach roślina jest gotowa do przetwarzania, a jej zdolność do pochłaniania CO2 sprawia, że ma ogromny potencjał w zrównoważonych procesach produkcji.
Zobacz: Zjawisko LSPI – na czym polega? Czym grozi?
Aby drewno bambusowe mogło być używane w samochodach, musiało przejść liczne testy pod kątem wytrzymałości na obciążenia, ciepło i wilgotność. Lexus opracował specjalne procesy, w których bambus poddawany jest suchej destylacji i obróbce parą wodną, by był odpowiedni do użytku. Następnie bambus przetwarzany jest na laminy poprzez agregowanie ich równolegle do kierunku włókien przed sklejeniem.
Produkcja … bambusu?
W trakcie tego procesu kluczowe okazało się zapewnienie stabilnych źródeł bambusa. Lexus pozyskuje drewno odmiany Mousouchiku, które rośnie w prefekturze Koichi na wyspie Sikoku. W regionie tym, który obejmuje ponad 4,5 tys. hektarów lasów bambusowych, w ostatnich latach spadło zapotrzebowanie na bambus ze względu na rosnące wykorzystanie plastiku i industrializację rolnictwa. Współpraca Lexusa z lokalnymi firmami, takimi jak Miroku Techno Wood oraz Tokai Rika Group, nie tylko przyczyniła się do zwiększenia zatrudnienia, ale także pozwoliła na udoskonalenie procesów pozyskiwania i obróbki drewna. Lexus wykorzystuje bambus między innymi do produkcji paneli drzwi i kierownic swoich samochodów.
Dodaj komentarz