REKLAMA

Prawo Jazdy 2016 – wszystkie zmiany i nowości

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 10 listopada 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Nowe zasady zdobywania prawa jazdy wejdę w życie dopiero od 1 stycznia 2017 roku. Pojawi się m.in. okres próbny dla młodych kierowców, kurs doskonalenia techniki jazdy czy dodatkowe limity prędkości dla młodych kierowców, to tylko niektóre ze zmian.

Sejm zdecydował, że w związku z opóźnieniami we wprowadzeniu systemu CEPiK 2.0, nowe przepisy dotyczące zdobywania prawa jazdy kat. B przez świeżych kierowców będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2017 roku, a nie od 4 stycznia 2016 rok. Co zostanie wtedy wprowadzone?

Znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami wprowadzana m.in.  nowe zasady dotyczące utraty prawa jazdy za punkty karne.  Kierowcy z większym stażem za kierownicą będą mogli zdobyć maksymalnie 24 punkty karne. Gdy przekroczą ten limit, nie zostaną im odebrane uprawnienia, ale będą musieli wziąć udział w 28-godzinnym kursie reedukacyjnym.

Zobacz: Okres próbny – nowe prawo jazdy 2016

Po jego odbyciu będzie mógł dalej poruszać się pojazdem, ale jeśli w ciągu 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny znowu zgromadzi 24 punkty karne, straci uprawnienia, a nowe będzie mógł wyrobić na zasadach, na jakich przystępować będą osoby, nie mające nigdy wcześniej prawa jazdy (kurs, egzamin praktyczny i teoretyczny a nawet okres próbny!).

Okres próbny to chyba największa jaką wprowadza znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami. Obowiązywać będzie on wszystkich nowych kierowców  przez 2 lata od daty wydania im uprawnień i dotyczyć wszystkich tych, którzy nabyli uprawnienia po 4 stycznia (także tych kierowców, którzy stracą w przyszłości uprawnienia i będą musieli od nowa ubiegać się o prawo jazdy).

Zobacz: Zatrzymane prawo jazdy za niepłacone alimenty

W okresie próbnym świeżo upieczony kierowca będzie mógł prowadzić auto, jeśli oznaczy je z przodu i z tylu zielonym listkiem w widocznym miejscu (przepis obowiązywać będzie przez pierwsze 8-miesięcy od dnia wydania uprawnień), nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradach i drogach dwujezdniowych (też przez pierwsze 8 miesięcy). Nie będzie miał także prawa podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B ani prowadzić działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Zobacz: Czy prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania traktorem?

Oprócz tego pomiędzy 4 a 8 miesiącem okresu próbnego kierowca będzie musiał wziąć udział w dwugodzinnym, teoretycznym kursie doszkalającym (w WORD) i godzinnym szkoleniu praktycznym, prowadzonym w formie ćwiczeń́ (jazdę̨ na zakręcie na śliskiej nawierzchni, wyprowadzania auta z poślizgu itp.)prowadzonego w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy.

Zobacz: Kurs dokształcający teoria – okres próbny

Jeśli w trakcie okresu próbnego kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji to okres próbny zostanie mu wydłużony o kolejne dwa lata. Jeśli popełni trzecie wykroczenie w okresie próbnym to straci uprawnienia do kierowania pojazdem. Wszytko na temat okresu próbnego znajdziecie w linku poniżej:

Zobacz: Odebranie prawa jazdy i wydłużenie okresu próbnego – lista wykroczeń

Nowe przepisy okazują się bardzo mocno piętnować poczynania młodych kierowców, ale uderzają także w tych, którzy może za pewnie czują się za kierownicą auta. Prawda jest bowiem taka, że to kierowcy w średnim wieku powodują najwięcej wypadków na drodze. Młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata są dopiero trzecią grupą powodującą najwięcej wypadków. Tylko dzięki „rzetelności” polskich mediów obraz ten jest obecnie tak mocno przekłamany.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności