Uporczywe kichanie, katar sienny, podrażnione oczy, ból głowy, złe samopoczucie – to objawy alergii na pyłki, która często daje o sobie znać wiosną i latem. Alergia potrafi nie tylko uprzykrzyć życie, lecz także może negatywnie wpływać na zdolność do prowadzenia samochodu. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, na co powinien zwrócić uwagę kierowca z alergią.
Alergia u kierowcy wpływa na jego złe samopoczucie, a tym samym szybkość jego reakcji w trakcie jazdy. Co gorsza zwykłe kichnięcie może spowodować poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli przerodzi się w atak kaszlu. Poruszając się z prędkością zaledwie 50 km/h, podczas kichnięcia trwającego 1 sekundę, kierowca pokonuje z zamkniętymi oczami 14 metrów! W tym czasie nie ma praktycznie żadnego wpływu na to, co dzieje się z samochodem.
Alergik a prowadzenie samochodu
W momencie kichania nie kontrolujemy w pełni swojego ciała. I jest to bardzo istotny problem, który wymusza zmianę stylu jazdy. Inaczej konsekwencje nawet prostego manewru mogą być poważne. Przekonuje o tym Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault:
Może się zdarzyć, że podczas postoju na światłach czy w korku kierowca, kichając, puści na moment pedał hamulca. W takiej sytuacji przy niezachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu może dojść do stłuczki. Dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniego dystansu. Warto również używać hamulca ręcznego podczas postoju na skrzyżowaniu, szczególnie jeśli znajdujemy się na wzniesieniu. Dzięki temu unikamy ryzyka, że samochód stoczy się z górki
Właśnie dlatego tak istotne w przypadku ataku alergicznego przewidywanie pewnych zachowań, jakie mogą towarzyszyć alergikowi.
Leki przeciwalergiczne i ich niebezpieczne składniki
Leki pomagają alergikom poradzić sobie z uporczywymi dolegliwościami. Niektóre z tych substancji mają jednak efekty uboczne, negatywnie wpływając na zdolność do prowadzenia samochodu. Przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić, czy zażywając dany specyfik możemy bezpiecznie usiąść za kierownicą. Możemy zapytać o to lekarza lub farmaceutę albo znaleźć odpowiednią informację w ulotce.
Czysty filtr kabinowy to podstawa
Pył, kurz oraz inne alergeny mogą dostawać się do kabiny poprzez układ wentylacji samochodu. Dostępu do wnętrza pojazdu broni w zasadzie tylko filtr kabinowy, o ile auto w ogóle go posiada (zobacz gdzie szukać filtra kabinowego). Jeśli zanieczyszczenia dostaną się do kanałów wentylacyjnych auta, to wtedy potrafią przez długi czas przebywać w pojeździe wpływając negatywnie na funkcjonowanie alergika.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra kabinowego z węglem aktywnym, który ma szerokie właściwości filtrujące. Żeby jednak spełnił swoje zadanie, trzeba przed jego zamontowaniem dokładnie oczyścić wnętrze auta, aby usnąć wszelkie zalegające alergeny (także w kanałach wentylacyjnych, które można poddać odgrzybianiu i czyszczeniu u specjalistów).
W skrajnych przypadkach rozważ rezygnację z jazdy
Wysokie stężenie pyłków w powietrzu może utrzymywać się miesiącami, dlatego osoba z alergią raczej nie jest w stanie całkowicie unikać w tym okresie jazdy samochodem. W szczególnie trudne dni warto jednak rozważyć podróż komunikacją miejską czy carpooling, aby ograniczyć ryzyko wypadku wynikające ze złego samopoczucia.
Materiał stworzony w oparciu o doświadczenia ekspertów ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault
Dodaj komentarz