REKLAMA

Czy perfumy mogą oszukać alkomat? Sprawdziliśmy czy to mit!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 9 sierpnia 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy perfumy mają wpływ na działanie alkomatu? Czy spryskanie kabiny perfumami albo dezodorantem pomoże oszukać alkomat i ukryć fakt, że kierowca jest pijany? Postanowiliśmy sprawdzić ten mit wykonując pewien eksperyment.

Metody mające oszukać działanie policyjnego alkomatu są stale rozwijane i testowane przez kierowców, którzy z różnych powodów decydują się jeździć „na podwójnym gazie”. Jednym z dość zaskakujących sposobów, z jakim mieliśmy ostatnio do czynienia, jest rozpylanie w kabinie perfum tuż przed kontrolą trzeźwości. O przypadku takim informowała nas niedawno Małopolska Policja, która zatrzymała do kontroli drogowej kierowcę TIR-a. Próbował on „zatuszować” odór alkoholu, spryskując kabinę dużą ilością perfum. Tylko, że z logicznego punktu widzenia, wypełnianie kabiny oparami perfum czy dezodorantu wydaje się mało sensowne. Dlaczego?

Zawartość alkoholu w dezodorancie i perfumach

Zarówno perfumy, jak i dezodoranty mają na celu neutralizować nieprzyjemny zapach. I o ile te najmocniejsze, faktycznie potrafią „zabić” charakterystyczną woń alkoholu, o tyle raczej nie zakłócą w oczekiwany sposób działania alkomatu. Co gorsza mogą nawet narobić kierowcy jeszcze większych problemów. Dlaczego?

Zobacz: Alkomat jednorazowy – na ile jest wiarygodny? Sprawdzamy!

Dezodoranty, perfumy czy wody perfumowane są tworzone na bazie nie tylko olejków eterycznych i zapachowych, ale i alkoholu! Najczęściej wykorzystuje się alkohol etylowy i to w bardzo wysokim stężeniu. W przypadku perfum jest mówimy o 90-96% roztworze alkoholu, z kolei dezodorant ma ok. 80% alkoholu. Czemu? Bowiem alkohol pełni w perfumach funkcję rozpuszczalnika i pomaga nanieść na ciało substancje zapachowe. Po aplikacji perfum na powierzchni skóry, etanol szybko odparowuje, pozostawiając na ciele przyjemnie pachnące olejki zapachowe.

Sprawdzamy czy perfumy oszukują alkomat!

Żeby uciąć wszelkie domysły na temat skuteczności perfum w oszukiwaniu policyjnego alkomatu, postanowiliśmy przeprowadzić własny test. Na potrzeby badania przygotowaliśmy popularny dezodorant w sprayu oraz prawdziwe perfumy. Zamiast policyjnego alkomatu wykorzystaliśmy jeden z najbardziej zaawansowanych alkomatów na rynku model Alcovisor Deimos, wyposażony w pneumatyczny system podawania ściśle określonej próbki powietrza na czujnik.

Alkomat Alcovisor Deimos to urządzenie o zaawansowanej konstrukcji. Podobnie jak policyjny model, ma pneumatyczny system podawania próbki powietrza.

Jego cechą charakterystyczną jest zmienne podświetlenie ustnika w zależności od wykrytego stężenie alkoholu oraz możliwość zastosowania lejka do badania trzeźwości na odległość (jak w policyjnej „świeczce”). Pracę z nim ułatwia fakt, że w chwili wykrycia przez alkomat niewłaściwej techniki wdmuchiwania powietrza w ustnik, wyłączy on podświetlenie ustnika i przerwie pomiar.

Wpływ perfum na działanie alkomatu

Żeby nasz test jak najbardziej uwiarygodnić, ustaliliśmy, że redaktor musi spożyć 100 ml 40% alkoholu. Po 30 minutach od wypicia trunku przeprowadzony miał zostać pomiar trzeźwości. Okazało się, że u ważącego 94 kilogramy 34-latka, alkomat wykrył 0,23‰ alkoholu we krwi.

Zobacz: Jak sprawdzić czy auto było lakierowane lub szpachlowane?

Następnie redaktor wsiadł do sportowego Forda Pumy ST na redakcyjnym parkingu, po czym obficie spryskał kabinę dezodorantem. Po ok. minucie został przeprowadzony pomiar trzeźwości redaktora, który wykazał aż 0,74‰ alkoholu! A to oznacza ponad 2-krotnie wyższy wynik niż rzeczywisty.

Po 30 minutach i po solidnym przewietrzeniu kabiny, przystąpiliśmy do drugiej próby. Redaktor zmierzył swoją trzeźwość osiągając wynik 0,15‰. Następnie we wnętrzu zostały rozpylone prawdziwe perfumy, po czym zbadano trzeźwość kierowcy.

Zobacz: Spryskał kabinę perfumami, żeby oszukać policyjny alkomat

Efekt? Aż 0,48 ‰ alkoholu we krwi. Z uwagi na mniej wydajny dozownik, perfumy uzyskały niższy wynik niż dezodorant, ale mimo mniejszej ilości rozpylonej mieszaniny, alkomat zawyżył wynik trzeźwości ponad 3-krotnie! Dlaczego? Bowiem alkomat Deimos, podobnie jak ten policyjny typu „świeczka”, mają pneumatyczny systemy podawania powietrza.  Tym samym jeśli korzystamy z tzw. lejka do badania trzeźwości na odległość, alkomat zaciąga on pewną ilość powietrza z okolicy kierowcy.

Próbka powietrza z perfumami

Z ciekawości postanowiliśmy wykorzystać fakt, że Deimos posiada zaawansowany, pneumatyczny system podawania powietrza i jeszcze raz wypełniliśmy kabinę bardziej obfitą porcją perfum, po czym bez dmuchania w alkomat, urządzenie pobrało próbkę powietrza z kabiny.

Efekt? Druzgocący. Alkomat wskazał wynik na poziomie 0,88‰ alkoholu! A przecież redaktor nawet nie dmuchnął w lejek. Tym samym, jeśli w kabinie samochodu rozpylone zostaną perfumy czy dezodorant, to policyjny alkomat z pneumatycznym system pobierania próbki powietrza, na pewno wskaże znacznie większe stężenie alkoholu niż jest to w rzeczywistości. Dlatego pomysł z perfumowaniem kabiny przez kontrolą stanu trzeźwości w celu oszukania alkomatu to czysty mit.

Zobacz: Jak przeliczyć stężenie alkoholu z mg/l na promile? Sprawdziliśmy!

W artykule wykorzystaliśmy alkomat Alcovisor Deimos dostarczony przez firmę Aisko, dystrybutora szerokiej gamy urządzeń pomiarowych. Dokładną cenę i specyfikację alkomatu sprawdzisz tutaj.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kondziopatryku Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
patryku
Gość
patryku

Ludzie to wierzą w takie rzeczy że głowa mała. Ostatnio znajomy opowiadal że alkohol zabija się wypijając szklankę oleju….

Kondzio
Gość
Kondzio

Bo to prawda! Pod warunkiem, że olej jest silnikowy 😉

Aktualności