Prawo jazdy, które straciło ważność, koronawirus i wyjazd za granicę

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 1 marca 2021
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Prawo jazdy straciło ważność, ale z uwagi na koronawirusa, w Polsce jest nadal ważne. Czy za granicą prawo jazdy też ma wydłużoną ważność? Postanowiliśmy zwrócić uwagę na ten problem i bliżej się mu przyjrzeć.

Nasi stali czytelnicy na pewno pamiętają artykuł, w którym wyjaśnialiśmy zagadnienie upływu terminu ważności prawa jazdy w trakcie lockdownu jaki wywołał koronawirus. Sprawa jest jasna i klarowna, o ile mówimy o naszym własnym, polskim „podwórku”. Niejasności pojawiają się w przypadku wyjazdów zagranicznych. Czy prawo jazdy, któremu minął termin ważności, jest ważne za granicą z uwagi na koronawirusa? Mówiąc precyzyjniej, czy przepis dotyczący wydłużenia ważności prawa jazdy wynikający z ustawy covidowej, będzie skuteczny również za granicą? I tak, i nie. Konwencja o ruchu drogowym faktycznie nakazuje honorować przepisy dotyczące prawa jazdy także w innych państwach, które ratyfikowały konwencję. Ale zagraniczny policjant może nie dać wiary w zapewnienia kierowcy co do obowiązujących w Polsce przepisów i skierować sprawę do sądu (miejscowego, czyli poza granicami Polski).

Polskie przepisy dotyczące prawa jazdy za granicą

Zgodnie z ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (…), jeśli termin ważności prawa jazdy upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność dokumentu, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.

Prawo jazdy krajowe jest respektowane w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, państwach, które ratyfikowały konwencję o ruchu drogowym, sporządzona w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. Ponadto kierowca może zagranicą legitymować się dodatkowo wydanym międzynarodowym prawem jazdy. Na podstawie art. 41 ww. konwencji umawiające się Strony uznają:

  1. każde krajowe prawo jazdy, sporządzone w ich języku narodowym lub w jednym z ich języków narodowych, a jeżeli nie jest sporządzone w takim języku, to, do którego jest dołączony uwierzytelniony przekład;
  2. każde krajowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 6 do niniejszej konwencji oraz
  3. każde międzynarodowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 7 do niniejszej konwencji,

– jako uprawniające na ich terytoriach do kierowania pojazdem, który należy do kategorii wymienionych w prawie jazdy, pod warunkiem, że prawo jazdy jest nadal ważne oraz, że zostało wydane przez inną Umawiającą się Stronę lub jeden z jej organów terenowych albo przez stowarzyszenie upoważnione do tego przez tę inną Umawiającą się Stronę lub jeden z jej organów terenowych. Postanowień niniejszego ustępu nie stosuje się do praw jazdy osób uczących się kierowania pojazdami. (…)

Zobacz: W jakim mieście najłatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Monica Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Monica
Gość
Monica

Czyli za granicą może być różnie……bwde musiała jednak je odnowić.

Aktualności