Od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Internet · Dodane: 5 stycznia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Od kiedy obowiązuje sądowy zakaz prowadzenia pojazdów? Od kiedy biegnie okres zakazu kierowania pojazdami? Czy początek zakazu prowadzenia pojazdu do data popełnienia przestępstwa, orzeczenia wyroku, jego uprawomocnienia?

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to nadal jeden z najczęstszych powodów zatrzymywania kierowcy prawa jazdy. Choć wiele przypadków dotyczy niewielkich uchybień będących skutkiem nocnego spożywania alkoholu, to trzeba mieć na uwadze, że Policjanci nie mogą pozwolić sobie kierującym na żadną taryfę ulgową – paragraf to paragraf. Zakaz prowadzenia pojazdu można otrzymać także z innych powodów, ale w Polsce to właśnie nadużywanie alkoholu jest głównym problemem kierowców.

Zobacz: Dopuszczalna prędkość na drodze w 2016 roku

Zaostrzone kary za jazdę po pijanemu

Warto też pamiętać, że od 18 maja 2015 roku obowiązują w Polsce zaostrzone przepisy ruchu drogowego, w myśl których zdecydowanie łatwiej stracić prawo jazdy. Za jazdę pod wpływem kierowcy grozi od maja minimalnie aż 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów zamiast dotychczasowego roku (o tym czy wszystkich pojazdów czy tylko wybranych pojazdów zadecyduje sąd). Maksymalna kara może sięgnąć nawet 15 lat (zamiast 10 lat) To poważna zmiana, której warto być świadomym. I mówimy tu wyłącznie o jeździe pod wpływem alkoholu, bez spowodowania wypadku czy tym bardziej katastrofy w ruchu lądowym.

Zobacz: Nowy przegląd techniczny pojazdu – zmiany w przepisach

Pytanie zasadnicze brzmi jednak, od kiedy biegnie okres kary, a tym samym od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów? Od chwili wydania wyroku sądu? Czy może od dnia popełnienie przestępstwa (jazda po pijanemu jest traktowana jak przestępstwo, a nie wykroczenie)?

Od kiedy biegnie okres zakazu prowadzenia pojazdów?

Tu wiele osób może się bardzo zdziwić. Osobiście słyszałem o kierowcach, którzy po wyroku sądu nie oddawali swojego prawa jazdy po czym, gdy zakaz minął siadali za kierownicę pojazdu mając przy sobie swoje stare prawo jazdy. Miny ich twarzy gdy zatrzymywała ich potem Policja musiały być naprawdę nietęgie. Dlaczego?

Zobacz: Kierowanie pojazdem mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów

W myśl artykułu 43 § 3 Kodeksu Karnego:

sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

Oznacza to tyle, że dopóki kierowca nie odda dokumentu prawa jazdy, dopóty okres kary nie będzie liczony. Znam przypadek osoby, która ze zwykłego lenistwa, zaniedbania i niewiedzy nie oddała blankietu prawa jazdy i przez 3 lata trzymała go w domu, nie korzystając z auta. Po 3 latach okazało się, że zakaz  nie minął i musi przez okres kolejne 3 lata stosować się do niego. Warto dodać, że kierowca ten nie dostał żadnego upomnienia w okresie pierwszych 3 lat kary o konieczności zwrócenia blankietu prawa jazdy.

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Ważna jest także treść orzeczenia sądu. Jeśli sąd zawarł w nim obowiązek zwrotu dokumentu to faktycznie dokument musi zostać oddany. Jeśli jednak sąd tego obowiązku nie zapisał, to sprawa ta jest możliwa do wygrania. W jaki sposób? O tym niebawem!

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Adr
Gość
Ten przepis to jakaś paranoja niekiedy gdy ktoś pił Nie jest świadomy tego że nie zdążył spalić%% po paru godzinach ,zostaje rutynowo skontrolowany a tu bum!! 0,55<0,6 promila jest sądzony w taki sam sposób jak nocny wekendowy rajdowiec który po powrocie z imprezy wydmucha 1,0<1,5.. promila przy rutynowej kontroli np obaj niekarani obaj poddają sie karze i obaj dostają taki sam wyrok tzn chodzi tu o czas zakazu prowadzenia pojazdów Polska mogła by wziasc przykład z zachodu UE lub rozbudować art 42 kk np od 0,51 do 0,75 promila zakaz prowadzenia od 1-15 lat przy przyłapaniu na jeździe pod wpływem… Czytaj więcej »
Rrrrr
Gość

Witam!
mam pytanie jeżeli nałożono na mnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat gdzie nie posiadam żadnych uprawnien do prowadzenia takowych to od kiedy liczy mi się czas zakazu od dnia złapania czy od dnia wydania wyroku sądu bo jeżeli nie miałem żadnego dokumentu czyli prawa jazdy to też nie musiałem żadnego nigdzie zanosić.

Rrrr
Gość

Witam, mam pytanie odnosnie zakazu, zlapano mnie 4grudnia 2015 r czy od tego czasu liczy sie zakaz ?? Czy moge skladac wniosek o skroceniu zakazu ? Zlapano mnie skuterem nie mam zadnych uprawnien..

LEXman
Użytkownik
Drogi czytelniku. Za mało danych podajesz, żeby udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy posiadasz wyrok w swojej sprawie i czy jest to wyrok prawomocny? Czy Twój zakaz prowadzenia pojazdów zawarty w wyroku dotyczy tylko skuterów, czy również innych pojazdów? Za jakie przestepstwo zostałeś skazany (jaki paragraf)? Jako, że nie masz żadnych uprawnień, to zakaz będzie liczony od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu. Byłby liczony od dnia zwrotu dokumenty, gdybyś taki posiadał. Ale, skoro nie masz żadnych uprawnień to kluczowa jest data uprawomocnienia wyroku sądu. Jednak, żeby odpowiedź była jednoznaczna i rzetelna porzebne jest więcej informacji. Co do samego skracania zakazu to zgodnie… Czytaj więcej »
wpDiscuz

Aktualności