Od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Internet · Dodane: 5 stycznia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Od kiedy obowiązuje sądowy zakaz prowadzenia pojazdów? Od kiedy biegnie okres zakazu kierowania pojazdami? Czy początek zakazu prowadzenia pojazdu do data popełnienia przestępstwa, orzeczenia wyroku, jego uprawomocnienia?

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to nadal jeden z najczęstszych powodów zatrzymywania kierowcy prawa jazdy. Choć wiele przypadków dotyczy niewielkich uchybień będących skutkiem nocnego spożywania alkoholu, to trzeba mieć na uwadze, że Policjanci nie mogą pozwolić sobie kierującym na żadną taryfę ulgową – paragraf to paragraf. Zakaz prowadzenia pojazdu można otrzymać także z innych powodów, ale w Polsce to właśnie nadużywanie alkoholu jest głównym problemem kierowców.

Zobacz: Dopuszczalna prędkość na drodze w 2016 roku

Zaostrzone kary za jazdę po pijanemu

Warto też pamiętać, że od 18 maja 2015 roku obowiązują w Polsce zaostrzone przepisy ruchu drogowego, w myśl których zdecydowanie łatwiej stracić prawo jazdy. Za jazdę pod wpływem kierowcy grozi od maja minimalnie aż 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów zamiast dotychczasowego roku (o tym czy wszystkich pojazdów czy tylko wybranych pojazdów zadecyduje sąd). Maksymalna kara może sięgnąć nawet 15 lat (zamiast 10 lat) To poważna zmiana, której warto być świadomym. I mówimy tu wyłącznie o jeździe pod wpływem alkoholu, bez spowodowania wypadku czy tym bardziej katastrofy w ruchu lądowym.

Zobacz: Nowy przegląd techniczny pojazdu – zmiany w przepisach

Pytanie zasadnicze brzmi jednak, od kiedy biegnie okres kary, a tym samym od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów? Od chwili wydania wyroku sądu? Czy może od dnia popełnienie przestępstwa (jazda po pijanemu jest traktowana jak przestępstwo, a nie wykroczenie)?

Od kiedy biegnie okres zakazu prowadzenia pojazdów?

Tu wiele osób może się bardzo zdziwić. Osobiście słyszałem o kierowcach, którzy po wyroku sądu nie oddawali swojego prawa jazdy po czym, gdy zakaz minął siadali za kierownicę pojazdu mając przy sobie swoje stare prawo jazdy. Miny ich twarzy gdy zatrzymywała ich potem Policja musiały być naprawdę nietęgie. Dlaczego?

Zobacz: Kierowanie pojazdem mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów

W myśl artykułu 43 § 3 Kodeksu Karnego:

sąd nakłada obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu; do chwili wykonania obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

Oznacza to tyle, że dopóki kierowca nie odda dokumentu prawa jazdy, dopóty okres kary nie będzie liczony. Znam przypadek osoby, która ze zwykłego lenistwa, zaniedbania i niewiedzy nie oddała blankietu prawa jazdy i przez 3 lata trzymała go w domu, nie korzystając z auta. Po 3 latach okazało się, że zakaz  nie minął i musi przez okres kolejne 3 lata stosować się do niego. Warto dodać, że kierowca ten nie dostał żadnego upomnienia w okresie pierwszych 3 lat kary o konieczności zwrócenia blankietu prawa jazdy.

Zobacz: Zatrzymanie prawa jazdy – kiedy trzeba zdawać ponownie egzamin?

Ważna jest także treść orzeczenia sądu. Jeśli sąd zawarł w nim obowiązek zwrotu dokumentu to faktycznie dokument musi zostać oddany. Jeśli jednak sąd tego obowiązku nie zapisał, to sprawa ta jest możliwa do wygrania. W jaki sposób? O tym niebawem!

Dodaj komentarz

10 komentarzy do "Od kiedy liczony jest zakaz prowadzenia pojazdów?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Mariusz
Gość
Dzień Dobry Opisze po krótce moja dość skomplikowaną sytuację i proszę o radę bądź sugestię czy istnieje możliwość zrobienia jeszcze czegoś w mojej sprawie. W sierpniu 2009 roku zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu na okres 2 lat i została orzeczona wobec mnie kara 8 miesięcy w zawieszeniu na okres 1,5roku. Wówczas okres tych dwóch lat zostal naliczany od momentu zatrzymania prawa jazdy. Dwa dni przed upływem tych dwóch lat sytuacja niestety powtórzyła się i zostalem zatrzymany za prowadzenie samochodu pod wplywem alkoholu po raz kolejny. Sprawa jednak była bardziej skaplikowana i toczyła się ok 4… Czytaj więcej »
Sebastian
Gość

Witam, uciekałem przed policją i dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na rok od prokuratury ale nie było jeszcze sprawy dopiero dokumenty trafiły do sądu czy mogę jeszcze jeździć czy już mi leci zakaz?

Mariusz
Gość

Proszę o rozwianie moich wątpliwości do terminu biegu zakazu. 12 maja br. sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który wymierzył mi środek karny w postaci 1 roku zakazu prowadzenia poj. mechanicznych. Ani w pierwszym wyroku, ani w drugim nie mam nakazu zwrotu prawa jazdy. Zrobiłem to osobiście 20 czerwca. Proszę o kreślenie od kiedy biegnie zakaz do 12 maja czy też od 20 czerwca? Tym bardziej, że decyzja starosty mówi o terminie 20 czerwca.

natalia
Gość

witam mam pytanie chłopak został zatrzymany w dniu 05.04.2017 o god 4,50 i kierował skuterem w badaniu alkomatem wyszło mu 0.14mg/l i zgodził się na komendzie na dobrowolne poddanie karze na grzywna w wysokości 500zli kare zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.rozprawa sadowa odbędzie się 20.06.2017 i moje pytanie brzmi ten zakaz prowadzenia pojazdów liczy się od dnia złapania czy od rozprawy i wyroku sadu

adas
Gość

moje pytanie brzmi ten zakaz prowadzenia pojazdów liczy się od dnia złapania czy od rozprawy i wyroku sadu

Adr
Gość
Ten przepis to jakaś paranoja niekiedy gdy ktoś pił Nie jest świadomy tego że nie zdążył spalić%% po paru godzinach ,zostaje rutynowo skontrolowany a tu bum!! 0,55<0,6 promila jest sądzony w taki sam sposób jak nocny wekendowy rajdowiec który po powrocie z imprezy wydmucha 1,0<1,5.. promila przy rutynowej kontroli np obaj niekarani obaj poddają sie karze i obaj dostają taki sam wyrok tzn chodzi tu o czas zakazu prowadzenia pojazdów Polska mogła by wziasc przykład z zachodu UE lub rozbudować art 42 kk np od 0,51 do 0,75 promila zakaz prowadzenia od 1-15 lat przy przyłapaniu na jeździe pod wpływem… Czytaj więcej »

Aktualności