Nowy kurs dokształcający na prawo jazdy – cześć praktyczna i jej zakres

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 27 maja 2018
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Praktyczne szkolenie z techniki jazdy w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym będzie obowiązkowe dla wszystkich osób starających się o prawo jazdy od 4 czerwca 2018 roku. Zakres szkolenie oraz program obejmuje szereg manewrów, wśród nich jazdę autem bez systemu ESP i ABS! Czas trwania szkolenia i jego cena każą przypuszczać, że służyć ma ono tylko uświadomić modemu kierowcy jak wiele pracy musi jeszcze włożyć, aby nauczyć się panować nad autem i właściwie reagować na niebezpieczeństwo.

W związku pewnymi perturbacjami i zmianami w przepisach, rozporządzenie z dnia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym  nie weszło w życie 4 stycznia 2016 roku jak zakładał ustawodawca. W rezultacie idea wprowadzenia dodatkowego kursu dokształcającego dla nowych kierowców przeciągnęła się w czasie. O tym dlaczego tak się stało pisaliśmy w poniższym materiale:

Zobacz: Kurs dokształcający na prawo jazdy dla nowych kierowców

Nowo wybrany rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił kontynuować pomysł poprzedników i poprawił zapisy prawa tak, aby kurs dokształcający dla nowych kierowców wszedł w życie. Przygotował projekt rozporządzenia, którego zapisy mają zacząć obowiązywać już od 4 czerwca 2018 roku. Co do założeń programowych i opłat za kurs, nic nie zostało zmienione. Pokażemy Wam zatem, kogo dotyczyć będzie praktyczne szkolenie na prawo jazdy w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym oraz jakie manewry i elementy ma ono uwzględniać.

Szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym a prawo jazdy

Zajęcia dokształcające dla przyszłych kierowców będą obejmowały cześć teoretyczną (kurs) i praktyczną (szkolenie). Pierwsza ma kosztować 100 zł, druga 200 zł. Zarówno kurs jak i szkolenie mają być ukończone przez kierowcę pomiędzy 4 a 8 miesiącem, licząc od dnia otrzymania po raz pierwszy prawa jazdy kategorii B.

 

Szkolenie praktyczne, na którym skupiamy się w tym materiale, trwać ma tylko 1 godzinę i być prowadzone przez ośrodek doskonalenia techniki jazdy stopnia podstawowego lub stopnia wyższego. Celem kursu i szkolenia jest uświadomienie osobie szkolonej (nowemu kierowcy) jej ograniczonych umiejętności kierowania pojazdem, obniżenie u niej skłonności do podejmowania ryzyka na drodze oraz wskazanie skutków szybkiej i brawurowej jazdy pojazdem.

Zobacz: Dwuletni okres próbny dla młodych kierowców – ograniczenia od 2017 roku

Program praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym to preludium tego, co oferują prywatne szkoły doskonalenia techniki jazdy. Zakres szkolenia obejmuje:

1)     jazdę w zakręcie z prędkością:

  1. a) 50-60 km/h pojazdem z włączonym systemem stabilizującego tor jazdy pojazdu, zwanym dalej „ESP”,
  2. b) 50-60 km/h pojazdem z włączonym ESP,
  3. c) 30 km/h pojazdem z wyłączonym ESP;

2)     hamowanie awaryjne na wprost:

  1. a) pojazdem z wyłączonym systemem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania, zwanym dalej „ABS”, podczas jazdy z prędkością:

–     50 km/h,

–     40 km/h,

  1. b) pojazdem z włączonym ABS podczas jazdy z prędkością:

–     50 km/h,

–     40 km/h;

3)     hamowanie awaryjne w zakręcie podczas jazdy z prędkością:

  1. a) 60 km/h pojazdem z włączonym ABS,
  2. b) 50 km/h pojazdem z wyłączonym ABS,
  3. c) 40 km/h pojazdem z włączonym ABS.

Celem powyższych zadań jest m.in. zwrócenie uwagi  świeżo upieczonym kierowcom na istnienie granicy efektywnego działania ESP, pokazanie nieproporcjonalnego wzrostu długości drogi hamownia w stosunku do niewielkiego przyrostu prędkości (z 40 km/h do 50 km/h) oraz zademonstrowanie zmiany zachowania auta w trakcie hamowania na zakręcie. Całe szkolenie praktyczne ma trwać 60 minut.

Zobacz: Kurs dokształcający teoria – okres próbny

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
GoldigerLukas Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Goldiger
Gość
Goldiger

Ten nowy kurs na prawo jazdy który ma poprawić technikę jazdy to taka trochę lipa. Bo jest za krótki.

Lukas
Gość
Lukas

I to jest ten nowy kurs z techniki jazdy na prawo jazdy? Dziwne te manewry

Aktualności