Gaśnica samochodowa – legalizacja, termin ważności, przepisy

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 25 maja 2017
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Czy gaśnica samochodowa musi przechodzić okresową legalizację? Czy jest ona obowiązkowym wyposażeniem auta? Jakie parametry musi spełniać gaśnica samochodowa? Czym się kierować przy wyborze gaśnicy? Jaki jest termin ważności gaśnicy?

Pożar w samochodzie to wbrew pozorom częste zjawisko, które zdarza się nie tylko w samochodach wyścigowych czy rajdowych, ale też i w cywilnych modelach. Na wypadek pojawienia się ognia zawsze trzeba być przygotowanym i wyposażonym w przenośną gaśnicę. Do jej posiadania obliguje kierowców polskie prawo. Jak pokazuje życie, w krytycznych chwilach, wielu z kierowców nie tylko nie potrafi użyć właściwie gaśnicy, ale nawet nie zdaje sobie sprawy wymaga ona okresowego przeglądu.

Gaśnica w samochodzie – obowiązkowe wyposażenie auta

Przenośna gaśnica jest elementem podstawowego wyposażenia każdego pojazdu mechanicznego. Właściciele samochodów na terenie Polski są prawnie zobowiązani do wożenia ze sobą sprawnej gaśnicy. Paragraf 11 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku mówi wyraźnie, że pojazd samochodowy wyposaża się „w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla”.

Zobacz: Trójkąt ostrzegawczy – kiedy, gdzie i w jakiej odległości ustawić?

Podobnie mówi paragraf 24 rozporządzenia w odniesieniu do taksówek. Akt reguluje również kwestię posiadania gaśnicy w innych typach pojazdów. Dwie gaśnice musi mieć z kolei samochód ciężarowy przystosowany do przewozu osób.

Parametry gaśnicy – jak wybrać właściwą?

Kupując gaśnicę samochodową, należy jej szukać wyłącznie w specjalistycznych punktach, które zajmują się dystrybucją tego typu urządzeń. Adres takiego miejsca można znaleźć w Internecie lub uzyskać w każdej placówce straży pożarnej. Prawo obliguje do kupienia gaśnicy proszkowej BC lub ABC, która zawiera minimum 1 kg środka gaśniczego. Litery umieszczone na zbiorniku odnoszą się do rodzajów pożarów, które można ugasić przy pomocy danej gaśnicy.

Najlepiej wybrać gaśnicę ABC, która oprócz płonących płynów (B) i gazów (C), może być użyta do gaszenia ciał stałych (A). Proszek w gaśnicy to najczęściej węglany lub fosforany sodu, które są wyrzucane z butli dyszą za pomocą sprężonego gazu (dwutlenek węgla lub azot). Warto pamiętać, że gaśnica samochodowa służy do gaszenia pożaru w zarodku. W przypadku większego pożaru, należy zadbać o własne bezpieczeństwo i zadzwonić po straż pożarną.

Legalizacja gaśnicy i jej gwarancja

Gaśnica samochodowa ma swój okres gwarancji oraz okres legalizacji. Okres gwarancyjny to czas, podczas którego producent zapewnia właściwe działanie gaśnicy. Wynosi on z reguły od 3 do 5 lat od daty produkcji, pod warunkiem dokonywania przeglądów gaśnicy (tzw. legalizacji). Okres legalizacji przeważnie waha się od 1 do 2 lat. Po tym okresie należy zabrać gaśnicę do zakładu serwisu gaśnic na przegląd. Data produkcji jest zawsze wybita na gaśnicy, więc samodzielne sprawdzenie jej przydatności do użytku nie powinno stanowić problemu.

Warto pamiętać, że gaśnica może być również przedmiotem czynności kontrolnych podczas okresowej oceny stanu technicznego pojazdu, o czym mówi rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 18 września 2009, w załączniku 1. Zgodnie z zapisem kontrola gaśnicy przyjmuje formę oględzin i jedynie jej brak powoduje negatywny wynik badania.

Co grozi za jazdę autem bez gaśnicy?

Z analizy aktów prawnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej wynika, że warunki jakie powinny spełniać gaśnice samochodowe oraz zasady ich konserwacji, zostały określone bardzo pobieżnie. W związku z tym, policjanci podczas kontroli drogowej winni sprawdzić jedynie obowiązek posiadania gaśnicy w pojeździe. Natomiast przekroczony termin jej ważności nie powinien skutkować sankcjami w postaci zatrzymania dowodu rejestracyjnego lub nałożenia mandatu karnego. Policja stosuje w tym przypadku pouczenie o potrzebie konserwacji gaśnicy zgodnie z zaleceniami producenta. Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto mieć sprawną gaśnicę w samochodzie. Jest to kolizja drogowa, w której doszło do pożaru. Brak gaśnicy może być wtedy uznany przez ubezpieczyciela za przesłankę do odmowy pokrycia kosztów naprawy.

Dobry zwyczaj

Prawny nakaz wyposażania samochodów w gaśnice powinien być uzupełnieniem dobrego zwyczaju panującego wśród uczestników ruchu. – Ważne, żeby gaśnica była nie tylko obowiązkowym rekwizytem w samochodzie, z którym nie wiadomo co zrobić – mówi Agnieszka Otfinowska z KZWM Ogniochron S.A. – Kierowcy muszą mieć świadomość zagrożeń czyhających na drodze i wiedzieć, że gaśnica jest podstawą wyposażenia samochodu przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Warto, aby była również obecna w każdym domu. W przypadku kuchni i salonu najbardziej sprawdzi się specjalna linia gaśnic domowych – dodaje.

Materiał został opracowany przez ekspertów z firmy OGNIOCHRON

Dodaj komentarz

26 komentarzy do "Gaśnica samochodowa – legalizacja, termin ważności, przepisy"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Wiesiek
Gość

Gasnica samochodowa marki Ogniochron? Proszę nawet nie żartować. Miałem i puścił zawór w trakcie jazdy autem na trasie Wołomin Wyszków. Problem w tym że nie chcą mi gwarancji uznać bo legalizacja gasnicy skończyła się 1 miesiąc temu…

Yeriemi
Gość

Ja Ogniochronu nie miałem ale opinie raczej kiepskie słyszałem. Ja sobie kupiłem Sparco sportową. Ładna i bezpieczna.

Stanisław
Gość

Ogniochrona unikam jak ognia po tym jak zawór sie zablokowal w 6 miesięcznej gasnicy. Zapaliła mi okładziny hamulcowe i chciałem je ugasić N trasie gasnica. Prze te gaśnice z niewielkiego pożaru spalili mi sie auto! Cud ze autocasco miałem jeszcze wykupione bo chciałem już powoli rezygnować z niego. Nie polecam Ogniochronu. U mnie się kompletnie nie sprawdzil.

Piter
Gość

Ogniochron? Proszę dajcie spokoj. Miałem wiele gaśnice ale tylko z ogniochronem miałem problem – zawór puścił.w trakcie jak jechalem na wakacje

Decco
Gość

Bierzcie cokolwiek byle nie Ogniochron. Drogie i gówniane. Leca na marce. Kiedys bylo dobrze ale potem zaczeli kupowac mniejsze firmy i jakosc spadla.

Aktualności