REKLAMA

Dobór akumulatora – czym się kierować?

Autor: Artykuł sponsorowany · Zdjęcia: · Dodane: 9 marca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Dobór akumulatora nie jest łatwym zadaniem. Podejmując się go, powinniśmy mieć wiedzę, na co należy zwrócić uwagę, aby kupić właściwe ogniwo – w innym wypadku w krótkim czasie będzie trzeba ponownie wybrać nowy akumulator, a to wygeneruje kolejne koszty. Tych z kolei każdy chciałby uniknąć. O czym trzeba zatem pamiętać, aby akumulator służył nam dobrze i bez awarii? Odpowiedź w artykule!

Parametry akumulatora – co to jest?

Pierwszym i najważniejszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, są parametry akumulatora. To podstawowe właściwości, które mają kluczowe znaczenie dla poprawnego działania zarówno akumulatora, jak i samochodu. Wśród nich wymienia się napięcie, które w samochodach osobowych jest raczej stałe i wynosi 12 V, prąd rozruchowy i pojemność.  

Zobacz: Zużyte akumulatory elektrycznych aut Kia jako magazyny energii

Dobór akumulatora powinien być bardzo precyzyjny i dopasowany do modelu samochodu, ponieważ zbyt mała pojemność nie da odpowiedniej ilości prądu pojazdowi, a z kolei zbyt duża sprawi, że alternator nie będzie w stanie w pełni naładować ogniwa.  Z kolei zbyt wysoki prąd rozruchowy może skrócić żywotność akumulatora, a także ma mniejszą odporność na głębokie rozładowania. Dlatego kupując nowe ogniwo, warto posiłkować się informacjami umieszczonymi na obudowie zużytego akumulatora, sprawdzić instrukcję pojazdu, zasięgnąć fachowej wiedzy w warsztacie samochodowym albo dobrym sklepie z akumulatorami. 

Dobór akumulatora – co wziąć pod uwagę?

Należy zaznaczyć, że dobór akumulatora to nie tylko określenie odpowiednich parametrów. Innymi istotnymi elementami są rozmiar i biegunowość, ale także typ akumulatora. Dlaczego rozmiar jest ważny? Ponieważ jeśli będzie odbiegał od wielkości poprzedniego ogniwa, możemy mieć duży problem z jego zamontowaniem. To samo w przypadku odwróconej biegunowości, która uniemożliwi podpięcie nowej baterii. Dlatego warto zmierzyć stary akumulator i wziąć jego wymiary pod uwagę, jako jedną z wytycznych przy kupnie nowego ogniwa.

  Zobacz: Jak i czym ładować akumulator AGM?

Innym ważnym kryterium jest odpowiednie dopasowanie typu akumulatora. Powinien on być taki sam, jak w poprzednim ogniwie, chyba że są przesłanki ku temu, by zastosować inny akumulator – to najlepiej skonsultować z profesjonalistą, który ma rozeznanie na aktualnym rynku akumulatorowym i będzie w stanie doradzić odpowiedni wybór. Obecnie na rynku najpopularniejsze są akumulatory kwasowo-ołowiowe, AGM i EFB. Widuje się też akumulatory żelowe, lecz te mają zbyt małą pojemność, by służyć jako główne ogniwo w samochodzie i stosuje się je raczej jako magazyn energii lub dodatkowe źródło zasilania. 

Dobór akumulatora to nie tylko odpowiednie parametry, ale też rozmiar

Akumulatory kwasowo-ołowiowe to najstarszy i wciąż najpopularniejszy typ ogniw. Są wrażliwe na przechylanie i mocne wstrząsy, ponieważ elektrolit ma w nich płynną formę i przy nieuważnym użytkowaniu może wyciec. Jako zamiennik lub też w samochodach o nieco bardziej zaawansowanej elektronice, jak na przykład system Start/Stop, używa się akumulatorów EFB – są one odporniejsze na częste rozładowania i ładowania prądem o dużym natężeniu. Z kolei akumulatory AGM charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością – używa się ich w samochodach o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, z zaawansowanymi systemami, jak Start/Stop z odzyskiem energii podczas hamowania czy pojazdach terenowych, gdzie jest nie tylko dużo akcesoriów, ale występują duże wstrząsy i gwałtowne przechylenia. 

Dobór akumulatora – skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Dobór akumulatora, jak widać, nie jest prostym zadaniem, dlatego najlepiej w tym przypadku skorzystać z pomocy profesjonalisty, który podpowie, jakie ogniwo najlepiej sprawdzi się w naszym pojeździe. Jedną z opcji jest skorzystanie z usług serwisu Battery Point – dzięki intuicyjnej wyszukiwarce można kupić markowy, wysokojakościowy akumulator bez wychodzenia z domu. Istnieje też opcja zakupu poprzez infolinię z fachowym doradztwem. Battery Point oferuje również wymianę akumulatora na nowy w jednym z punktów partnerskich dostępnych na terenie całego kraju. Dzięki temu dobór akumulatora jest prosty, łatwy i przede wszystkim odpowiedni – ogniwo posłuży nam długi czas. 

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności