Jakie auta kupują Polacy w zależności od regionu Polski?

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 10 października 2019
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Jakie auta Polacy kupują najchętniej? Opel Astra, VW Passat, Audi A4 i VW Golf to cztery najczęściej rejestrowane modele samochodów. Regularność w ich wyborze wśród Polaków można zaobserwować na mapie kraju. Da się też na niej zauważyć różnicę w średnich cenach OC dla regionalnych stolic.

Dane dotyczące popularności danego modelu samochodu w Polsce można określić za pomocą liczby rejestracji aut oraz zawieranych na nie umów ubezpieczeniowych. W końcu polisy OC są w naszym kraju obowiązkowe. Na podstawie tych danych można zauważyć bardzo ciekawe wnioski. Jak się bowiem okazuje, w niektórych rejonach Polski auta klasy wyższej nie zawsze są objęte najwyższymi składkami ubezpieczeniowymi, przez co zaskakuje też ich duża liczba.

Jakie auta kupują Polacy?

Największą popularnością w zachodniej części Polski cieszył się VW Golf, a dokładnie na Dolnym Śląsku, Pomorzu, w Wielkopolsce i w województwie lubuskim. Opel Astra zdominował Centralną Polskę, szczególnie województwa: mazowieckie, łódzkie, kujawsko – pomorskie, śląskie i małopolskie. Lubelszczyzna, Podlasie i Podkarpacie oraz województwo świętokrzyskie należały do Audi A4 i tylko VW Passat znalazł się na dwóch biegunach kraju – na Opolszczyźnie oraz Warmii i Mazurach. Regularność w wyborze mieszkańców województw, można zobaczyć na mapie Polski:

Najczęściej ubezpieczane auta w Polsce

Niższe stawki za OC dla wschodniej części kraju sprawiają, że ubezpieczenie Audi A4 jest akceptowalnym obciążeniem dla domowego budżetu – mimo mocnego silnika o dużej pojemności pod maską auta. Podobnie jest w województwach opolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie najczęściej ubezpieczano Volkswageny Passaty. W centrum i na południu Polski kierowcy uważniej przyglądają się kosztom utrzymania pojazdów, wybierając modele z mniejszymi silnikami – np. Opla Astrę. Podobnie wygląda sytuacja w zachodniej części kraju, tam popularny jest Golf

– komentuje Łukasz Szewczyk z magazynu “Motor”.

Poniżej prezentujemy pozostałe dwa najpopularniejsze modele w regionach:

 województwa1. miejsce2. miejsce3. miejsce
dolnośląskieVW GolfAudi A4Opel Astra
kujawsko – pomorskieOpel AstraVW GolfAudi A4
lubelskieAudi A4VW PassatOpel Astra
lubuskieVW GolfFord FocusAudi A4
łódzkieOpel AstraVW GolfAudi A4
małopolskieOpel AstraVW GolfAudi A4
mazowieckieOpel AstraVW PassatFord Focus
opolskieVW PassatAudi A4Opel Astra
podkarpackieAudi A4Opel AstraVW Golf
podlaskieAudi A4VW PassatOpel Astra
pomorskieVW GolfAudi A4Opel Astra
śląskieOpel AstraVW GolfAudi A4
świętokrzyskieAudi A4Opel AstraVW Golf
warmińsko – mazurskieVW PassatAudi A4Opel Astra
wielkopolskieVW GolfOpel AstraFord Focus
zachodniopomorskieVW GolfOpel AstraFord Focus

Dane te pokrywają się w zasadzie z mapą aut sprowadzanych najczęściej do Polski. Nie da się ukryć, że wszystkie cztery modele samochodów, są od lat najchętniej wybieranymi przez Polaków. Więcej na ten temat znajdziecie w poniższym artykule:

Zobacz: Najczęściej sprowadzane auta do Polski w 2018 roku

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Robert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Widać, że w większości ludzie podchodzą do samochodów praktycznie. Wybierają to co znają, czyli popularne marki. Brakuje mi tu tylko np. informacji czy to auta nowe, czy używane. A jeśli używane, to gdzie kupowane. Ja jestem akura zwolennikiem kupowania samochodów używanych z Polski, a nie sprowadzać je z zagranicy. Tym bardziej, że w Polsce naprawdę można już kupić fajne i dobre auto z drugiej ręki. Chociażby te po kontraktach leasingowych. One były serwisowane w ASO i na pewno mają pewny przebieg. Tym bardziej, że można je spokojnie już dostać w kilku firmach (np. Master1) lub autoryzowanych salonach.

Aktualności