REKLAMA

Początek sportowego sukcesu marki Abarth dał Tazio Nuvolari!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Abarth · Dodane: 12 kwietnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Historia marki Abarth bezpośrednio łączy się z wyścigami samochodowymi i motosportem. Pionierem okazał się Tazio Nuvolari, który rozsławił włoską markę pod koniec swojej wyścigowej kariery. Jego wsparcie pozwoliło Carlo Abarthowi stać się wiodącym producentem najpierw zestawów tuningowych do silników, a potem producentem sportowych aut.

Prawie 70 lat temu, 10 kwietnia 1950 roku, wielki Mistrz Tazio Nuvolari zakończył karierę wyścigową za kierownicą Abartha 204A, pierwszego modelu stworzonego przez Carlo Abartha. Jazda na czas prowadziła od stolicy Sycylii, Palermo, do Monte Pellegrino: był to stromy i kategoryczny podjazd z wieloma ostrymi zakrętami na asfaltowej nawierzchni. Na linii startu obecna była także „Squadra Carlo Abartha”, z Tazio Nuvolarim za kierownicą Abartha 204A, dwumiejscowego samochodu wyścigowego z imponującym silnikiem o pojemności 1100 cm3. Jak zawsze, Mistrz podjął walkę na trasie z ogromną determinacją i zakończył wyścig, wygrywając w swojej kategorii i uzyskując 5. miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Początki Abartha i Nuvolariego

Przyjaźń między Carlo Abarthem a wielkim Mistrzem rozpoczęła się zaraz po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Nuvolari, który miał już na swoim koncie 55 zwycięstw w międzynarodowych wyścigach Grand Prix oraz w najważniejszych wyścigach szosowych, ścigał się dla Cisitalii Piera Dusio, w której Carlo Abarth kierował zespołem wyścigowym.

Tazio Nuvolari i jego wyścigowy Abarth 204A

Kiedy Dusio, zanim wyemigrował do Argentyny, sprzedał swoje samochody wyścigowe Abarthowi, ten ostatni wiedział, że może liczyć na wsparcie Nuvolariego, który użyczył również swojego wizerunku do promowania zestawów tuningowych do zmiany biegów na kierownicy oraz tłumików. Dzięki zestawom tuningowym Abartha, wiele samochodów miejskich zaczęło odnosić zwycięstwa w wyścigach, umożliwiając wielu młodym kierowcom skuteczne konkurowanie na torze. „Niedziela na torze, poniedziałek w biurze” brzmiało hasło Carlo Abartha, który łączył produkowanie części do samochodów wyścigowych z pracą w oficjalnym zespole, którego coupé i samochody sportowe odnosiły zwycięstwa głównie na torze i na górskich trasach.

Carlo Abarth

Po tym sławnym zwycięstwie Nuvolari, Abarth wygrał sześć razy z rzędu (od 1962 do 1967 roku), Międzynarodowe Mistrzostwa Producentów, oraz w 1972 roku wygrał Mistrzostwa Europy Prototypów Sportowych z Arturo Merzario za kierownicą i cztery edycje Europejskich Mistrzostw Samochodów Turystycznych (w latach 1965, ‘66, ‘67 i ‘69).

Złote czasy Abartha w wyścigach

Historia wielkich sukcesów marki z logo Skorpiona w wyścigach rozpoczęła się w latach 70. ubiegłego wieku, od zwycięstwa Fiata 131 Abarth Rally w trzech Mistrzostwach Świata Konstruktorów w 1977, 1978 i 1980 roku, poprzez Mistrzostwa Świata Kierowców w 1980 roku z Niemcem Walterem Röhrlem za kierownicą oraz Puchar FIA Kierowców w 1978 roku z Finem Markku Alénem.

Fiat Abarth 131 Rally

Do tego pasma zwycięstw dołączyły zwycięstwa w siedmiu Rajdowych Mistrzostwach Europy w latach 1975–2011 oraz Pucharze FIA R-GT zdobytym przez Abarth 124 rally w sezonie 2018 i 2019. Historia sukcesów nabiera podwójnego znaczenia: z jednej strony dalsze zwycięstwa w wyścigach, w 2020 roku Abarth wystawia w ERC swojego 124 Rally, oraz na torze, gdzie występuje w roli partnera technicznego Mistrzostw F4 Włoch i Niemiec. Z drugiej strony, wyścigi stanowią dla Abartha najlepszy teren testowy dla silników i komponentów technicznych i technologicznych, które testowane w najbardziej ekstremalnych warunkach mogą osiągnąć niezwykle wysoki poziom osiągów i niezawodności, co korzystnie wpływa na przygotowania do przeniesienia w przyszłości tych technologii do modeli z masowej produkcji.

Zobacz: Abarth 595 piąty raz z rzędu z nagrodą „Best Car” niemieckiego magazynu!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności