REKLAMA

Przedłużenie licencji rajdowej lub wyścigowej od PZM

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: DailyDriver.pl · Dodane: 11 kwietnia 2020
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Wznowienie licencji wyścigowej lub rajdowej PZM można dokonać zdalnie z uwagi na koronawirusa. Ile kosztuje przedłużenie licencji BC, BC Junior, RN czy R oraz jak ją wykonać przedstawiamy w poradniku. Niestety trudno wskazać, ile będzie można tak naprawdę z niej korzystać z uwagi na odwoływane regularnie, kolejne zawody.

Wśród amatorów, posiadanie licencji wyścigowej lub rajdowej to niewątpliwie pewny wyróżnik dla właściciela i powód do dumy. Jednak tak naprawdę uzyskanie samej licencji nie jest zadaniem skomplikowanym i na pewno nie świadczy samo w sobie, że kierowca należy do elity kierowców niczym pilotów z elitarnej szkoły „TOP GUN”. Licencja PZM to dopiero początek  na drodze do bycia szybkim kierowcą. Co więcej, łączy się ona z określonym kosztami, które trzeba regularnie ponosić. Wśród tych kosztów jest ten najważniejszy, związany z jej przedłużaniem. Dlatego ci wszyscy, którzy chcą po prostu imponować innym kierowcom posiadaniem licencji, niech sobie ten temat odpuszczą. Licencja to narzędzie dla profesjonalistów i pasjonatów, którzy naprawdę wiedzą czym jest sportowa jazda i czym jest „RACING”.

Gdzie przedłużyć licencję wyścigową/rajdową PZM?

W Polsce podmiotem odpowiedzialnym za wydawanie i aktualizowanie licencji w sporcie samochodowym jest Polski Związek Motorowy (PZM). Tutaj należy się zgłosić, aby przedłużyć licencje:

  1. R,
  2. R co-driver,
  3. B,C
  4. B,C Junior.

Jeśli przedłużenie dotyczy licencji krajowej RN, to należy udać się do Zarządu Okręgowego PZM (ZO PZM), czyli lokalnej struktury związku. Co ważne, chodzi o ten ZO PZM, do którego przynależy klub, którego jesteśmy członkiem, a nie ten, do którego mamy najbliżej.

Jak odnowić licencję na sezon 2020?

Posiadaczem licencji jest się dożywotnio, ale jej ważność musi być co roku wznawiana. Dla wielu W wielu przypadkach można przedłużyć licencję prawie bez wychodzenia z domu (co w przypadku problemów z koronawirsuem jest pomocne) Procedura nie jest skomplikowana i można ją sprawnie przejść w kilku szybkich krokach.

W pierwszej kolejności zawodnik musi zgłosić się do automobilklubu, którego jest członkiem i dopełnić formalności członkowskich na dany sezon. Możemy należeć tylko do jednego klubu. I to dla niego zdobywamy punkty przez cały sezon. Kluby tak jak zawodnicy walczą o tytuły zdobywców pucharu i mistrzów Polski. Klub potwierdzi naszą przynależność na specjalnym formularzu wznowienia/wydania licencji, który można przesłać w formie elektronicznej (podpisany skan). Należy do niego dołączyć potwierdzenie dokonania stosownej opłaty za licencję.

Ile kosztuje przedłużenie licencji wyścigowej i rajdowej PZM?

Wznawiając licencję na dany sezon, zawodnik wykupuje także ubezpieczenie NNW, które jest zawarte w licencji. Opłaty za wznowienie licencji na dany rok są różne i wynikają z różnych pakietów ubezpieczenia. Każdy zawodnik może się z nimi zapoznać i wybrać dogodny dla siebie. Ceny wahają się od 400 do 1566 zł. Wykupienie NNW wraz z licencją nie wyklucza indywidualnych możliwości ubezpieczania się przez zawodników.

Przedłużenie licencji PZM cennik 2020 rok (ceny w zł)

Żeby wznowić licencję musimy jeszcze zadbać o aktualizację dokumentów drogą elektroniczną w systemie Inside PZM. Trzeba załączyć potwierdzenie wydanych w bieżącym roku oraz ważnych do końca sezonu aktualnych badań lekarskich wykonanych przez lekarza medycyny sportowej, a także potwierdzenie aktualnego orzeczenia psychotechnicznego. Wszystkiego można dokonać nie wychodząc z domu – wystarczy umieścić skany dokumentów w systemie.

Jeśli mamy wykonane w tym roku badania lekarskie i wciąż ważne orzeczenie psychotechniczne, to zawodnik dostarcza jedynie blankiet licencji w celu naklejenia na niego hologramu potwierdzającego ważność na dany rok. I już możemy się ścigać.

Przydatne informacje i dokumenty:

  1. Wykaz Zarządów Okręgowych PZM
  2. Wykaz klubów zrzeszonych w PZM
  3. Wykaz klubów posiadających aktualną licencję do udziału w sporcie
  4. Formularz wznowienia licencji
  5. Dostęp do systemu Inside PZM
  6. Regulaminie Licencji Sportu Samochodowego (zawierające rodzaje wydawanych licencji, uprawnienia, opłaty i dostępne warianty ubezpieczenia)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności