Czasem szkoda, że Międzynarodowy Dzień Uprzejmości na Drodze przypada na 5 marca. Dlaczego? Bo na polskich drogach za dużo jest niepotrzebnych nerwów i emocji, za dużo agresji i braku wyrozumiałości. Ale za dużo jest też nieuwagi i zwykłego cwaniactwa.
W dniu 5 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uprzejmości na Drodze, którego źródło wywodzi się z Francji, ale zyskał on popularność na całym świecie. Bycie uprzejmym na drodze oznacza przestrzeganie przepisów oraz kierowanie się przewidywalnym i wyrozumiałym zachowaniem jako kierowca. Takie postępowanie pozytywnie wpływa na płynność ruchu drogowego.
Dzień Uprzejmości na Drodze
Ważne jest, aby na drodze zachowywać się kulturalnie i szanować przepisy. Jeśli wszyscy przestrzegają ustalonych zasad, łatwiej przewidzieć zachowanie innych kierowców. Podczas zmiany pasa, należy włączyć kierunkowskaz, aby informować innych kierowców o swoim manewrze. W przypadku ograniczenia prędkości do 80 km/h, oczekuje się, że inni kierowcy będą poruszać się z tą prędkością. Natomiast, jeśli ktoś przekracza tę prędkość i zmienia pasy dynamicznie, nie włączając kierunkowskazów, stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
Niektórzy kierowcy nadużywają klaksonu, aby wyrazić swoje niezadowolenie z zachowania innych uczestników ruchu, jednak kierowca powinien używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego tylko w sytuacji, kiedy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie. Wyrozumiałość jest ważnym elementem kultury drogowej. Przepraszanie za popełnione błędy i podziękowanie za uprzejmość przyczynia się do bezpieczeństwa na drodze i dobrego samopoczucia wszystkich uczestników ruchu. Włączając takie zachowanie na drodze, nie tylko dotrzemy do celu bezpiecznie, ale także w pozytywnym nastroju.
Dodaj komentarz