Opłata parkingowa może być pobierana w dni robocze. Czy sobota też jest do nich zaliczana? Okazuje się, że w zależności od gminy jest to różnie traktowane. Czy jest to jednak zgodne z prawem?
W wielu centrach polskich miast mamy do czynienia z obowiązkową opłatą za parkowanie. Parkometry stały się przez to stałym elementem miejskiego krajobrazu. Opłata parkingowa może być pobierana w dni robocze. Czy sobota jest dniem roboczym i czy można w sobotę pobierać opłaty za parking w miejskiej strefie parkowania? Wydawałoby się, że nie. Jednak m.in. we Wrocławiu i Augustowie radni uznali, że sobota dniem roboczym jest i opłaty za parking pobierane są. Czy pobieranie opłat za parking w sobotę jest zgodne z prawem?
Opłaty za parkowanie samochodu
Zgodnie z art. 13b ustawy o drogach publicznych opłatę za postój w strefie płatnego parkowania pobiera się za postój pojazdów samochodowych, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.
Zobacz: Czy można nagrywać policjanta podczas kontroli drogowej?
Strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu zwiększenia rotacji parkujących pojazdów samochodowych lub realizacji lokalnej polityki transportowej, w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla pojazdów samochodowych lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.
Zobacz: Prawo jazdy od notariusza – sposób na zatrzymanie prawa jazdy?
Do kompetencji rady gminy należy ustalenie strefy płatnego parkowania oraz wysokości opłaty – przy czym opłata za pierwszą godzinę postoju pojazdu samochodowego nie może przekraczać 3 zł. Rada gminy może również wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane oraz zerową stawkę opłaty dla niektórych użytkowników drogi oraz określa sposób pobierania tej opłaty.
Miejsce postojowe
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 sierpnia 2015 roku, sygn. II GSK 1135/14, obowiązek uiszczenia opłaty za parkowanie istnieje na całym wydzielonym obszarze stanowiącym strefę płatnego parkowania, tj. na wszystkich drogach publicznych znajdujących się na tym obszarze. Tak więc za miejsce postojowe należy uważać każde miejsce, które może być lub faktycznie wykorzystywane jest przez użytkowników jako miejsce parkowania pojazdów samochodowych. Natomiast pojęcie „wyznaczone miejsce” należy traktować jako kwestie techniczną i rozumieć jako miejsce wyznaczone do parkowania na drodze publicznej, co wcale nie oznacza, że jeżeli pojazd zostanie zaparkowany na drodze publicznej, ale w miejscu nieprzeznaczonym do parkowania, to korzystający nie ma obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie.
Opłata za parkowanie w sobotę
Czy sobota jest dniem roboczym? Odpowiedź na to pytanie stanowi podstawę możliwości naliczania przez samorządy opłaty za parkowanie również w ten dzień. Dotychczas w orzecznictwie sądów istniały obok siebie 2 sprzeczne ze sobą poglądy.
W orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 października 2013 roku, sygn. III SA/Kr 356/13, wyrażone jest stanowisko, że dokonana przez organy wykładnia pojęcia „dni robocze” była nieprawidłowa, gdyż sobota nie jest dniem roboczym w rozumieniu art. 13b ust. 1 i 4 ww. ustawy o drogach publicznych. Zarzut skargi, iż egzekwowany obowiązek nie istnieje jest uzasadniony.
Zobacz: Kto może parkować na kopercie? Nowa karta parkingowa 2016
Jednak w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 3 września 2015 r. sygn. II SA/Bk 397/15 czytamy, że sobota może być uznana za dzień roboczy w rozumieniu art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych. Wobec braku definicji legalnej dni roboczych, pojęcie to należy wykładać w nawiązaniu do ustawowej kategorii dni wolnych od pracy. Katalog tych dni został zawarty w ustawie z 1951 r. o dniach wolnych od pracy i obejmuje niedzielę i święta wymienione w tej ustawie. Z ustawy tej wynika, że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Rozróżnienie dni tygodnia na robocze i pozostałe zostało przeprowadzone poprzez zastosowanie wnioskowania a contrario, które prowadzi do wniosku, że każdy dzień, który nie jest uznany za wolny od pracy jest dniem roboczym, stąd też za taki dzień uznać należy sobotę.
Powyższy kontrowersyjny wyrok został zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wypowiedział się na ten temat 26 kwietnia 2016 roku.
Uzasadnienie wyroku nie zostało jeszcze opublikowane, jednak z dostępnych komunikatów wiemy, że NSA po rozpoznaniu skargi kasacyjnej w przedmiocie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz wysokości stawek za parkowanie pojazdów wyrokiem uchylił zaskarżony wyrok i stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w § 2 punkt 2 w części obejmującej wyrażenie „oraz w soboty od 9.00 do 13.00”. Sąd kasacyjny uznał, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA z dnia 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt I OPS 1/11), to z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych. Stąd też, w ocenie NSA, w rozpoznawanej sprawie, brak było podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty w strefie płatnego parkowania.
Podsumowując pobieranie przez samorządy opłat za parkowanie w soboty odbywa się w tej chwili bez podstawy prawnej.
Zobacz: Koszt odholowania pojazdu w 2016 roku
Witam.
W takiej sytuacji rozumiem, że mam prawo odwołać się od mandatu? Mandat dostałam w sierpniu tego roku za parkowanie przy drodze publicznej w niedzielę…
dzięki za poradę! trzeba ukrócić ten proceder. U nas w Zegrzu to samo się dzieje.
Nie ma za co! Jak tylko będziecie mieć jakieś problemy z zakresu motoryzacji, piszcie do Nas. Zawsze staramy się pomóc.