REKLAMA

Jak zostać taksówkarzem – krok po kroku

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 20 sierpnia 2015
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Żeby zostać taksówkarzem trzeba przede wszystkim posiadać licencję. Jej uzyskanie obarczone jest spełnieniem wielu wymagań, w tym zadaniem egzaminu państwowego. Jakie inne formalności należy spełnić by móc prowadzić taksówkę?

Na samym początku warto zwrócić uwagę, że nie każda osoba może ubiegać się o uzyskanie licencji taksówkarskiej.

Kto może zostać taksówkarzem?

Przede wszystkim, kandydat musi mieć ukończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy kategorii B. Niezbędne jest także przedstawienie aktualnego zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego brak jakichkolwiek przeciwskazań fizycznych, jak i psychicznych. W tym przypadku wystarczą podstawowe badania medyczne oraz psychotechniczne.

– Wprawdzie zawód taksówkarza może kojarzyć się z płcią męską, to rzecz jasna w przypadku ubiegania się o licencję, nie ma żadnego rodzaju dyskryminacji – należy spełnić wszystkie wymagania formalne oraz przystąpić do egzaminu, płeć nie gra roli – mówi Sławomir Jóźwiak, właściciel Night Drivers, firmy przewozowej oferującej także usługi taksówkarskie.

Kandydat na taksówkarza nie może być osobą karaną prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko zdrowiu i życiu, mieniu, wiarygodności dokumentów, bezpieczeństwu w komunikacji, środowisku oraz wolności seksualnej i obyczajowości.

Samochód taxi: wymogi prawne

Po założeniu własnej działalności gospodarczej należy upewnić się, czy nasz samochód posiada wszelkie uprawnienia, niezbędne do świadczenia usługi przewozu osób. Taki pojazd musi być w pełni sprawny, czego oficjalne udokumentowanie znajdziemy w aktualnym przeglądzie technicznym auta. Samochód może być kredytowany lub leasingowany – nie stanowi to problemu, podobnie jak możliwość użyczenia lub współwłasności

Szkolenie na taksówkarza

Niezbędnym krokiem w celu uzyskania licencji taksówkarskiej jest wzięcie udziału w szkoleniu
z transportu drogowego. Z tego typu szkolenia zwolnione są jedynie osoby, które mają za sobą pięć lat w zawodzie kierowcy – muszą to udokumentować zaświadczeniem z Urzędu Skarbowego.

Ktoś, kto zarabiał za kierownicą krócej niż pięć lat, lub dopiero zaczyna swoją przygodę z zarobkowym przewozem osób, musi zaliczyć szkolenie, które kończy się egzaminem. Wynik egzaminu musi być oczywiście pozytywny, aby ubiegać się o licencję.

Szkolenie jest organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. To on wyznacza terminy egzaminów, których odbywa się kilkanaście w roku. Samo szkolenie trwa około 20 godzin i jest rozłożone na dwa dni. Najważniejsze elementy to ćwiczenia z zakresu topografii miasta – tę znajomość powinien posiadać każdy taksówkarz. Ponadto kandydaci edukują się w zakresie przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażów taksówkami, stref cen oraz stawek taryfowych. Podczas szkolenia nie brakuje pojęć prawidłowego oznakowania taksówek oraz ich wyposażenia.

Egzamin państwowy na taksówkarza

Szkolenie kończy się egzaminem przed komisją, wyznaczaną przez najważniejszą osobę w danej jednostce administracyjnej (prezydent, burmistrz itd.). Egzamin, przeprowadzany obowiązkowo w terminie do 60 dni od złożenia wniosku przez kandydata, kosztuje 260 złotych.

Egzaminowany odpowiada na 20 pytań jednokrotnego wyboru, dotyczą one topografii miasta oraz zagadnień prawa miejscowego. Pozytywny wynik gwarantuje 70% poprawnych odpowiedzi. Wszelkie niezbędne informacje na temat terminów, harmonogramów oraz licencjonowanych ośrodków uprawnionych do przeprowadzania szkoleń, znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Licencja taksówkarska

Po zaliczeniu egzaminu kandydat może zacząć ubiegać się o licencję taksówkarską – ta jest wydawana na konkretny samochód i na konkretny obszar, w którym taksówkarz będzie realizował swoje usługi. Jest ona wydawana przez odpowiedni organ, a więc wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Na wniosek o wydanie licencji składa się szereg dokumentacji, które zostały już w powyższym materiale omówione, a także informacje dotyczące oznaczenia przedsiębiorcy, kopia REGON, odpis z ewidencji działalności gospodarczej, zakres usług, jakie będą świadczone, liczba aut oraz czas trwania licencji.

Koszt najkrótszej licencji, obowiązującej od 2 do 15 lat na terenie miasta stołecznego Warszawy, wynosi 320 zł.

Źródło: materiały prasowe Night Drivers

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jack Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jack
Gość
jack

zdobądź dotację na start taxkówki z …

Aktualności