REKLAMA

Czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela samochodu?

Autor: LEXman · Zdjęcia: Daily Driver · Dodane: 31 stycznia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Zakup auta z ubezpieczeniem OC rodzi pytanie o legalne korzystanie z polisy. Czy można korzystać z OC auta jego poprzedniego właściciela? Czy polisa OC samochodu przechodzi na nowego właściciela? Czy kupując używane auto trzeba wykupić nowe ubezpieczenie OC?

Posiadacze pojazdów mechanicznych mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Wątpliwości wśród kierowców budzi możliwość przeniesienia ubezpieczenia OC na nowego właściciela samochodu. Czy ubezpieczenie OC przechodzi na kupującego po sprzedaży samochodu? Jakie możliwości dotyczące ubezpieczenia OC ma sprzedający i kupujący samochód?

Ubezpieczenie OC a sprzedaż samochodu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku przejścia lub przeniesienia prawa własności ubezpieczonego samochodu, na nowego kupującego przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z umowy ubezpieczenia OC. Umowa ta ulega rozwiązaniu dopiero z upływem okresu, na który została zawarta. Sprzedaż samochodu nie ma wpływu na obowiązywanie umowy ubezpieczenia. W związku z tym nowy właściciel samochodu może wykorzystać pozostały okres ubezpieczenia.

Obowiązek sprzedającego samochód dotyczący OC

Kierowca, który sprzedał swój samochód, jest zobowiązany do przekazania kupującemu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (polisy). Ma on także obowiązek powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych osoby, na którą przeniesiono prawo własności pojazdu.

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC jest ważne mimo niezapłacenia drugiej raty składki?

Terminy na powiadomienie zakładu ubezpieczeń różnią się w zależności od daty zawarcia umowy ubezpieczenia. W przypadku umów zawartych przed 10 lutym 2012 r. termin ten wynosi 30 dni od dnia sprzedaży samochodu. W przypadku umów zawartych od dnia 11 lutego 2012 r. termin ten wynosi 14 dni. W powiadomieniu należy umieścić dane kupującego, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (o ile został nadany) lub nazwę, siedzibę i numer REGON – w przypadku nabywcy będącym np. spółką.

Zobacz: Jakich szkód nie obejmuje ubezpieczenie AC?

Niepoinformowanie zakładu ubezpieczeń o sprzedaży samochodu wiąże się z sankcją tzw. odpowiedzialności solidarnej wraz z nowym właścicielem wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń, za okres od dnia przeniesienia własności pojazdu do dnia powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń pojazdu. Oznacza to, że ubezpieczyciel może skutecznie żądać od byłego już właściciela samochodu zapłaty składki za ubezpieczenie pojazdu, którego nie jest już właścicielem.

Ważne:

Należy jednak wyraźnie wskazać, że w sytuacji, gdy nowy właściciel samochodu spowoduje wypadek jeszcze przed zgłoszeniem przez poprzedniego właściciela faktu przeniesienia własności, skutki tego wypadku w postaci wyrządzenia szkody nie obciążają już zbywcy tego pojazdu.

Wypowiedzenie OC przez nowego właściciela

Nowy właściciel może z różnych powodów nie chcieć korzystać z ubezpieczenia, które zostało zawarte przez poprzedniego właściciela. W tej sytuacji osoba taka powinna złożyć pisemne wypowiedzenie do zakładu ubezpieczeń, w którym ubezpieczony był poprzedni właściciel samochodu.

Zobacz: Kto może parkować na kopercie? Nowa karta parkingowa 2016

W przypadku umów zawartych przed 10 lutym 2012 r. pisemne wypowiedzenie musi dotrzeć do zakładu ubezpieczeń przed upływem 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu. W przypadku wypowiedzenia umowy w tym trybie, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu. Oznacza to, że nawet jeśli wypowiedzenie wysłano tego samego dnia, co dzień, w którym zakupiono samochód, to umowa ubezpieczenia jest ważna przez 30 dni od dnia zakupu.

Zobacz: Abonament RTV za radio w samochodzie – kto musi płacić?

Umowy ubezpieczenia zawarte od dnia 11 lutego 2012 r., ulegają rozwiązaniu z upływem okresu, na które zostały zawarte, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności samochodu, wypowie ją na piśmie. Okres w którym można wypowiedzieć umowę związaną z nabytym pojazdem nie jest już ograniczony, lecz trwa do końca okresu na który umowa została zawarta. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia.

Zobacz: Co można prowadzić mając prawo jazdy kat. B?

Należy jednak pamiętać, że po wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia należy dopełnić obowiązku posiadania ubezpieczenia OC i zawrzeć nową umowę.

Rekalkulacja składki OC

Po zakupie samochodu dochodzi również do zmiany osoby, którą obejmuje ochrona na mocy polisy OC. W związku z tą zmianą, ubezpieczycielowi przysługuje prawo ponownego naliczenia wysokości składki, tzw. rekalkulacji składki OC. Podczas rekalkulacji ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiek nowego właściciela pojazdu, doświadczenie jako kierowca oraz dotychczas spowodowane szkody. Po rekalkulacji może się okazać, że na nowym właścicielu spocznie obowiązek dopłacenia pewnej kwoty na rzecz składki OC.

Kierowca może uniknąć rekalkulacji składki, jeżeli rozwiąże umowę ubezpieczenia OC w terminach i zgodnie z zasadami opisanymi powyżej.

Podsumujmy przykładem

Dla lepszego zrozumienia opisanych kwestii warto posłużyć się przykładem.

Pytanie: W sierpniu 2015 roku pan Maciek kupił roczne OC dla swojego samochodu. W listopadzie trafiła się okazja na korzystną transakcję i na mocy umowy sprzedaży nowym właścicielem samochodu stał się pan Wacław. Kiedy pan Wacław będzie mógł zmienić kupione razem z samochodem OC?

Odpowiedź: Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym pan Wacław ma czas na zmianę kupionego razem z samochodem OC aż do sierpnia 2016 roku. Jednak może on wypowiedzieć przedmiotową polisę i przestanie ona obowiązywać w dniu złożenia pisemnego wypowiedzenia ubezpieczycielowi. Jeżeli pan Wacław nie zachce zmieniać OC może spokojnie do sierpnia 2016 jeździć z zakupionym wraz z samochodem OC – w tym czasie może jednak dojść do rekalkulacji składki. Co ważne polisa nabyta wraz z samochodem nie zostanie odnowiona automatycznie.

Zobacz: Czy ubezpieczenie OC jest ważne mimo niezapłacenia drugiej raty składki?

20
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
BasiekUlaolafKamilOlo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Basiek
Gość
Basiek

Tak sprawdzałam i faktycznie nie muszę zmieniać oc. Jest ważne tyle ile jest na kwitku od sprzedawcy

Ula
Gość
Ula

Dobre

olaf
Gość
olaf

czyli oc przechodzi na nowego wlasciciela auta. spoko!

Kamil
Gość
Kamil

Witam moje zapytanie wiec kupilem auto z ubezpieczeniem na rok czasu i korzystalem z tego ubezpieczenia nigdzie nie zglaszajac bedac u dwóch agentów tak mi doradzili tylko przed data uplywu ubezpieczenia zglosic i oplacic skladke juz na mnie ale sprzedalem auto przed data i kupujacy oznajmił mi ze wykorzysta ubezpieczenie jak zawsze po sprzedaniu zglasza sie zbycie auta ide do ageta on mowi ze nic nie zglaszam tylko trzymam umowe kupna sprzedaży wiec prosze o poradę co teraz mam zrobic

Olo
Gość
Olo

Czy zbywca może rozwiązać umowę OC?

Aktualności