Austria wprowadza nowelizację ustawy dotyczącą transportu, która przewiduje odebranie auta za zbyt szybką jazdę. Przepisy takie forsuje minister transportu Leonore Gewessler z partii Zielonych.
Niedawno pisaliśmy o tym, że Dnia wprowadziła konfiskatę auta w przypadku rażącego przekroczenia prędkości przez kierowcę. Co więcej, auto jest odbierane nawet wtedy, gdy pojazd nie należy do prowadzącego. Pomysł ten jak widać spodobał się także władzom z innych Państw, głównie tam, gdzie władzę mają lewicowe ugrupowania. Na podobny krok zdecydowały się władze Austrii. Tylko na nieco innych zasadach.
Austria – odebrania auta za przekroczenie prędkości
Prawo jakie Austria chce wprowadzić w ramach nowelizacji przepisów zakłada, że kierowca, który przekroczy prędkość o 60 km/h w mieście i o 70 km/h poza miastem, będzie mieć nie tylko cofnięte czasowo prawo jazdy, ale może stracić też samochód. Konfiskata auta ma jednak nieco bardziej rozbudową konstrukcję prawną. Właściwy organ administracji powiatowej ma 2 tygodnie, aby skontrolować dotychczasowy sposób prowadzenia pojazdu przez kierowcę. Jeśli jego kartoteka wykroczeń zawiera podobne „popisy”, jego pojazd może zostać zlicytowany. Z uzyskanej kwoty 70% trafi do funduszu bezpieczeństwa drogowego, reszta do władz lokalnych, takich jak gminy. Ale jest też gorszy wariant.
Zobacz: Test Alfa Romeo Giulia Veloce Ti Q4 2.2 Diesel
Kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 80 km/h w terenie zabudowanym lub przekroczą dozwoloną prędkość o 90 km/h poza miastem, są narażeni na natychmiastową utratę pojazdu. Istnieje jednak pewne ograniczenie. Pojazdy należące do innych właścicieli, wynajmowane lub leasingowane, nie mogą być przedmiotem aukcji ze względu na prawa własności osób trzecich. Jednak kierowca, który dopuści się tak rażącego przekroczenia prędkości, w myśl nowych przepisów otrzyma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu.
Czasowe odebranie prawa jazdy po nowemu
W ramach dalszego zaostrzenia prawa dotyczącego kierowców, Austria zamierz wprowadzić jeszcze jedną nowość. W przypadku przekroczenia prędkości o 40 km/h w terenie zabudowanym i o 50 km/h poza terenem zabudowanym, prawo jazdy powinno zostać czasowo zatrzymane kierowcy. Na ten moment decyduje o tym policjant, który sam ocenia zagrożenie jakie stworzył kierowca. Nowelizacja przepisów przechodzi obecnie sześciotygodniowe konsultacje i może wejść w życie od połowy 2023 r. Według władza Austrii, każdego roku dochodzi do 400-500 przypadków przekroczenia prędkości, w których można by zastosować nowe prawo.
Zobacz: Odebranie prawa jazdy na 3 miesiące i zaskarżenie decyzji Starosty
Dodaj komentarz