Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), największa organizacja branżowa, która stymuluje rozwój zrównoważonego transportu w Polsce i regionie CEE, postanowiła zmienić swoją nazwę na Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). PSNM gromadzi ponad 250 podmiotów z całego łańcucha wartości e-mobilności w Polsce i Europie. Razem te firmy zatrudniają ponad 500 tysięcy pracowników i przyczyniają się do 16% polskiego PKB.
Organizacja, która została założona w 2016 roku jako PSPA, skupia się na promowaniu zrównoważonego transportu, szczególnie elektromobilności oraz różnych form nowej mobilności. Po prawie 8 latach działalności, zarząd organizacji postanowił o zmianie jej nazwy.
Zmian nazwy PSPA
Decyzja o zmianie nazwy PSPA na PSNM wynika z naturalnego rozwoju organizacji. Sektor zrównoważonego transportu stale ewoluuje, a PSMN dostosowuje się do tych zmian. Pomimo zmiany nazwy, cele organizacji pozostają niezmienne. Koncentrują się na popularyzacji zeroemisyjnego transportu oraz rozwoju różnych form nowej mobilności.
Jego cele obejmują wspieranie transformacji krajowego przemysłu, wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. W 2016 roku na świecie było około 1,2 miliona samochodów całkowicie elektrycznych, obecnie jest ich już ponad 20-krotnie więcej. Udział rynkowy pojazdów elektrycznych w Unii Europejskiej wzrósł z około 1% do niemal 25%.
Co to jest PSNM?
Obecnie PSNM jest największą organizacją sektora nowej mobilności w Polsce i regionie CEE, a także jedną z największych w Europie. Do grona ponad 250 członków wspierających PSNM należą wiodący producenci pojazdów zeroemisyjnych, operatorzy i dostawcy stacji ładowania, producenci baterii litowo-jonowych, instytucje finansowe, operatorzy usług nowej mobilności, firmy z branży transportu, handlu detalicznego, koncerny energetyczne i paliwowe, kancelarie prawne oraz firmy doradcze. Firmy zrzeszone w PSNM zatrudniają około 500 tysięcy osób.
Dochód firm członkowskich Stowarzyszenia w 2022 roku wyniósł ponad 500 miliardów złotych, co stanowiło 16% polskiego PKB. PSNM współpracuje również z ponad 100 partnerami instytucjonalnymi: samorządami, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi. Od 2016 roku PSNM zrealizowało kilka tysięcy działań i projektów mających na celu rozwój rynku pojazdów zeroemisyjnych. Wydała ponad 500 raportów, przeprowadziła około 400 szkoleń i wydarzeń branżowych, a także zrealizowała kilkadziesiąt projektów badawczych i pilotażowych. Stowarzyszenie nadal będzie wspierać konkurencyjność nowej mobilności w wymiarze rynkowym i przemysłowym, tak aby sprostała ona współczesnym wyzwaniom gospodarczym, społecznym i klimatycznym. PSNM pozostaje członkiem AVERE, największej i najstarszej organizacji promującej zrównoważony rozwój transportu w UE, której czele, jako Prezydent, od 2023 roku stoi dyrektor zarządzający PSNM, Maciej Mazur.
Zobacz: PSPA i Ekoenergetyka podpisały umowę o strategicznej współpracy
Dodaj komentarz