REKLAMA

Garmin dopuścił się zmowy cenowej? UOKiK bada sprawę

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Garmin · Dodane: 24 czerwca 2024
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Prezes UOKiK otrzymał sygnały sugerujące, że Garmin Polska mogła dopuścić się zmowy cenowej, łamiąc zasady ustawy antymonopolowej. Analiza UOKiK wykazała, że ceny sprzętu Garmin w sklepach internetowych były na tym samym lub bardzo podobnym poziomie co w punktach stacjonarnych, co według organu może świadczyć o łamaniu prawa do wolnej konkurencji.

Garmin Polska jest polskim oddziałem amerykańskiej firmy Garmin Ltd., znanej z produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń nawigacyjnych oraz elektronicznych. Firma ta zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją sprzętu GPS, w tym urządzeń nawigacyjnych, smartwatchy, urządzeń sportowych, outdoorowych oraz akcesoriów fitness. Polski oddział ma jednak problem, bowiem podejrzewa się, że mógł złamać przepisy ustawy antymonopolowej dopuszczając się zmowy cenowej.

Zmowa cenowa w Garmin Polska?

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, stwierdził, że wyniki analizy wskazują na prawdopodobieństwo zmowy. W związku z tym zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego oraz przeprowadzeniu przeszukania w siedzibie Garmin Polska i u trzech innych przedsiębiorców, przy asyście Policji. Możliwe ograniczenie konkurencji mogłoby negatywnie wpłynąć na konsumentów, pozbawiając ich możliwości zakupu tańszych produktów.

Postępowanie wyjaśniające dotyczy sprawy, a nie konkretnych przedsiębiorców. Jeśli zebrane dowody potwierdzą podejrzenia, Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty określonym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa do 10% obrotu przedsiębiorcy, a menadżerom odpowiedzialnym za zmowę grozi kara pieniężna do 2 mln zł.

Jak uniknąć kary UOKiK?

Sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Umożliwia on przedsiębiorcom i menadżerom uczestniczącym w nielegalnym porozumieniu obniżenie lub uniknięcie kar pieniężnych, pod warunkiem współpracy z UOKiK i dostarczenia dowodów na istnienie niedozwolonego porozumienia. Zainteresowani programem mogą kontaktować się z Urzędem pod numerem telefonu: 22 55 60 555, gdzie pracownicy UOKiK odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące programu leniency, także anonimowo.

Zobacz: AAA Auto za łamanie prawa ukarane karą 72 mln zł od UOKiK!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności