Dzień 6 maja został ustanowiony przez Komisję Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego . Inicjatywa ta ma na celu podniesienie świadomości obywateli w kwestii bezpieczeństwa na drogach oraz uwrażliwienie opinii publicznej na problemy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Edukowanie kierowców może przybierać różne formy co pokazuje Starostwo Powiatu Limanowskiego.
Obecnie wypadki drogowe to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 29 lat na całym świecie. Choć Europa wypada na tle reszty świata bardzo dobrze w zakresie bezpieczeństwa na drogach, to nadal nie jest idealnie. Tegoroczny Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego daje kolejną okazję, aby informować i przypominać uczestnikom ruchu drogowego, o tym jak ważne jest przestrzeganie przepisów, dlatego Starostwo Powiatowe we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Limanowej przeprowadzi akcję rozdawania bezpłatnych odblasków na terenie Powiatu Limanowskiego. Ma ona zwrócić szczególną uwagę pieszych i kierowców na kwestie bezpieczeństwa i przestrzegania przepisów na drogach naszego powiatu.
Bądź widoczny na drodze
Jedną z istotnych kwestii w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach jest widoczność pieszych poruszających się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym. Noszenie odblasków zwiększa szanse na ograniczanie liczby wypadków z udziałem pieszych, które niestety wciąż mają miejsce.
Zobacz: Ford wprowadzi na rynek reflektory prognozujące?
Wielu pieszych nadal nie jest świadomych, że poruszające się nocą po drodze auta mają relatywnie krótki zasięg świateł mijania, co wyraźnie ogranicza im widoczność na drodze. Odblaski, choć wydają się gadżetem, pozwalają kierowcy dostrzec pieszego ze znacznie większej odległości, gdy jest on jeszcze poza zasięgiem wiązki światła reflektorów.
Zadbaj o auto, w tym o opony
Żeby zwiększyć szanse na uniknięcie wypadku drogowego, należy zwrócić uwagę na stan techniczny samochodu. Szczególnie istotny jest tu układ hamulcowy, który po pierwsze ulega zużyciu, a po drugie procesom starzenia (korozja tarcz, przewodów hamulcowych, akumulacja wody w płynie hamulcowym itd.). Nawet teoretycznie sprawne na co dzień hamulce, w sytuacji gwałtownego hamowania mogą przestać działać lub ich skuteczność będzie znacznie gorsza niż zakładał to kierowca.
Oprócz hamulców, wpływ na drogę hamowania mają też oczywiście opony. Przedstawiciele Oponeo.pl podkreślają, że nie warto zwlekać z wymianą opon zimowych na letnie zbyt długo, bo jazda na „zimówkach” latem to przede wszystkim dłuższa o kilka metrów droga hamowania, mniejsza przyczepność w zakrętach i dodatkowe koszty, z uwagi na wyższe zużycie paliwa. Chcąc ograniczyć ryzyko wypadku warto także zwrócić uwagę na stan oświetlenie. Zmatowiałe reflektory czy słabe żarówki potrafią znacząco pogorszyć wiązkę światła, jaką emitowały fabrycznie nowe lampy.
Zobacz: Opona Bridgestone Potenza Sport lepsza niż Michelin Pilot Sport 4 S!
Dodaj komentarz