REKLAMA

Import używanych aut do Polski nadal spada! Maj najgorszy od 11 lat!

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: · Dodane: 5 czerwca 2023
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

W maju 2023 roku w Polsce zanotowano rejestrację 66 658 używanych samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 tony, które zostały sprowadzone spoza kraju. Ta liczba jest o 4,2% niższa niż rok temu i jest najniższa od 11 lat, jeśli wykluczymy wpływ pandemii w 2020 roku.

Całkowity import od stycznia do końca maja wyniósł 318 357 pojazdów, co oznacza spadek o 5,0% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdecydowaną większość z tych sprowadzonych pojazdów, a dokładnie 290 845 sztuk, stanowią samochody osobowe, których rejestracje zmniejszyły się o 4,6%. Import używanych samochodów użytkowych w tym roku wyniósł 27 512 sztuk, co jest o 9,1% mniej niż w poprzednim roku.

Przeciętny wiek sprowadzanego auta do Polski?

Średni wiek sprowadzanych samochodów utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, ale wzrost nie jest tak gwałtowny jak w roku poprzednim. W maju 2023 roku średni wiek sprowadzonych pojazdów wynosił dokładnie 12,80 roku, a po pięciu miesiącach wynosił 12,99 roku. Na ten wynik największy wpływ ma wiek samochodów osobowych, który przekroczył 13 lat (13,08), a w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi zbliża się do poziomu 14 lat (13,94 roku).

Ranking popularności marek samochodowych nie zmienia się znacząco od lat. Volkswagen zajmuje pierwsze miejsce w kategorii samochodów osobowych, podczas gdy Renault jest liderem w segmencie samochodów dostawczych. Jednak na liście popularności modeli zaszła istotna zmiana: choć Audi A4 nadal zajmuje pierwsze miejsce, Volkswagen Golf awansował na drugą pozycję, wyprzedzając Opla Astrę o 4 sztuki, który był liderem importu w poprzednim roku. Renault Master pozostaje najpopularniejszym pojazdem dostawczym.

Zobacz: Import aut do Polski znowu spada! Najgorszy kwiecień od lat

Źródło: dane opracowane przez SAMAR

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności