REKLAMA

Rusza Porsche Platinum GT3 CCCE – start na Slovakiaring

Autor: Daily Driver · Zdjęcia: Porsche · Dodane: 14 kwietnia 2016
Zobacz także:
Przelicznik mocy » Auto z Niemiec »

Piąty sezon Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe rusza już w piątek 15 kwietnia 2016 roku. Na torze Slovakiaring na Słowacji ruszy 1 z 8 wyścigów przewidzianych w tym sezonie. Oto harmonogram Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe na 2016 rok oraz pierwsze wypowiedzi zawodników przed sezonem.

W trzeci weekend kwietnia na słowackim torze Slovakiaring rozpocznie się piąty sezon Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe – międzynarodowej serii wyścigowej niemieckiego producenta samochodów sportowych. W tegorocznej edycji nie zabraknie znanych zawodników, jak i debiutantów. Nowość stanowić będzie także pojawienie się w kalendarzu legendarnego toru, znanego m.in. z wyścigów Formuły 1 i renomowanej serii Porsche Supercup.

Zobacz: Wyścigi Porsche Platinum GT3 CCCE – Mikrut mistrzem sezonu

Kalendarz środkowo-europejskiego pucharu Porsche liczy w tym roku osiem rund. Wszystko rozpocznie się na torze Slovakiaring, gdzie Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe będzie towarzyszyło serii Mistrzostw Świata Samochodów Turystycznych FIA WTCC. Trzy tygodnie później zawodnicy po raz pierwszy i jedyny w tym roku zagoszczą na Torze Poznań. Kolejna runda będzie stanowiła dla uczestników absolutną nowość, bo pucharowe Porsche 911 GT3 Cup wyjadą na legendarny obiekt Spa-Francorchamps w Belgii. Druga czerwcowa eliminacja zostanie zorganizowana na znanym już z poprzednich sezonów, węgierskim torze Pannoniaring. W połowie lipca cykl Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe zawita na położony blisko polskiej granicy obiekt, czyli Lausitzring w Niemczech. Po miesięcznej przerwie zawodnicy powrócą po raz drugi w tym roku na Słowację, a we wrześniu ścigać się będą na czeskim torze Automotodrom Brno. Obie rundy będą towarzyszyć wówczas serii wyścigów FIA Strefy Europy Centralnej. Finał intensywnego sezonu będzie miał miejsce w drugiej połowie września na kolejnym legendarnym torze – Hungaroring, na którym w tym samym czasie zostanie rozegrana również runda słynnej serii DTM.

Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe Lausitzring

Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe Lausitzring

Zobacz: Porsche Cayman GT4 Clubsport – wersja na tor wyścigowy

W tegorocznej edycji Porsche Platinum GT3 CCCE wśród zawodników pojawi się wielu dobrze znanych kierowców, takich jak Andrzej Lewandowski czy Robert Kępka, a także kilku debiutantów, którzy będą starali się szybko nawiązać walkę z doświadczonymi zawodnikami. Będą to m.in. Jędrzej Szcześniak, Marcin Jaros i urodzony w 1999 roku Piotr Parys. Ponieważ przez ostatnie lata zawody zyskały międzynarodową renomę, na starcie nie zabraknie także zagranicznych zawodników, wśród których pojawi się austriacki kierowca Dietmar Pucher i startujący gościnnie Patrick Eisemann. W klasie Gość nie powinno zabraknąć w tym roku także Roberta Lukasa, najbardziej doświadczonego spośród wszystkich zawodników w startach pucharowych Porsche.

Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe Lausitzring

Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe Lausitzring

O odpowiednie opony w wyścigowych Porsche 911 GT3 Cup zadba firma Michelin, która jest wyłącznym dostawcą ogumienia dla środkowo-europejskiego cyklu. Umowa ta jest przedłużeniem wieloletniej współpracy pomiędzy producentem sportowych samochodów z Zuffenhausen oraz francuską firmą oponiarską zarówno na polu samochodów drogowych, jak i wyścigów, gdzie Porsche i Michelin odniosło wiele sukcesów w najbardziej prestiżowych zmaganiach na świecie.

Zobacz: Wystawa sportowych samochodów Porsche w Berlinie

Format wyścigowego weekendu będzie wyglądał podobnie jak w ubiegłych latach, ale czas wyścigów uległ wydłużeniu o 5 minut. Na każdym z torów donośny dźwięk z wydechów wyścigowych Porsche rozlegnie się po raz pierwszy w trakcie 35-minutowej sesji treningowej. Kolejny raz zawodnicy wyjadą na tor podczas kwalifikacji, które również potrwają nieco ponad pół godziny. Każdy z dwóch wyścigów zaplanowany jest na 25 minut + 1 okrążenie. W trakcie pierwszej rundy na torze Slovakiaring sesję treningową wyznaczono na piątek na godzinę 11:45, a kwalifikacje ruszą o 16:30. Pierwszy wyścig wystartuje w sobotę o 16:55. Start drugiego wyścigu będzie miał miejsce w niedzielę o 16:25.

I runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe

Piątek 15 kwietnia , 11:45 – 12:20 – sesja treningowa
Piątek 15 kwietnia , 16:30 – 17:05 – sesja kwalifikacyjna
Sobota 25 kwietnia, 16:55 – Wyścig 1 (25 minut + 1 okrążenie)
Niedziela 26 kwietnia, 16:25 – Wyścig 2 (25 minut + 1 okrążenie)

Kalendarz Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe 2016:

15.04 – 17.04 – Slovakiaring (Słowacja)
06.05 – 08.05 – Tor Poznań (Polska)
10.06 – 12.06 – Spa-Francorchamps (Belgia)
24.06 – 26.06 – Pannoniaring (Węgry)
15.07 – 17.07 – Lausitzring (Niemcy)
19.08 – 21.08 – Slovakiaring (Słowacja)
09.09 – 11.09 – Automotodrom Brno (Republika Czeska)
23.09 – 25.09 – Hungaroring (Węgry)

Wypowiedzi przed I rundą Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe:

Piotr Parys – Bardzo się cieszę z możliwości startu w serii Porsche Platinum GT3 CCCE. Jestem już po pierwszych testach i za kierownicą Porsche czuję się świetnie. Jest to topowe auto wyścigowe, a dodatkowo odnajduję w nim trochę fizyki jazdy z gokarta. Tylny napęd daje dużo radości i jest też dla mnie bardziej czytelny. W okresie zimowym wspólnie z Tomaszem Płaczkiem dużo pracowaliśmy nad techniką jazdy autem tylnonapędowym. W trakcie pierwszych treningów na torze pomagał mi za to Robert Lukas, więc mam nadzieję, że będzie to miało swoje odzwierciedlenie w czasach. W tym roku najważniejsza będzie dla mnie nauka i zdobywanie doświadczenia, ale może postaram się sprawić jakąś niespodziankę.

Juliusz SytyFajnie, że skończył się już tzw. martwy sezon i znowu wracamy na tor. W stawce pojawiło się kilku nowych, młodych zawodników, którzy na pewno będą bardzo szybcy. Dla mnie będzie to sezon debiutu w najnowszej specyfikacji wyścigowego Porsche 911 GT3 Cup (991). Nie będzie to łatwe zadanie, bo nie miałem jeszcze okazji jeździć tym autem. Sezon zaczynamy na torze Slovakiaring, który ma dość trudną i szybką pętlę, ale mimo to mam pozytywne nastawienie i będę chciał pokazać się jak z najlepszej strony. Poza wynikiem liczy się też dla mnie sam udział w wyścigach i przyjemne spędzenie czasu ze znajomymi, których w stawce pucharu nie brakuje.

Mariusz UrbańskiTo będzie mój pierwszy wyścig za kierownicą Porsche 911 GT3 Cup. Po ostatnich testach na Torze Poznań i Slovakiaring mamy powody, razem z zespołem GT3 Poland oraz HIPROMINE, patrzeć optymistycznie na zbliżający się weekend wyścigowy. Mam nadzieję, że pogoda dopisze, a wtedy na pewno dostarczymy kibicom wiele emocji. Do zobaczenia na torze!

Źródło: materiały prasowe Porsche

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Aktualności